V smrdáckom kostole Svätého Martina bola v stredu 7. novembra slávnostná svätá omša a po nej v zasadacej sieni Obecného úradu v Smrdákoch Sympózium venované svätému Martinovi z Tours.
SMRDÁKY. Podujatie pripravili Obec Smrdáky s Farnosťou Koválov Rímskokatolíckej cirkvi ako súčasť aktivít, ktorými sa obce a mestá, na trasách, ktorými za svojho života mohol svätec prejsť (VIA SANCTI MARTINI), venujú jeho odkazu – „vedieť sa rozdávať pre druhých, a tak byť pozitívnym príkladom zvlášť v tejto modernej dobe.“
Jedinečný oltár so sv. Martinom – biskupom
Svätý Martin, historická osobnosť, niekdajší rímsky vojak, sa podelil o plášť so žobrákom, a neskôr ho zvolili za biskupa. Na svojej životnej púti prešiel mnohými štátmi Európy kde zanechal hlbokú stopu. Na Záhorí mu kostoly zasvätili tiež v Holíči, v erbe ho má Senica.
Dóm svätého Martina v Bratislave patrí k najvýznamnejším architektonickým stavbám na Slovensku Jedinečným je aj jeho vyobrazenie ako biskupa na oltári v Smrdákoch, uviedol hlavný rečník na sympóziu, kňaz Vladimír Banský, autor rôznych motivačných spoločenských hier inšpirovaných svätým Martinom.
Slávnostnú svätú omšu spolu s ním koncelebrovali rímskokatolícki kňazmi – Ján Zahradník z Lozorna, Gregor Wach z Vranova nad Topľou, Stanislav Sabol z Dojča a Štefan Vragaš z Bratislavy. Akciu svojou prítomnosťou podporili - prednosta Obvodného úradu zo Senice Vladimír Kocourek, starostky a starostovia obcí zo Záhoria i z Dunajskej Lužnej.
Patrocíniá, erby, oltáre, sochy, obrazy, vitráže s Martinom
Svätý Martin vyobrazený ako vojak, na koni, so žobrákom, ako biskup, alebo s husou. Tak sa objavuje na erboch, sochách i výplniach okien v kostoloch - vitrážach. Prečo ho spájame aj s husou? Lebo husi ho prezradili, keď sa ukrýval v čase svojej voľby za biskupa.
Na sympóziu v Smrdákoch ožívali legendy, rozvíjalo sa poznanie a hľadali sa inšpirácie, ako sa aj v cestovnom ruchu dá veľa urobiť prostredníctvom osobnosti svätca. Stal sa patrónom mnohých cechov a profesií. Napríklad – patrón tých, ktorí trpia kožnými ochoreniami (tým sa dá narábať aj v kúpeľníctve), vinohradníkov, hoteliérov, chovateľov husí .
Za patróna si ho vzali tiež vojaci, zbrojári, jazdci, tkáči, garbiari, výrobcovia opaskov, rukavíc a klobúkov, hlásatelia, hoteliéri, hostinskí, cestujúci, chudobní, utečenci, väzni, mlynári, abstinujúci... Prečo sa to všetko v Smrdákoch udialo? „Aby sme sa naozaj mohli opäť viac povzbudiť, vyjadriť úctu k Martinovi, ale aj aby sme správne vnášali jeho dedičstvo do dnešného Slovenska a do rodín...“
Do seriálu aktivít v znamení VIA SANCTI MARTINI sa zaradila aj výstava viac ako 120-tich výtvarných prác, pre ktoré bol inšpiráciou práve silný príbeh svätého Martina.
Na Slovensku je svätému Martinovi zasvätených 122 kostolov a kaplniek.