SENICA. Na výstave sa prezentuje 15 fotografov spolu 172 fotografiami, prevláda krajinárska fotografia, zastúpená je aj figurálna, žánrová kompozícia, portrét, abstraktné skladby, zátišie a ďalšie žánre.
Jubilejná výstava Retiny je zároveň priestorom pre prezentáciu výberu fotografií nestora senickej fotografie Jána Náhlika pri príležitosti jeho nedožitých deväťdesiatin. Okrem neho sú zastúpení z najstaršej generácie Drahotín Šulla, ktorý sa v tomto roku dožíva osemdesiatky, Viliam Selko, Ondrej Šimek, z mladších autorov Ľubomír Jarábek, Andrej Gáfrik, Jozef Kalka, dlhoročný predseda a podporovateľ fotoklubu Marián Holenka, Ľubomír Tükor a ďalší fotografi najmladšej generácie. K výstave bude vydaná publikácia. Informoval o tom kurátor Štefan Zajíček.
Iniciátorom založenia Fotoskupiny pri Klube slovenských turistov a lyžiarov v Senici bol v roku 1942 fotograf Eugen Žunko. Skupina sa po svojom vzniku pustila do čulej aktivity, v rokoch 1943, 1944 a 1948 usporiadala hneď tri kvalitné výstavy, z ktorých posledné dve boli zároveň aj celoslovenské.
Povojnové osudy senickej fotografie sú nerozlučne spojené s Jánom Náhlikom, ktorý sa stal v rokoch 1945-1987 na štyridsaťtri rokov druhým predsedom združenia senických fotografov. Samostatne je jeho dielo vystavené v Záhorskom osvetovom stredisku v Senici od 15. novembra do 10. decembra a po ňom je pomenovaná aj súčasná súťaž fotografov.
Terajší názov nesie fotoklub od roku 1981, v rokoch 1972-2010 bolo zriaďovateľom súčasné Záhorské osvetové stredisko v Senici, momentálne to je Mestské kultúrne stredisko. V roku 1992 pripravil obsiahlu jubilejnú retrospektívnu výstavu k 50. výročiu vzniku s vydaním publikácie.
Rozhodujúcim medzníkom v činnosti Fotoklubu Retina Senica bola jubilejná retrospektívna výstava v Dome kultúry v novembri 2002, keď vystavovalo spolu až osemnásť fotografov. Odvtedy sa v dvojročných intervaloch konalo ďalších päť členských výstav. K tomu treba prirátať samostatné výstavy jeho členov.