Noc odhalila tajomstvá v podobe vzácnych listín

Tajomní mnísi a horiace fakle na nádvorí Františkánskeho kláštora lákali na netradičné stretnutie. Archív v Skalici výnimočne otvorili v noci.

(Zdroj: INGRID SOCHOROVÁ)

SKALICA. Návštevníkov pri vstupe do budovy usmernila dievčina, rovnako odetá v mníšskom habite. Len čo si každý vybral zápisník a pero s logom Noci v archíve, uviedla ho do sály na zaujímavú prednášku. Pri príležitosti 60. výročia vzniku založenia Mestského archívu v Skalici však na zvedavcov čakali aj ďalšie prekvapenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyše dva kilometre dokumentov

Hneď vo vestibule si všetci mohli pozrieť zaujímavú výstavu. Riaditeľka archívu Helena Polakovičová vo svojej prednáške priblížila históriu archívu, ktorý je dnes zariadením Ministerstva vnútra SR, Štátneho archívu v Bratislave, ako pobočka Skalica.

SkryťVypnúť reklamu

V odbornej starostlivosti má archívne dokumenty pochádzajúce z činnosti úradov miestnej štátnej správy a obecnej samosprávy, justičných orgánov, hospodárskych, politických a spoločenských organizácií, družstiev, kultúrnych, školských, zdravotníckych inštitúcií, písomnosti cechov, spolkov a rôznych záujmových organizácií, ale aj osobné fondy, kroniky obcí, mapy, plány a štátne matriky z okresov Skalica, Senica a Myjava od 14. storočia až po súčasnosť.

To všetko predstavuje takmer 600 fondov (v súčasnosti presne 593 fondov) s celkovým rozsahom viac ako 2200 bm (bežných metrov), presne 2205.78.

Osobnosť Zory Viestovej

Najväčší a historicky najbohatší je fond Magistrát mesta Skalica 1389-1922. Z ďalších miest sa zachovalo podstatne menej písomností - napr. Mestečko Senica 1464-1866, Mestečko Šaštín 1401-1852, Mestečko Brezová 1659-1872 Mestečko Sobotište 1608-1849 a Mestečko Myjava 1831-1872.

SkryťVypnúť reklamu

Zo starších materiálov sú v archíve cenné dokumenty z činnosti cechov, najmä v Skalici a Brezovej, priblížia riaditeľka.

V prednáške pripomenula aj osobnosť PhDr. Zory Viestovej, ktorá bola prvou riaditeľkou Mestského archívu v Skalici a neskôr riaditeľkou Štátneho okresného archívu Senica so sídlom v Skalici, do ktorého bol včlenený aj Mestský archív v Skalici. Tohto roku uplynie desať rokov od jej smrti.

Príležitosť vidieť vzácne listiny

Prednášku Heleny Polakovičovej spestrili ukážky z vtipných archívnych dokumentov v podaní členov Divadelného spolku F. K. Veselého pri Gymnáziu F. V. Sasinka v Skalici a príjemná hudba harfistiek zo ZUŠ Skalica. Potom si už návštevníci Noci v archíve prezreli jeho priestory a výnimočne im bolo umožnené vidieť aj vzácne dokumenty.

SkryťVypnúť reklamu

„Je ich veľa. Sú to najmä privilégiá a iné listiny od roku 1389. Patrí sem aj ochranný list pre Skalicu od poľského kráľa Jána Sobieskeho z roku 1683 či zápisnica súkenníckeho cechu v Skalici so zápismi o stavbe prvého parného stroja na valchovanie súkna, ktorý bol najstarším strojom tohto typu na Slovensku,“ informovala Helena Polakovičová.

Najstarším dokumentom v archíve je súdne privilégium z roku 1389, v ktorom kráľ Žigmund určil, že skalických mešťanov smie súdiť len vlastný mestský súd.

„Písomnosti do roku 1526 nemôžu byť predložené na štúdium v origináloch, ale iba formou študijných kópií,“ vysvetlila Helena Polakovičová. Najvzácnejšie dokumenty má verejnosť možnosť vidieť iba pri výstavách, prípadne v rámci podujatí, akým bol aj Deň otvorených dverí a Noc v archíve v Skalici.

Štúdium v bádateľni

Ostatné informácie obsiahnuté v archívnych dokumentoch sú verejne prístupné a to na základe žiadosti o vyhotovenie kópie, prípadne potvrdenia alebo výpisu z archívnych dokumentov. Takéto žiadosti a následné informácie slúžia väčšinou na úradné konania.

Ďalšia možnosť prístupu k informáciám obsiahnutých v archívnych dokumentoch je formou štúdia týchto dokumentov v bádateľni archívu. Túto možnosť využívajú okrem erudovaných historikov najmä študenti k vypracovaniu rôznych študentských prác (bakalárske, diplomové), ale aj viacerí záujemcovia o zisťovanie genealogických informácií.

Prišli stovky návštevníkov

Na Deň otvorených dverí prišlo podľa informácií riaditeľky archívu Heleny Polakovičovej takmer dvesto päťdesiat ľudí. Väčšinou išlo o školy zo Skalice, milým prekvapením bola účasť školy z neďalekých Kopčian. Noc v archíve navštívila približne stovka záujemcov o netradičné poznanie histórie.

„Obe podujatia boli úspešné, dostali sme veľa pozitívnych ohlasov, najmä na Noc v archíve. Možno preto, že to bolo prvé podujatie tohto druhu, ľudia ocenili, že sa dozvedeli informácie o histórii archívu, o práci archivárov, mohli si prezrieť vzácne dokumenty, ale i priestory Františkánskeho kláštora, ktoré inak nie sú dostupné. Veľmi sa páčili vtipné ukážky z archívnych dokumentov v podaní členov divadelného spolku pri gymnáziu, ale i hudobné osvieženie žiakov pod vedením pani učiteľky Nádlerovej,“ vyjadrila svoju spokojnosť riaditeľka.

Dodala, že v blízkej budúcnosti archív podobné podujatie neplánuje, išlo teda o výnimočnú príležitosť vidieť veľa zaujímavých dokumentov, ale i porozprávať sa s pracovníkmi archívu o ich činnosti a o možnosti prístupu k archívnym dokumentom.

PRÁCA ARCHIVÁRA

Okrem spracúvania a sprístupňovania už prevzatých archívnych dokumentov je súčasťou práce archivára aj tzv. predarchívna starostlivosť, ktorej účelom je dohliadať na správu písomností u ich pôvodcov a po uplynutí ustanovenej doby preberať písomnosti trvalej archívnej hodnoty - archívne dokumenty- do archívu, následne ich spracovať a sprístupniť pre verejnosť. Archív vykonáva štátny odborný dozor pri správe písomností v organizáciách pôsobiacich v okresoch Skalica, Senica a Myjava.

Zdroj: archív

60. NARODENINY

Určiť zakladateľa archívu je ťažké, 60. výročie si pripomína preto, lebo 1. januára 1952 Mestský národný výbor v Skalici vytvoril prvý krát systemizované miesto a platenú funkciu archivára. A práve tu nastúpila Dr. Zora Viestová. Mestský archív spravoval písomnosti z činnosti Magistrátu mesta Skalica od roku 1389 a aj písomnosti cechov a rôznych iných mestských organizácií. V roku 1954 sa začali vytvárať okresné archívy pri vtedajších okresných národných výboroch – v tomto prípade v Skalici, Senici a Myjave, ktoré sa v roku 1960 zlúčili spolu s Mestským archívom v Skalici do novovytvoreného Okresného archívu v Senici, avšak so sídlom v Skalici.

Zdroj: archív

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 977
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 358
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 613
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 089
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 074
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 832
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 055
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 424
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 056
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 849
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 41 130
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 30 495
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 444
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 827
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 060
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 812
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Predbežnú škodu odhadli na sumu 3500 eur.


TASR
Philip Azango bude chýbať Spartaku do konca sezóny.

Auty budú pomáhať ľuďom s autizmom.


Hasičské autá v kontajneroch prevážajú usmrtené zvieratá.

Prevoz by mal trvať do stredy.


77

Jedným z nich je Angern-March - Záhorská Ves.


TASR
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 056
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 849
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 41 130
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 30 495
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 444
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 827
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 060
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 812
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu