ZÁHORIE. Údaje, ktoré pozbieral Štatistický úrad Slovenskej republiky počas vlaňajšieho sčítania obyvateľov ukazujú, že mestá prichádzajú o svojich obyvateľov. Sťahujú sa na vidiek, avšak do blízkosti veľkých miest.
Najviac opúšťali Senicu
„Počet obyvateľov klesol oproti sčítaniu 2001 vo vyše dvoch tretinách zo 138 slovenských miest. Úbytkom obyvateľov trpeli najmä tie väčšie,“ píše denník Sme.
Svojich obyvateľov stratili v porovnaní s rokom 2001 takmer všetky mestá na Záhorí – Senica, Skalica, Holíč, Gbely (Trnavský kraj) i Malacky (Bratislavský kraj). Najväčší úbytok zaznamenala za desať rokov Senica, z ktorej sa odsťahovalo takmer tisíc ľudí, čo je 4,7 percentná strata.
Skalicu opustilo viac ako 570 ľudí, čo predstavuje úbytok 3,8 percenta. Holíč prišiel o viac ako 160 obyvateľov. K trvalému pobytu v Gbeloch sa prihlásilo minulý rok 5205 obyvateľov, čo je o necelých 20 ľudí menej ako po sčítaní v roku 2001. Malacky majú druhý najväčší percentuálny úbytok obyvateľov v rámci záhorských miest. Malacky vymenilo za iný domov viac ako 720 ľudí, čo je 4,1 percenta.
Stupava sa zaľudňuje
Na interaktívnej mape na sme.sk, svietia na zeleno dve mestá, a to Šaštín-Stráže a Stupava. Do sčítania bol Šaštín Stráže prvýkrát zaradený v roku 2001 spolu s Krásnom nad Kysucou. Odvtedy tu až do vlaňajška pribudlo viac ako 100 nových obyvateľov, čo je nárast o dve percentá.
Do Stupavy sa za desaťročné obdobie prisťahovalo 1219 nových ľudí, čo tvorí prírastok až 15,1 percenta. Ako sa vyjadril pre denník Sme demograf Boris Vaňo, práve pôrodnosť je jedným z dôvodov, prečo mestá prichádzajú o obyvateľov.
„Spôsob života v meste ponúka viac možností, kým na vidieku je konkurencia rodiny menšia.“ Druhým dôvodom je sťahovanie mešťanov do blízkych obcí, v ktorých majú možnosť kombinovať výhody mesta a vidieka.