SKALICA. Mesto predá Základnú školu Strážnická. Od nového majiteľa si bude budovu prenajímať v zmysle lízingovej zmluvy.
Hlasovaniu o návrhu zmluvného prevodu nehnuteľnosti, pričom zámerom bol predaj a následný nájom s právom kúpy prenajatej veci, predchádzala dlhá rozprava. Primátor Skalice Stanislav Chovanec okrem iného uviedol, že k veci špeciálne dvakrát zasadala ekonomická komisia.
Jej členovia ako aj vedenie mesta sa zhodli, že spätný lízing, tzv. relízing, bude aj s ohľadom na návrat financií, ktoré mesto investovalo do školy, odkedy ju v roku 2002 získalo v nie príliš dobrom stave, najlepším riešením. Pripomenul podobný variant spred šiestich rokov, kedy takto samospráva vyriešila rekonštrukciu alokovaného pracoviska Materskej školy v Skalici na ulici L. Svobodu.
Mestské zastupiteľstvo už pri schvaľovaní rozpočtu na rok 2013 riešilo milión sedemstotisíc eur ako predaj kapitálových aktív. Predaj školy by podľa dôvodovej správy znamenal doplnenie príjmovej časti rozpočtu. Po riadnom ukončení lízingovej zmluvy by budova bola spätne prevedená do vlastníctva mesta.
„Relízing nehnuteľnosti je bežnou finančnou operáciou, získame tak zdroje, aby sme mohli pokračovať v našich investičných aktivitách. Za dvanásť rokov bude škola znovu naša, ide o predaj školy s prednostným právom kúpy,“ povedal Stanislav Chovanec.
Opozícia navrhla radšej okresať rozpočet
Zámer predať školu kritizovali opoziční poslanci. Lukáš Tisoň (SDKÚ-DS) na začiatku zasadania zastupiteľstva navrhol vypustiť bod, ktorý rieši predaj školy, z programu, a namiesto neho diskutovať o doplnení rozpočtu iným spôsob. Poslanci jeho návrh nepodporili. V rozprave podotkol, že je dobre, keď mesto podniká, ale treba si „vedieť povedať dosť“. Navrhol znížiť niektoré menej potrebné výdavky v rozpočte a zobrať si bežný úver.
„Návrh predaja školy sme nepodporili z troch dôvodov. Prvým je, že nechceme riskovať majetok školy, ak sa máme zadlžiť, riskujme iný majetok. Za ďalšie -nepokladáme tento úver za potrebný. Zbytočne minieme niekoľko stotisíc eur na úrokoch, ktoré sa nám nikdy nevrátia. Tretím dôvodom sú veľké pochybnosti o právnej opodstatnenosti návrhu, pretože budovy škôl sú zákonom chránené,“ povedal Lukáš Tisoň.
„Aby štát ochránil školy pre vzdelávanie, vložil do zákona o majetku obcí obmedzenie, podľa ktorého na školy nemožno zriadiť záložné právo ani zabezpečovací prevod práva. Zjednodušene to znamená, že mesto nemôže riskovať školu kvôli svojim dlhom,“ píše poslanec vo svojom blogu, v ktorom ešte pred zasadnutím zastupiteľstva ostro kritizoval kroky radnice. Podľa neho relízing zároveň skresľuje evidenciu celkových záväzkov mesta.
V závere blogu vyzval verejnosť, aby prišla na verejné zasadnutie zastupiteľstva a podporila zachovanie školy pre mesto.
„Prišiel som, aby som si vypočul jeden aj druhý názor na vec a musím povedať, že každý má svoju pravdu,“ povedal po zasadnutí jeden z rodičov. „Argumenty pána Tisoňa sa mi zdali výraznejšie a pravdivejšie ako argumenty jeho oponentov,“ vyjadril sa ďalší. Opačný názor mali dvaja študenti gymnázia, ktorí podľa vlastných slov „prišli podporiť pána primátora“.
Tajné hlasovanie neprešlo
Poslanec Ľudovít Barát (nezávislý) navrhol, aby sa o predaji školy hlasovalo tajne. „Ľudia majú právo vedieť, ako hlasovali poslanci z jednotlivých obvodov a preto tento návrh nepodporím,“ reagoval na jeho návrh poslanec Daniel Vidovič (SDKÚ-DS). Poslanecký návrh neprešiel.
Vo verejnom hlasovaní napokon hlasovalo trinásť poslancov za predaj školy, proti boli traja: Daniel Vidovič, Milan Roman a Lukáš Tisoň, (všetci SDKÚ-DS). Poslanci František Štefanec (SDKÚDS) a František Kadlečík (KDH) sa zdržali hlasovania.
Víťaza súťaže spoznajú vo februári
Mesto chce za budovu školy získať najmenej 2,7 milióna eur, pričom primátor Skalice podotkol, že jednou z podmienok je zachovaný účel budovy, teda musí po celý čas slúžiť ako škola. Užívateľom bude stále mesto, takže v tomto smere sa podľa jeho slov nič nezmení. Zároveň pretlmočil, že celá vec sa nijako nedotkne zamestnancov školy, žiakov, ani ich rodičov.
Zo získanej sumy si mesto chce ponechať spomínaných milión sedemstotisíc eur, zvyšok použije na uhradenie akontácie. Súťažné návrhy je možné predkladať do 21. februára, trinástej hodiny, otváranie obálok sa uskutoční hneď. Víťaza určí komisia pre vyhodnotenie obchodnej verejnej súťaže do 28. februára.