Kedy sa rakovina krčka maternice najčastejšie objavuje?
- Rakovina krčka maternice je onkologické ochorenie, ktoré sa častejšie vyskytuje u žien v neskoršom, teda menopauzálnom veku 45 až 60 rokov, ale samozrejme, ani mladší vek nie je výnimkou. V Malackách bol nedávno prípad, keď rakovine krčka maternice podľahla 28-ročná mladá žena, jedno malé dieťatko po nej ostalo.
Ako toto ochorenie vzniká?
- Vzniká zmenou alebo transformáciou buniek krčka maternice. Krčok maternice je jednou z lokalít v organizme ženy, v ktorom prebiehajú neustále zmeny. Zmeny počas menštruačného cyklu, zmeny pod vplyvom hormónov, HPV vírusov a samozrejme iných faktorov, ako je napríklad pôrod, kyretáž, interrupcia a rôzne iné zákroky, s ktorými sa dostávame do dutiny maternice. Ale za hlavnú príčinu vzniku sa považuje HPV vírus, ktorý svojou agresiou alebo svojim vniknutím do jadra bunky zmení genetickú informáciu a tá sa v neskoršom vývoji môže zmeniť na rakovinovú. Hlavným páchateľom je teda HPV vírus.
Čo je to HPV vírus?
- Je to pomerne bežný ľudský papilomavírus, žije tisíc rokov v symbióze, čiže parazituje v ľudskom organizme. HPV má okolo 100 druhov. Rôzne druhy spôsobujú rôzne ochorenia, od banálnych bradavíc a herpesových ochorení až po najvážnejšiu rakovinu. HPV vírusy sú špecifické tým, že napádajú jadro bunky, kde použijú materiál na svoju genetickú reprodukciu, ale nepriamo touto činnosťou navodia zmeny na bunkách, až zmenia genóm bunky na rakovinovú.
Ako sa HPV prenáša?
- HPV infekcia sa považuje za sexuálnu, pohlavne prenosnú, žena sa infikuje zväčša už pri prvom, alebo ďalších pohlavných stykoch. Ľudská populácia je doslova zamorená týmto vírusom, či už sú to muži, alebo ženy. Dá sa získať aj cez iné sliznice, napr. cez ústa pri bozkávaní, infekcia je veľmi ľahko prenosná. Ale teda najmä sexuálnym stykom.
Viete odhadnúť koľko žien HPV vírus má?
- Ja osobne si myslím, že okolo 80%. U žien, ktoré nežijú pohlavným životom, je pravdepodobnosť nakazenia HPV oveľa nižšia, ale dá sa získať aj iným spôsobom, napríklad orálne.
Rakovina krčka maternice len na Slovensku zasiahne 600 žien ročne a 200 ročne umiera. Myslíte si, že je to aj tým, že ženy zanedbávajú preventívne gynekologické prehliadky?
- Jednoznačne! Ja som presvedčený, že keby tie ženy omnoho viac chodili, keby sa pomer tých, čo chodia a nechodia otočil, tak tie nuly v každoročných štatistikách 200 úmrtí a 600 nových ochorení by sa škrtali, tie hrozivé štatistiky by sa znížili. Prevencia, čiže absolvovanie cytologickej prehliadky doslova znamená záchranu pred rakovinou, zníženie percenta úmrtí a chorobnosti! Platí to jednoznačne a nekompromisne!
Ako prebieha preventívna cytologická prehliadka?
- Žena má dve možnosti, môže si vybrať medzi dvomi metódami. Prvá je bežná cytológia, kde bunky odobraté bunky z krčka maternice natierame na sklíčko. Pri tejto metóde však môžu byť bunky znehodnotené hlienom alebo krvou a výsledky tak môžu byť nepresné. Druhá metóda sa nazýva LBC, čiže „Liquid- Based“ cytológia. Je to najmodernejšia metóda na svete, bunky sa vymývajú do špeciálneho roztoku, sú čisté, mikroskopický obraz je čitateľný a presný. Jednoznačne LBC odporúčam a preferujem.
Má LBC aj iné výhody?
no, z preparátu vieme vyšetriť aj iné ochorenia, napríklad prítomnosť rôznych vírusov či baktérií. Pri klasickej cytológií na sklíčku to možné nie je. Každá žena sa môže rozhodnúť, akou metódou si nechá cytológiu spraviť. Ide predsa o jej vlastné zdravie. Práve teraz prebieha aj celoslovenská osvetová kampaň, ktorá nabáda ženy k zodpovednému prístupu k prevencii a upozorňuje ich na riziká rakoviny krčka maternice. Všetky informácie nájdu ženy na www.cytologia.sk. Odborným garantom kampane je hlavný odborník MZ SR pre gynekológiu Prof. MUDr. Miroslav Borovský, PhD.. Ženy môžu dokonca súťažiť a vyhrať 333 vyšetrení LBC zadarmo a 333 pekných nohavičiek od www.saxana.sk.