S mestom Skalica sú spätí mnohí významní činitelia a osobnosti slovenského života, ktorí sa tu narodili, študovali, pôsobili alebo tu našli miesto posledného odpočinku.
SKALICA. Mestský cintorín sa rozprestiera na vyvýšenine v severnej časti mesta. Bol založený v rámci reforiem Márie Terézie a Jozefa II, ktorí nariadili kopanie hrobov za hradbami mesta a to v patričnej hĺbke, aby sa predišlo šíreniu chorôb a morových epidémií (18. storočie). V predchádzajúcom období sa v Skalici pochovávalo v okolí Rotundy sv. Juraja (prelom12. a13. storočia) alebo na pohrebisku pre Karneri sv. Anny (14. storočie).
Dve hlavné parcely cintorína, lemované kamenným múrom, sú rozdelené na rímsko-katolícku a evanjelickú časť. Tieto dva cintoríny rozdeľuje opravená vydláždená ulička s urnovou stenou vedúca k tretiemu mestskému cintorínu, ktorý je namladší. V blízkom susedstve je i druhý „zabudnutý“ židovský cintorín. Prvý skalický židovský cintorín sa nachádza v tesnej blízkosti niekdajšieho mestského opevnenia a vzácnej románskej Rotundy sv. Juraja. V meste sa našiel náhrobný kameň učeného rabína Zachariáša z roku 1398.
S mestom Skalica sú spätí mnohí významní činitelia a osobnosti slovenského života, ktorí sa tu narodili, študovali, pôsobili alebo tu našli miesto posledného odpočinku.
Významnou osobnosťou mesta, pochovanou hneď pri vstupnej železnej bráne na katolícky cintorín, je národný buditeľ a realizátor myšlienky postavenia spolkového domu (dnešný Dom kultúry) Dr. Pavel Blaho.
Veľkú časť života spojil so Skalicou aj dekan, spisovateľ a národný buditeľ Dr. Ľudovít Okánik, pochovaný v blízkosti hrobu jeho spolupracovníka Dr. P. Blahu. Náhrobné pomníky oboch osobností sú zrealizované podľa projektu Dušana Jurkoviča.
Janko Blaho.
Na slovenskom opernom nebi v 20. storočí zažiaril národný umelec Dr. Janko Blaho, ktorého pomník sa taktiež nachádza na rímsko-katolíckom cintoríne. V Skalici pochovaný historik a kňaz ThDr. Jozef Šátek sa počas života zaoberal slovenskými dejinami, najmä však dejinami Skalice.
Na evanjelickom a.v. cintoríne sa belie vysoký pomník farára Daniela Gabriela. Licharda, významného vydavateľa slovenskej literatúry, propagátora a zakladateľa sporiteľní.
K početným dielam architekta Dušana Jurkoviča patrí i náhrobok ( dva dotýkajúce sa kríže ) sestier Anny a Emílie a otca Juraja Jurkoviča na evanjelickom a.v. cintoríne. Juraj Jurkovič sa preslávil ako spoluzakladateľ Matice slovenskej a slovenských gymnázií. Miestom posledného odpočinku je evanjelický a.v. cintorín aj pre evanjelického farára, literárneho a cirkevného historika ThDr. Jána Ďuroviča, zakladateľa kníhtlačiarne Jozefa Škarnicela, či pre rodinu stoličného úradníka Gustáva Tomalu.
Medzi nespočetným množstvom náhrobných kameňov sa ukrývajú i pomníky ďalších významných osobností spojených s mestom Skalica. Za spomenutie ešte nesporne stoja mená ako JUDr. Ján Bakiča ( docent teórie štátu a práva ), Karol Mareš ( starosta ), Jozef Teslík ( kníhtlačiar ) alebo Dr. Ján Buchta( historik a prekladateľ).
Autor: Andrea Orbanová