SKALICA. Sieť cyklochodníkov chce skalická samospráva rozšíriť o ďalšie kilometre.
Rekonštrukcia a vytvorenie nových komunikácií pre cyklistov je súčasťou projektu Cyklotrasy bez hraníc.
Momentálne prebieha výberové konania na dodávateľa stavebných prác.
Okrem značiek žiadny mobiliár
Nové úseky vzniknú v lokalite Propaste a v Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty.
Ďalšie vybuduje mesto v rámci Vinohradníckej cyklotrasy Skalica - Biele Karpaty, Záhorskej cyklomagistrály Skalica - Rieka Morava a cyklotrasy, ktorá spája Mlýnky s Rekreačnou oblasťou Radějov.
Úprava sa dotkne viac ako 29 tisíc metrov štvorcových plochy.
Cieľom projektu je vytvorenie a rekonštrukcia existujúcej dopravnej infraštruktúry, ktorá je zameraná na zlepšenie podmienok turizmu v prihraničí,“ píše sa v elektronickom vestníku.
Ako povedal vedúci oddelenia strategického rozvoja a marketingu Martin Vičan, pôjde o cyklochodníky s asfaltovými povrchmi. Súčasťou projektu bude aj osadenie 12-tich dopravných značiek. Doplnenie iného mobiliáru, napríklad lavičiek či smetných košov, mesto zatiaľ neplánuje.
Ak by mal proces verejného obstarávania hladký priebeh, nové úseky by si ľudia mohli prejsť na bicykli približne o rok od podpísania zmluvy s víťazom verejného obstarávania.
Ministerstvo peniaze uvoľnilo
Skalica prešla v minulom roku (od mája do augusta) v súvislosti s cyklotrasami kontrolou.
Kontrolná skupina Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Slovenskej republiky sa zamerala na hospodárnosť, efektívnosť a účinnosť vynakladania verejných prostriedkov a prostriedkov Európskej únie pri financovaní výstavby a údržby cyklotrás v rokoch 2006 až 2011.
Do projektu 4Cykloregio investovalo mesto v hodnotenom období takmer 297 tisíc eur. Ako sa píše v správe NKÚ, podľa Osvedčenia oprávnenosti výdavkov Národným kontrolórom boli výdavky, ktoré mesto evidovalo ako investičné náklady (takmer 292 tisíc eur), považované za neoprávnené.
„Dôvodom neuznania investičných nákladov bol podľa osvedčenia nesprávny postup mesta v súvislosti s výberom dodávateľa stavebných prác v zmysle zákona o verejnom obstarávaní,“ píše sa v správe. Podľa Martina Vičana však išlo o formálne chyby, ktoré nemali vplyv na súťaž.
Ako povedal, proces verejného obstarávania spätne prehodnocovalo Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR, od ktorého žiadala Skalica finančný príspevok na projekt.
„K rovnakému záveru prišlo v rámci svojej kontroly aj ministerstvo a peniaze nám uvoľnilo,“ dodal na záver