SENICA. SKALICA. MALACKY. Krádež či zanedbanie povinnej výživy dieťaťa, teda menej závažné trestné činy (prečiny – pozn. red.), si môže človek na základe rozhodnutia súdu odpracovať. Vlani uložili Okresné súdy v Senici, v Skalici a v Malackách trest povinnej práce (TPP) spolu v 159 prípadoch. Najviac ich mal Okresný súd v Skalici, kde sa mediačný a probačný pracovník venoval 106 odsúdeným. Na Záhorí odsúdení vykonávajú trest povinnej práce najmä v službách obecných či mestských samospráv.
Úrady práce miesta pre odsúdených nemajú
„Trest povinnej práce je najčastejšie udeľovaný za prečiny, mladistvým páchateľom a prvotrestaným,“ tlmočil informácie z Okresného súdu v Senici hovorca Krajského súdu v Trnave Martin Kulíšek. Okresné súdy ukladajú tresty v prípadoch krádeže, marenia výkonu úradného rozhodnutia, úverového podvodu, zanedbania povinnej výživy, ublíženia na zdraví, či ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.
Odsúdení pomáhajú najmä so stavebnými, čistiacimi, upratovacími a inými pomocnými prácami, napríklad v odpadovom hospodárstve. Ako povedal hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak, v jednom prípade, ktorým sa zaoberal Okresný súd v Malackách, pracoval odsúdený pre detskú organizáciu, kde pomáhal v kuchyni.
Evidenciu vhodných prác pre výkon trestu povinnej práce vedie probačný a mediačný pracovník súdu. „Dohody o poskytovaní práce na výkon trestu povinnej práce má Okresný súd v Skalici spísané s väčšinou obcí Skalického okresu,“ povedal hovorca Krajského súdu v Trnave.
Zákon o výkone TPP hovorí, že úrad práce, sociálnych vecí a rodiny najmenej raz za kalendárny mesiac písomne informuje o ponuke voľných pracovných miest u realizátorov aktivačnej činnosti podľa ktoré nie je možné obsadiť uchádzačmi o zamestnanie. Skalickému okresnému súdu úrad práce zasiela v pravidelných intervaloch správu, že takého pracovné miesta nemá.
„Úrad práce už dávno nezasiela Okresnému súdu v Malackách žiadne ponuky. Ak ich zasielal, nemal žiadne. Súd má uzatvorené dohody s obecnými úradmi v okrese Malacky,“ povedal Pavol Adamčiak. Ponuka miest určených pre výkon trestu povinnej práce teda závisí od aktivity konkrétneho probačného a mediačného pracovníka súdu a od toho, čo dohodne.
Stretávajú sa aj s porušeniami
Súd môže uložiť odsúdenému aj obmedzenia či povinnosti smerujúce k tomu, aby viedol riadny život. Okresnú súdy najčastejšie nariaďujú zúčastniť sa na psychologickom poradenstve (do jedného roka od nariadenia výkonu trestu povinnej práce) či ukladajú povinnosť nahradiť spôsobený dlh, respektíve škodu.
Porušenia výkonu trestu neevidujú za minulý rok len v Malackách, kde však boli odsúdení len traja páchatelia. Okresné súdy v Senici a v Skalici sa však s porušeniami stretli. Odsúdení buď nenastúpili na výkon trestu, alebo si ho neodpracovali celý.
„Najväčší problém majú poskytovatelia práce aj probačný a mediačný úradník s odsúdenými, ktorí sú závislí od alkoholu alebo iných návykových látok. Potom sú to odsúdení, ktorí nemajú žiadne pracovné návyky, vyhýbajú sa práci, a teda aj výkonu trestu povinnej práce,“ tlmočil vyjadrenie Okresného súdu v Skalici Martin Kulíšek.
Zákon hovorí aj o spolupôsobení záujmového združenie pri náprave odsúdeného. V minulom roku sa podľa vyjadrení oboch hovorcov využilo len v Skalici. „V okrese Skalica boli spísané Dohody o poskytovaní práce na výkon trestu povinnej práce so záujmovými združeniami. Aj v súčasnej dobe si tam odsúdení vykonávajú trest povinnej práce,“ povedal Martin Kulíšek Dodal, že záujmové združenie ako také však nie je poskytovateľom práce pre výkon TPP. Okresný súd v Senici má podpísané zmluvy s tromi neziskovými organizáciami.
ODSÚDENÍ ČISTIA MESTA, POMÁHAJÚ NA STAVBÁCH
Výkon trestu povinnej práci si odsúdení odpracujú väčšinou v službách miest a obcí. Informovali sme sa preto na mestských úradoch, aké s tým majú skúsenosti. „V tomto roku využilo mesto Senica služby 11-tich odsúdených. Vlani ich tu pracovalo šesť,“ povedala hovorkyňa mesta Viera Barošková. Ako dodala, odsúdeným umožňuje mesto pracovať od roku 2008. Muži si svoj trest odčinili ako pomocní stavební pracovníci a ženy boli zaradené na upratovacie a pomocné práce. Ako hovorkyňa povedala, v tomto roku sa stretli len s jedným odsúdeným, ktorý si neplnil povinnosti. „Nepracoval podľa pokynov vedúceho a samovoľne odchádzal z pracoviska. Po konzultácii s Okresným súdom v Senici mesto jeho spis vrátilo a tento človek už u nás nepracuje.“
Až 30 odsúdených malo vlani možnosť odpravovať si trest povinnej práce v službách mesta Skalica. „V tomto roku vykonávalo resp. stále vykonáva trest povinnej práce 35 odsúdených,“ povedala Eva Lukaniová, vedúca oddelenia všeobecnej správy Mestského úradu v Skalici. Dohodnutými druhmi práce sú podľa jej slov všeobecne prospešné práce pre mesto. Spočívajú v úprave verejného priestranstva, upratovacích a pomocných prácach, pomocných stavebných prácach a pomocných prácach pri odpadovom hospodárstve. „Problémy s výkonom trestu povinnej práce sú u nás ojedinelé. Problémovými sú odsúdení, ktorí sú závislí od alkoholu alebo iných návykových látok. Mesto Skalica je celkovo s kvalitou práce odsúdených spokojné.“ V roku 2011 si v Malackách trest povinnej práce nikto neodpykával. „V roku 2010 sme tu mali v rámci TPP jednu pani,“ povedala hovorkyňa mesta Michaela Janotová.
TREST POVINNEJ PRÁCE ZO ZÁKONA
Trest povinnej práce je odsúdený povinný vykonať osobne a vo svojom voľnom čase bez nároku na odmenu, aby odpracoval najmenej dvadsať hodín za kalendárny mesiac.
Odsúdený znáša náklady spojené s výkonom trestu povinnej práce, keďže ide o výkon trestu uložený súdom za spáchaný trestný čin. Takýmito nákladmi sa rozumejú najmä cestovné náklady, ubytovacie a stravovacie náklady a iné náklady, ktoré odsúdenému vzniknú pri výkone trestu povinnej práce.
Vzhľadom na to, že ide o výkon trestu uloženého súdom v trestnom konaní, medzi poskytovateľom práce a odsúdeným nevzniká pracovný pomer ani iný obdobný pracovný vzťah. Kontrolu nad výkonom trestu povinnej práce vykonáva probačný a mediačný úradník.