Utorok, 30. november, 2021 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Holíčski motocykloví nadšenci prejazdili Balkán

Tour de Balkan – tak nazvali holíčski fanúšikovia dvojkolesových tátošov svoju tohtoročnú cestu. Nezabudnuteľné zážitky nám sprostredkovali.

(Zdroj: JURAJ VYSKOČIL, ANDREJ BARTAL)

Tour de Balkan – tak nazvali holíčski fanúšikovia dvojkolesových tátošov svoju tohtoročnú cestu. Nezabudnuteľné zážitky nám sprostredkovali.

HOLÍČ. Tento rok sa ku koncu letnej sezóny skupinka motocyklistov, členov holíčského motocyklového klubu Firerider Holíč - Juraj Vyskočil (Honda CB1300), Martina Váňová (Honda VTR250), Andrej Bartal (Triumph Sprint ST 1050) Gabriela Vyskočilová (Triumph Boneville T 100), Tomáš a Eva Lastovičkových (Harley-Davidson XR 1200 Sportster) a Andrej Minárik (BMW GS1200) vybrala na svojich motocykloch preskúmať krásy Balkánu. Za dva týždne po trase Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko a späť na Slovensko najazdili 4 500 km.

Skryť Vypnúť reklamu

Za zmienku stojí, že v každej krajine bolo možné nájsť ubytovanie v penziónoch, privátoch či hoteloch v rozmedzí od 8 – 16 Euro. Pochybné otázky typu či sa nebojíme, že nás niekto okradne, môžeme pokojne a veľmi radi vyvrátiť. Pomaly, ale isto, sa aj v týchto krajinách sústreďujú na cestovný ruch, i keď služby stále zaostávajú. Stále tu môžeme nájsť obchodík, kde sa dá kúpiť všetko - od ovocia, zeleniny, potravín, kozmetiky až po oblečenie na niekoľkých metroch štvorcových. No pre nenáročných turistov a nadšencov je to raj.

Maďarsko okrem svojich prírodných krás oplýva mnohými termálnymi parkami a kúpeľnými mestečkami, kde sa po ceste motocyklisti radi zastavia a oddýchnu. My sme si vybrali kúpeľné mestečko Hajdúszoboszló, čo je asi 530 km od Holíča a 21 km od druhého najväčšieho mesta Debrecenu. Druhou zastávkou na našej trase bol Národný park Apuseni v Rumunsku, ktorý je známy krasovými oblasťami s množstvom jaskýň.

Skryť Vypnúť reklamu

Rumunsko vyhľadávajú turisti, ktorý uprednostňujú prírodu a horské túry, často hlavne pre jej nedotknuteľnosť (zatiaľ!). Tretí deň nás zastihol dážď. Ale ako sa vraví neexistuje zlé počasie, ale len zle oblečený motorkár. Takže i v tomto smutnom upršanom počasí v nepremokavých návlekoch a s malou zastávkou na opravu „premoknutej“ motorky v mestečku Alba Julia sa nám podarilo presunúť do ďalšieho rumunského mestečka Sighisoara.

zastavka

Zastávka v Alba Julii na benzínovej pumpe, kde sa pokazila motorka.

sighisuari

Výhľad z veže s orlojom v Sighisuari.

Je to jedno z najzaujímavejších miest v Rumunsku. I keď na prvý pohľad vyzerá ako väčšina rumunských miest – rozkopané a zanedbané – pri bližšom zoznámení sme zistili, že stojí za to. Je známe hlavne tým, že sa tu okolo roku 1430 narodil slávny Vlad Napichovač (známy ako Dracula). Na kopci mesta sa nachádza historické centrum, kde stojí veža s orlojom a s múzeom, ale je tu taktiež Draculov rodný dom, ktorý je dnes jednou z najdrahších a najlepších miestnych reštaurácií.

Skryť Vypnúť reklamu

Určite sa oplatí navštíviť aj malý pravoslávny kláštor za mestom s prekrásnou fontánou a záhradou. V Rumunsku je nespočetne veľa vzácnych a starých kláštorov, ktorých návšteva by vydala na samostatný výlet. Štvrtý deň sme dorazili do mestečka Bran asi 25 kilometrov od najväčšieho mesta Rumunska Brašov. V tomto regióne je dominantou hlavne hrad Bran, ktorý sa vypína na skalnatom masíve a tvrdí sa o ňom, že bol domovom kniežaťa Draculy. Avšak v skutočnosti to bol hrad Poienari. Piaty a šiesty deň sme venovali hlavne týmto pamiatkam.

brasov

Výhľad na Brašov.

hrad bran

Hrad Bran.

V meste Brašov je významnou pamiatkou Čierny kostol, táto mohutná gotická katedrála vďačí za svoj názov historickej udalosti, a to veľkému požiaru, od ktorého zostali čierne steny a tak sa kostol začal nazývať čiernym. V súčasnosti sa tu okrem klasických omší konajú i orgánové koncerty na najzachovalejšom a najväčšom orgáne v juhovýchodnej Európe.

Okrem iného sa tu nachádza najväčšia zbierka kobercov Anatólie v celej Európe. Ďalšou destináciou bol hrad Peléš, ktorý vraj svojou krásou uchvátil i rumunského diktátora Ceausesca. Ten si ho zvolil za svoje súkromné sídlo a podľa rôznych historiek sa tu konávali rôzne orgie. Tento zachovalý hrad obsahuje viac než 100 izieb a interiérová výzdoba je naozaj honosná a prepychová. Izby sú zdobené perleťou, ebenom, kožou, na stenách sú benátske zrkadlá, cenné maľby a perzské koberce. Je tu naozaj čo vidieť.

hrad peléš

Hrad Peléš.

Na siedmy a ôsmy deň pre nás nastal deň D, to na čo sme sa všetci tešili. Prejazd pohoriami TransFagaraš a TransAlpina. Automobilovým a motocyklovým nadšencom napovie hlavne to, že v roku 2009 transfagarašskú magistrálu označila britská televízna relácia Top Gear ako najúžasnejšiu cestu na svete. Vedie cez najvyššiu časť južných Karpát a táto 90km dlhá cesta spojuje historické oblasti Sedmohradska a Valašska.

Cesta začína v Curtea de Arges a stúpa cez najvyššie pohorie Rumunska - Fagaras (rumunské Transylvánské Alpy) až do nadmorskej výšky 2.034 metrov. Tento horský priesmyk sa vyznačuje radom ostrých zatáčok, serpentínami vytesanými do skál, strmými a dlhými S-krivkami a ostrými zjazdmi.

Transfagarasan má päť tunelov a najdlhší cestný tunel v Rumunsku, ktorý má 884 metrov. Tu sa potvrdili mnohé legendy, ktoré kolujú o balkánskych cestách. Sú plné vozov, koní, túlavých psov, kráv a kôz. Sem tam ako keby sme sa vrátili v čase, keď sme predbiehali voz ťahaný koňom a poháňaný pohoničom v klasickom klobúčiku a „tesilkách“ a ešte k tomu plný detí, ktoré nám s nadšením mávali. I toto patrí k rumunskému koloritu. Nás tu však zarazili rozbité a prašné cesty, práce na cestách, popadané kamene zo skál uprostred ciest a mnoho odpadkov v krásnom prostredí.

transfagaraš

Transfagaraš.

transalpina

Transalpina.

Ôsmy deň sme sa dostali do Srbska do mestečka Zaječar. Výhodou motocyklov na hraniciach je, že nemusia čakať tie dlhé kolóny na colnici, čo sme samozrejme využili. V Srbsku nás prekvapila hlavne dobrá kuchyňa a veľké porcie. No hneď na ďalší deň sme po nádhernej trase plnej kaňonov, dlhých a tiahlych zákrut a údolí dorazili do Čiernej Hory, mestečka Kolašin. Je neoficiálnym centrom regiónu Morača, pomenovaného podľa rieky, ktorá tade preteká.

moraca udolie

Transalpina.

Na odporúčanie miestneho obyvateľa sme nasledujúci deň navštívili prales – Národný park Biogradska Gora, ktorý je charakteristický svojim nedotknutým lesom, horskými svahmi a vrcholmi cez 2000 metrov vysokými a ľadovcovými jazerami.

biogradska gora

NP Biogradska Gora.

Odtiaľ sme sa vydali smerom k moru. Po ceste sa nachádzalo mnoho kláštorov, prevažne pravoslávnych. Tu by som rada spomenula cestu okolo Skadarského jazera. Je to krasové jazero na hraniciach Čiernej Hory a Albánie. Je to najväčšie jazero na Balkáne. Cesta okolo neho bola plná serpentín po kamenitej hore, kde sme sem tam stretli voľne pasúcich sa oslíkov a kravy a odkiaľ bolo dovidieť i do Albánska. Dokonca i albánsky mobilný operátor si nás našiel. Kamenné chatrčky, pastiersky život a všadeprítomný pokoj akoby na chvíľu zastavili čas.

okolo skadarského jazera

Cesta okolo Skadarského jazera.

Ubytovali sme sa v mestečku pri mori – Ulcinj. Mesto je zvláštne tým, že tu je cítiť islamský vplyv a nachádza sa tu aj mešita. Sú tu kúpele, mnoho pamiatok, veľká piesočnatá pláž, takže je to dosť vyhľadávaná dovolenková destinácia, kde už bolo počuť českých aj slovenských turistov. Čo pre nás značilo, že už sme na ceste späť.

Posledné dni sme sa vydali smer Chorvátsko. Nezabudnuteľným bol hlavne prejazd zálivom Boka Kotorska v Čiernej Hore. Je to najväčší prírodný záliv na juhu Jadranského mora dlhý asi 28km, často považovaný za najjužnejší európsky fjord, lebo ho svojím vzhľadom pripomína. Je to však len zatopené ústie rieky lemované starými kamennými domčekmi s drevenými okenicami pripomínajúcimi francúzsky štýl. Zátoka je zapísaná do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Poskytuje nádherný výhľad na „fjordy“ a ostrovčeky.

boka

Skadarské jazero.

Ďalšou zastávkou bol Dubrovník, ktorý asi netreba ani predstavovať. Je to prístavné mesto, na vápencovom pohorí, ktoré je zapísané v zozname UNESCO. Mesto je obohnané historickými hradbami a je známe svojimi úzkymi uličkami, ktoré pretkávajú celé mesto plné kostolov a starých stavieb, ktoré odolali i vojnovým útokom. Posledný deň pri mori sme strávili v menšom menej známom letovisku Pakoštane. No je tu všetko, čo k dovolenke treba – piesočné i kamenisté pláže, obchody, reštaurácie, kaviarne, diskotéky, lekárne, požičovňa lodí, pošta a taktiež nádych stredozemnej prírody a samozrejme more, ktoré sme si užili z prenajatej loďky.

dubrovnik

Dubrovník.

Na tejto 4500 kilometrovej trase bolo toho naozaj veľa čo vidieť a mnohokrát sme ľutovali, že nie je viac času. No už sa tešíme na budúci rok, kde nás kolesá zavezú. Ďakujem celej výprave!

mapa trasy

Mapa trasy.

Najčítanejšie na My Záhorie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zaujímavé štúdium, skvelá práca aj plat. Vieš, kam ísť
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 4. Chcete vedieť, kto fotí influencerky, celebrity a hviezdy?
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLoKK v Bratislave je pred dokončením, ponúka posledné apartmány
 7. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 8. Spoznajte protizápalové účinky Kypriny úzkolistej spod Tatier
 9. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 10. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 1. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 4. Spoznajte protizápalové účinky Kypriny úzkolistej spod Tatier
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch
 6. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 7. Magnetickej rezonancie sa nemusia obávať ani klaustrofobici
 8. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Recruitment allowance as an employment recruitment instrument
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 450
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 14 981
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 755
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 7 140
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 881
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 176
 7. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 3 065
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 700
 9. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 013
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 806

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Búranie Istropolisu na pokračovanie...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí...
 2. Barbora Kujundžić: Na aké veci si treba dávať pri malých deťoch pozor
 3. Marcel Horacek: Živoj je fajn - časť druhá
 4. Juraj Švarc: Vyhlásil som lockdown…ale mediálny!
 5. Matej Vagač: Stromy na Dunajskom nábreží sú nateraz zachránené
 6. Ondrej Škvarenina: Ako manipulovať štatistiky o Covid-19
 7. INESS: Cena zamestnanca
 8. Marek Mačuha: Roznášajú covid deti ?
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 10 692
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 420
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 726
 4. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 258
 5. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 919
 6. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 745
 7. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 4 399
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 172
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Valentína Sedileková: Komentujete vzhľad druhých ľudí? Ubližujete im viac, ako si uvedomujete
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Raz vyrobila aj maturitné tablo z medovníkového cesta a fotografie na ňom ozdobila ornamentmi z polevy. No jej špecialitou sú šperkovnice rôznych tvarov, do ktorých ukladá malé medovníčky. Medovnikárka Alena Bistárová zo Žiliny.


10 h

Jedna šoférka dokonca nafúkala viac ako tri promile.


11 h

Predmetom obstarávania je implementácia informačných systémov inteligentného mesta a regiónu.


TASR 13 h

Policajti zisťujú totožnosť muža, ktorý by svojou výpoveďou mohol pomôcť objasniť prípad ukradnutej voňavky.


15 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zatvoriť školy sa rozhodla okresná hygienička, pretože na dvoch infikovaných dospelých pripadá jedno dieťa do 18 rokov.


14 h

Peter sa z tohto sveta rozhodol odísť dobrovoľne.


27. nov

Výsledkom nerešpektovania opatrení je podľa Vidoviča viac chorých, viac práce, menej miesta v nemocnici.


19 h

Hudobná skupina satirickým spôsobom upozorňuje na problematický dopravný úsek.


15 h

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Búranie Istropolisu na pokračovanie...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí...
 2. Barbora Kujundžić: Na aké veci si treba dávať pri malých deťoch pozor
 3. Marcel Horacek: Živoj je fajn - časť druhá
 4. Juraj Švarc: Vyhlásil som lockdown…ale mediálny!
 5. Matej Vagač: Stromy na Dunajskom nábreží sú nateraz zachránené
 6. Ondrej Škvarenina: Ako manipulovať štatistiky o Covid-19
 7. INESS: Cena zamestnanca
 8. Marek Mačuha: Roznášajú covid deti ?
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 10 692
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 420
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 726
 4. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 258
 5. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 919
 6. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 745
 7. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 4 399
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 172
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Valentína Sedileková: Komentujete vzhľad druhých ľudí? Ubližujete im viac, ako si uvedomujete

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu