SENICA. V Galérii v podkroví v Základnej umeleckej škole v Senici prezentovali novú knihu „Premeny obrazu“ rodáka z Jablonice, profesora Ľudovíta Hološku, prorektora Akadémie umení v Banskej Bystrici. V predpremiére ju uviedli do života 15. marca na vernisáži jeho výstavy „Maľby, listy zo skicára a ilustrácie.“
Maliar, ilustrátor a vysokoškolský pedagóg
Výber z najnovšej tvorby autora kurátorsky pripravila a novú knihu uviedla výtvarná teoretička Božena Juríčková zo Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici a niekoľko úryvkov z nej prečítal herec Jozef Šimonovič. Čím je kniha zaujímavá? J
e vlastne deviatym autorovým titulom od roku 1996, ktoré vychádzali ako vážnejšie úvahy, eseje a portréty výtvarníkov mapujúce slovenskú výtvarnú scénu naprieč desaťročiami. A je už štvrtou knihou, na ktorej autor úzko spolupracoval z grafickým dizajnérom Milanom Mikulom v senickom vydavateľstve RECO.
Kniha je teoreticky reflexívnym pojednaním o podobách klasického obrazu a výberovým prierezom domácej scény. Veľmi sugestívnou formou sa vyjadruje k dielu spolu 59 významných osobností slovenskej maľby. Je to mimoriadny záber prameniaci v dôkladnej orientácii autora vo vývine slovenskej i európskej maľby.
Prológ k autorským medailónom tvorí esej o princípoch maliarstva a o postavení média klasickej maľby v dobovom kontexte. Mapuje slovenskú výtvarnú scénu z konca 20. storočia.
Schopnosť odkrývať skryté významy
Hološkova teoretická práca je napájaná podľa kurátorky aj z jeho vzťahu k próze a z lásky k poézii, čo má bezprostredný dosah nielen na obrazotvornosť, ale aj na rozpätie a precíznu štylistiku jeho prejavu i vlastnú ilustrátorskú tvorbu. Výstava i nová kniha (množstvom ponúknutých informácií najzávažnejší autorov knižný titul) prezentujú nesmiernu množinu skúseností, poznania i lásky profesora Ľudovíta Hološku k umeniu.
„Originálnou cestou pomáha zapĺňať biele miesta v dejepise slovenského výtvarného umenia 20. storočia.“ Podčiarkla B. Juríčková. Medzi hosťami na vernisáži v Senici a pri predpremiérovom uvedení knihy do života bol aj viceprezident Akadémie vied a umení v Salzburgu, profesor Štefan Luby.
Gesto i pocta Jánovi Mudrochovi
Profesor Ľudovít Hološka ocenil, že mohol svoju tvorbu i novú knihu prezentovať v deň, keď v ZUŠ v Senici otvorili aj 7. Mudrochovu paletu, medzinárodnú súťažnú výstavu detskej výtvarnej tvorby s 361 vystavenými prácami. Veď profesor Ján Mudroch, národný umelec, rodák zo Sotiny (ktorý zomrel 4. februára pred 45 rokmi) bol jeho pedagógom.
„Mňa prekvapovalo, koľko energie venoval žiackemu prejavu, teda deťom a svojim kolegom - Mikulášovi Galandovi, Cypriánovi Majerníkovi a ďalším...“ Zaspomínal si profesor Hološka, ktorý na jeseň oslávi 70. narodeniny. Akú radu dáva on najčastejšie začiatočníkom vo výtvarnej tvorbe, aby prebudil ich ambície a nasmeroval ich vôľu - uspieť?
„Platí Picassova zásada, že odjakživa sa robilo víno z hrozna a nikdy nie naopak. Znamená to, že svojim študentom hovorím o vlastnom videní života a skutočnosti a o vlastnom ťažení jeho zmyslu pre vlastnú tvorbu.“ Za čo v živote je profesor Hološka vďačný svojim pedagógom?
„Ja som vďačný všetkým svojim učiteľom za to, čo mi odovzdali. Od základnej školy pánovi učiteľovi Gálusovi, na Škole umeleckého priemyslu v Bratislave takmer všetkým, učiteľovi vecného kreslenia Františkovi Cibuľovi, figurálneho kreslenia Antonovi Čutekovi, Petrovi Romaňákovi a Rudolfovi Filovi, učiteľovi hlavného odborného predmetu Fricovi Moravčíkovi, Štefanovi Schwarzovi, učiteľovi ruštiny Antonovi Halasovi, slovenčiny Jánovi Máderovi, učiteľke telocviku Márii Bátorovej a predovšetkým učiteľovi dejín umenia Jozefovi Brimichovi. Na vysokej škole profesorovi L. Čemickému, osobitne profesorovi Jánovi Mudrochovi a profesorovi Vincentovi Hložníkovi.“
Výstava z najnovšej tvorby maliara, knižného ilustrátora a vysokoškolského pedagóga profesora Ľudovíta Hološku i bienále Mudorochova paleta v ZUŠ v Senici potrvají do 14. apríla.