SENICA. Bioplynovú stanicu plánuje priamo v meste Senica postaviť spoločnosť Euroagro Senica. Jej konateľ Ján Toman netradičné umiestnenie v blízkosti bytových domov vysvetľuje ekonomikou.
Odpadové teplo z výroby elektrickej energie má slúžiť na vykurovanie okolitých hál, ale aj bytov. Ľudia bývajúci v blízkosti sa obávajú zápachu, hluku a ďalších negatívnych vplyvov na ich život. Práve prebieha podpisovanie petície proti výstavbe bioplynovej stanice v určenej lokalite.
Primátor: Územný plán výstavbu umožňuje
Primátor Senice Ľubomír Parízek povedal, že územný plán mesta umiestnenie bioplynovej stanice v areáli bývalého Slovenského hodvábu umožňuje, pretože je vyčlenený pre priemysel.
„Podľa záväznej časti územného plánu Senice patri plocha, na ktorej má byť postavená bioplynová stanica, do lokality A9, čo sú plochy na intenzívnu priemyselnú výrobu, ktorá je tu hlavným funkčným využitím,“ potvrdila Viera Baošková, tlačová hovorkyňa mesta.
Mesto Senica je tak podľa primátora len v úlohe štatistu, pozemky, na ktorých má stanica stáť, patria súkromnému vlastníkovi. Bioplynku nebude riešiť ani mestské zastupiteľstvo. Rozhodovať bude podľa jeho vyjadrenia stavebný úrad, ktorý môže vziať do úvahy aj prípadné petície občanov a stanoviská aktivistov a občianskych združení.
„Oslovili nás občania z Hurbanovej ulice - posledné štyri činžiaky - niečo sme im už pomáhali. Pokiaľ viem, tak petícia sa už podpisuje,“ informoval zástupca senických aktivistov Pavol Kalman. Stanica by mala stáť len približne dvesto metrov od najbližších bytoviek.
Investor: Zápach a hluk budú minimálne
Podľa investora ide o bioplynovú stanicu farmárskeho typu, kde by sa mala spracovávať výlučne biomasa. Vstupnou surovinou by mala byť kukuričná siláž a hnojovica hospodárskych zvierat. Výstupom bude elektrická energia, teplo a digestát, ktorý poslúži ako hnojivo.
Investor si bude siláž vyrábať na svojej farme mimo mesta, do bioplynovej stanice ju bude dovážať denne po ceste cez priemyselnú časť mesta. Toman povedal, že priemerne pôjdu do bioplynovej stanice tri autá so silážou, zakryté budú plachtou.
Obyvatelia Senice na stretnutí s ním vyjadrovali obavu zo zápachu siláže a hluku zo samotnej prevádzky, podľa Tomana sú tieto vplyvy minimálne. Investor ráta aj s výstavbou protihlukovej steny, samotná premena biomasy na bioplyn má prebiehať v uzatvorenej technológii.
Miestna poslankyňa Ľubica Krištofová vhodnosť umiestnenia takejto prevádzky v blízkosti obytnej zóny spochybnila. Nepozdáva sa jej ani využívanie kvalitnej poľnohospodárskej pôdy na energetické účely.
Bioplynová stanica by pre farmárov znamenala stabilný príjem financií počas celého roka. Na jej prevádzku je potrebných ročne 16 tisíc ton kukuričnej siláže, kukuricu by si pestovali sami na ploche 400 - 500 hektárov.
Seničania: Postavte stanicu mimo mesta
Obyvatelia Senice navrhli kompromis - postaviť bioplynovú stanicu mimo mesta. Jej umiestnenie priamo na farme však Toman vylúčil z ekonomických dôvodov. Len samotný predaj elektrickej energie po znížení výkupných cien už podľa jeho vysvetlenia prevádzkovateľovi nestačí, potrebuje predávať aj teplo.
Bioplynová stanica má stáť 3,4 milióna eur, z toho 1,5 milióna eur môže Euroagro Senica získať ako nenávratný finančný príspevok z fondov Európskej únie.