BRODSKÉ. HOLÍČ. Dva hraničné priechody s Českou republikou mala vo svojom katastri záhorácka obec Brodské, kým sa Slovensko nestalo súčasťou schengenského priestoru. Jeden, tzv. starý cestný priechod, bol v smere na Lanžhot, druhý bol na diaľnici. Diaľničný na D2 funguje, ale po starom sa už dávnejšie zľahla zem.
"Boli to len také unimobunky, na našej i českej strane," povedala starostka Brodského Anna Krídlová. Krátko po zavedení priestoru voľného pohybu osôb a tovaru obe strany pracoviská colnice rozobrali. "Teraz to tam je tak, ako keby hranica ani nikdy neexistovala," povedala Krídlová.
Diaľničný hraničný priechod Kúty-Brodské v smere na Břeclav je však v plnej permanencii. "Zastavujú tu kamióny pre mýto, sú tam oddychové zóny, reštaurácia, občerstvenie, predávajú tam diaľničné známky," povedala starostka Brodského. Viacerí ľudia z obce našli v prevádzkach zamestnanie, ktorého v prihraničnej obci nie je nazvyš.
"My sme radi takejto situácii na hranici s Moravou. Lebo my tu žijeme súdržne spolu a prekážalo nám rozdelenie spoločného štátu a potom inštalovanie priechodov. Bolo to pre nás neprirodzené," dodala Krídlová.
V Holíči objekt bývalého cestného hraničného priechodu v smere na Hodonín predali začiatkom tohto roka súkromnej spoločnosti. Na radnici sú s tým spokojní. "Bolo to síce až v siedmom či ôsmom kole ponukového konania, nikto to v začiatku nechcel, ale sme jedni z mála, ktorým sa to vôbec podarilo predať," povedal primátor Holíča Zdenko Čambal.
Majetok, ktorý prešiel spod správy štátu na mesto, podľa jeho slov chátral. "Teraz tam je truck centrum, parkovanie, ubytovanie i stravovanie pre kamionistov. Spoločnosť objekt postupne opravuje a modernizuje," dodal primátor Holíča.