Stredná odborná škola v Senici a Stredná odborná škola strojnícka v Skalici zorganizovali od 7. do 9. februára celoslovenské kolo stredoškolskej súťaže ZENIT v odboroch programovanie, elektronika a strojárstvo.
SENICA. SKALICA. Na Záhorí zápolilo takmer 90 súťažiacich, ktorí ako najlepší postúpili z ôsmich krajských kôl s časťou okolo 700 stredoškolákov.
Odborníci počas teoretických aj praktických kôl sledovali, komu zručnosť, elán, nápaditosť, invencia a tvorivosť (pojmy spojené so ZENIT-om ) prinášajú úspech. Súťaž pomáha hľadať talenty, nádejných podporuje a motivuje k úspechu. Učí tiež, ako prijať prehru a úspešnejšieho riešiteľa si vziať za vzor.
Už 29. ročník súťaže ZENIT programátorov a elektronikov a 14. ročník ZENIT-u strojárov vyhlásilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, odborným, metodickým a finančným gestorom bol Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) z Bratislavy s Celoštátnou odbornou komisiou ZENIT.
Súťaž v elektronike bola zároveň národným finále Skills Slovakia medzinárodnej súťaže EuroSkills. Víťazi zo Senice na ňu postúpia v októbri 2014 do francúzskeho mesta Lille. Záhorie súťažné želiezka v ohni Zenitu nemali. O to zodpovednejší boli pri jej príprave a priebehu.
Čo znamenal ZENIT pre obe školy? Riaditeľ Strednej odbornej školy v Senici Pavol Paradeiser: „Som rád, že našu školu vybrali aj kvôli tomu, že sme dobre zorganizovali minulé ročníky celoštátnej súťaže Enersol. Pripravili sme v budove školy dve nové výpočtové učebne, komplet s nábytkom, hardvérom aj softvérom. Teším sa, že škola sa odprezentuje navonok v rámci regiónu, a že nás Ministerstvo školstva a ŠIOV pokladajú za školu schopnú usporadúvať takéto súťaže. Myslím, že sme tohto roku jedinou školou na Slovensku, ktorá v jednom roku organizuje dve celoštátne súťaže (Enersol a ZENIT).“
Riaditeľ Strednej odbornej školy strojníckej zo Skalice Anton Švarc dopĺňa: „Samozrejme, že škola si nechce urobiť hanbu. Preto zabezpečujeme všetko do najmenších detailov. Najväčší problém predstavovalo nastavenie a udržanie v chode ôsmich sústruhov a frézok, potrebných na celoslovenské finále. Myslím, že sa nám to podarilo. Zatiaľ žiaden stroj nevynechal. Chlapci sú spokojní aj s toleranciami, ktoré tieto stroje dodržujú. Námety nachádzame aj pre pedagógov. Pri debate s kolegami z iných stredných škôl, ktoré majú na Zenite zastúpenie, zisťujeme, že hlavným problémom je pripravenosť žiakov, alebo absolventov základných škôl, na stredné školy. Žiadalo by sa preto zvýšiť najmä úroveň ich matematických a fyzikálnych vedomostí.“