SENICA. V pomenovaní z japončiny sa snúbi radosť, spokojnosť a potešenie. V Záhorskej galérii sa výstavou nazvanou „Hlina +“ prezentuje od 29. novembra rodáčka z Opavy, keramikárka žijúca v od Senice 40 kilometrov vzdialených Ratiškoviciach na južnej Morave Ludmila Kováříková.
Popri Česku medzinárodné keramikárske sympóziá absolvovala i v Austrálii, v Poľsku, v Litve a na Slovensku. Jej diela nájdeme i v susednom Rakúsku. Ťažisko vystavenej úžitkovej aj voľnej tvorby v Senici reprezentujú diela z posledných piatich až siedmich rokov.
„Pristrihnuté krídla“
Jedným z vystavených diel sú Krídla (glazovaný šamot) z roku 2011. Vzdialene nám môžu odložené krídla pripomínať bájneho Ikara, ale aj „pristrihnuté“ krídla výtvarníčky. Ako jednej z „talentovaných mladých ľudí jej diktát vtedajšieho režimu zmaril študijné plány.“
To už mala za sebou Strednú umeleckopriemyselnú školu v Uherskom Hradišti v odbore keramika u akademického sochára Stanislava Mikuláštíka (1968-1972) a chystala sa „vzlietnuť“ k svojim vyšším umeleckým métam prijatím na Vysokú školu umeleckopriemyselnú v Prahe u renomovaného profesora Otta Eckerta. Žiaľ, pristrihli jej krídla...
Návrat ku keramike a fascinácia hlinou má u Ludmily Kováříkovej už 35-ročnú históriu. Po dvadsiatich rokoch sa jej tvorba vrátila aj do Záhorskej galérie. Podľa riaditeľa Štefana Zajíčka prezentuje výstava „mnohotvárne, sugestívne keramické dielo čistých geometrických tvarov.“
Z úst kurátorky Dany Janáčkovej tiež zaznelo, že „hlina, jej láska na prvý pohľad,...sa pod rukami keramičky kreovala a rozvíjala natoľko, že je od 80. rokov minulého storočia pre ňu srdcovou záležitosťou. Kvalita z nej robí známu výtvarnú osobnosť súčasnej českej výtvarnej scény.“ Používaním japonskej techniky hliny raku bola u nás priekopníčkou.
Hlina raku
„Pri tejto technike sa diela vyberajú horúce z pece, s roztavenou glazúrou, a vkladajú sa do drevených pilín. Piliny na olovnatých glazúrach horia a vytvárajú zaujímavé plôšky ako farebné, tak štrukturálne...“ Kurátorka D. Janáčková popísala proces, pri ktorom sa za teplôt od 1100 do 1300 stupňov Celzia v elektrickej, plynovej peci alebo v peci na drevo výtvarným excelentným prejavom ako svojské dobrodružstvo spojené so živlami rodia pozoruhodné diela.
V Záhorskej galérii v Senici budú vystavené do 27. januára, pričom Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky finančne prispelo na vydanie publikácie k tejto pozoruhodnej výstave Ludmily Kováříkovej. Vernisáž spestrilo vystúpenie Ensemble Marijan, v ktorom spolu s violončelistom a flautistom netradične len na strunách klavíra bez použitia klávesov zahral rektor Janáčkovej akadémie múzických umení z Brna Ivo Medek. Otvorenie výnimočnej výstavy z tvorby výtvarnej osobnosti tak umocnil aj silný hudobný zážitok.