SENICA. Víťazi vzišli z celkového počtu 3933 hlasov, ktoré súťažiacim titulom pridelili čitatelia v 16 verejných knižniciach regiónu a v internetovom hlasovaní.
Najúspešnejšia bola odborná literatúra
Súťaž zorganizovali Záhorská knižnica so Záhorskou galériou Jána Mudrocha v Senici, Záhorským múzeom v Skalici, Malackým centrom kultúry a mestom Senica. Na vyhlásení výsledkov zazneli úryvky z trojice najúspešnejších titulov a hudobným programom slávnostné vyhodnotenie obohatili Dana a Radoslav Šašinovci hrou na klavír a kontrabas.
V ankete sa o priazeň čitateľov uchádzalo 38 kníh rôznych žánrov - beletria, poézia, zborníky, katalógy, náučné knihy a iné. Museli byť z vlaňajšej produkcie, späté s regiónom buď autorom, vydavateľom alebo inak. Nad vyhlásením výsledkov prevzal záštitu primátor Senice Ľubomír Parízek.
Kto zaujal najviac?
Tretiu priečku ziskom 371 hlasov obsadila kniha Pavla Grimma - „Heligónka. Dejiny diatonickej harmoniky.“ Druhé miesto si vybojoval vlaňajší víťaz ankety Radoslav Ragač spolu s Ivanou Fialovou 594 hlasmi za knihu „Stopy hospodárskych aktivít Františka Štefana Lotrinského na cisárskom panstve Holíč.“ Knihu vydala Regionálna rozvojová agentúra Skalica.
Víťazkou - „KNIHOU ZÁHORIA 2011“ je s 948 získanými hlasmi „Encyklopédia Suchohradu Dimburka“ Vydal ju Obecný úrad v Suchohrade ako kolektívne dielo pod taktovkou Františka Višvádera.
Vyhlasovateľov záujem verejnosti o anketu potešil rovnako ako plodnosť nášho regiónu v takomto každoročnom „Záhorskom knihobraní.“ V roku 2013 nás čaká už 5. ročník.
Pocity autorov ocenených kníh
Pavol Grimm: „So strachom som očakával dnešný deň, či nebudem posledný, keďže nás heligonkárov nie je veľa. Prekvapil ma počet získaných hlasov a potešilo ma, že aj ľudia, ktorí na heligónku nehrajú, majú radi tento hudobný nástroj.“ Ivana Fialová : „Je to veľmi dobrý pocit. Veď je ocenením za veľa hodín práce, ktoré som nad tou knihou so spoluautorom strávila.“
Radoslav Ragač po vlaňajšom víťazstve k tohtoročnému (až) 2. miestu zavtipkoval: „Dekadentne krásne upadáme. Ale je to také naše nové dieťatko, o ktoré sa krásne staráme a hýčkame si ho.“
A ešte František Višváder za kolektív spoluautorov víťaznej Knihy Záhoria 2011: „Z výsledkov vidno, že sa čitateľom kniha páčila, jej nová forma a vyčerpávajúci pohľad na históriu obce, ktorá odolávala nepriazni času. No zachovala si aj v hraničnom regióne svoju slovenskosť voči maďarizácii veľmi hrdo a myslím, že sa nedopustila ani žiadnych krajností v 20. storočí, čiže si obyvateľstvo skutočne túto knihu zaslúžilo.“