SKALICA. Cesty v okrese Skalica sú zatiaľ prejazdné, a to aj v kritických úsekoch, napríklad smerom na Mokrý Háj. Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) hodnotia prácu cestárov priaznivo. Väčším problémom sú podľa slov riaditeľa Okresného riaditeľstva HaZZ v Skalici Jána Cvečku požiare vykurovacích telies a elektroinštalácií.
Staršie elektroinštalácie nespĺňajú normy
Požiare vznikajú najmä u fyzických osôb. „Horí nám všade, v bytoch, domoch, chatách či chalupách, garážach. A to ako od vykurovacích telies, tak aj od neporiadku,“ hovorí Ján Cvečka. Podotkne, že mnohí ľudia vykurovacie telesá a elektroinštaláciu pravidelne nekontrolujú. Fyzické osoby podľa neho nevykonávajú ani potrebnú revíziu elektrických spotrebičov. „Ohrievacie a vykurovacie telesá by si mali skontrolovať pred každou vykurovacou sezónou, elektroinštaláciu každých päť rokov, “ pripomenie riaditeľ okresných hasičov.
Spomenie prípad, kedy sa stala nebezpečnou aj dlhšiu dobu nepoužívaná elektrická zástrčka umiestnená za skriňou. Prechodný odpor spôsobil jej vznietenie, začal horieť aj nábytok. Nájomníci sa vo vedľajšej izbe pozerali na televíziu. Tragédii zabránil včasný zásah hasičov.
„Žiaľ, elektrické inštalácie v starších panelových domoch, rodinných domoch a činžiakoch už nespĺňajú potrebné normy. Na inštaláciu elektrických rozvodov boli v minulosti používané hliníkové vodiče, ktoré sú v súčasnosti vymieňané medenými vodičmi, ktoré spĺňajú európske normy a vykazujú väčšiu vodivosť elektrickej energie. Nie všetci občania to vedia a preto vo svojom obydlí ponechávajú staré hliníkové vodiče, ktoré ešte ani pravidelne nenechávajú zrevidovať,“ upozornil Ján Cvečka.
V ďalšom z prípadov prišlo k požiaru z nepozornosti. Rodičia nechali na elektrickej varnej doske naukladanú bielizeň. Stačilo, aby k sporáku podišlo malé dieťa, ktoré sa začalo hrať s gombíkmi na zapnutie a uviedlo ho do činnosti. Hasiči opäť zasiahli včas. Šťastím vo všetkých podobných prípadoch bolo, že nikdy nehorelo v noci. Podľa Jána Cvečku tak mohlo prísť aj k úmrtiam.
Riaditeľ okresných hasičov zároveň poukázal na skutočnosť, že v organizáciách, kde sa vykonáva štátny požiarny dozor, k požiarom neprichádza. „V mnohých prípadoch ide o veľké podniky s tisíckami zamestnancov a tonami horľavého materiálu. Svedčí to o tom, že tu príslušníci okresného riaditeľstva vykonávajú pravidelné kontroly, ktorých výsledkom je skutočnosť, že v týchto objektoch nehorí, čo svedčí o kvalitnej prevencii,“ hovorí Ján Cvečka.
Situáciu na cestách nesmú vodiči podceniť
Aj napriek zatiaľ priaznivým bilanciám situácie na cestách v skalickom okrese riaditeľ hasičov pripomenul, že sneh je rizikový terén. „Tu platí len pomalá jazda a opatrnosť. Na to, že v médiách hovoria, aká je situácia na Záhorí kritická, zatiaľ je to v našom okrese priaznivé a kiež by to tak vydržalo, podľa predpovedí má totiž snežiť ešte minimálne týždeň,“ hovorí Ján Cvečka.
Ako informoval na záver, HaZZ Skalica už má vypracovanú štatistiku za rok 2012. Hasiči a záchranári absolvovali 222 výjazdov, z toho väčšina bola k technickým zásahom, ako sú dopravné nehody, ekologické havárie a ďalšie. Požiarov bolo 88, našťastie ani jeden väčšieho rozsahu.