BRATISLAVA. O prevádzku pavilónu na výrobu pandemickej vakcíny v Malackách nie je záujem. Rokovania Správy štátnych hmotných rezerv, ministerstva zdravotníctva ako i ďalších organizácií s oslovenými farmaceutickými spoločnosťami, ktoré sú etablované na slovenskom trhu, boli neúspešné.
Žiadna z firiem zaoberajúcich sa výrobou vakcín nemá záujem o spoluprácu pri výrobe pandemickej vakcíny v Malackách. Vyplýva to z materiálu SŠHR a ministerstva zdravotníctva "Návrh ďalšieho postupu pri realizácii investičného zámeru“, ktorý je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Z haly sklad liečiv a zdravotníckeho materiálu
Predkladatelia materiálu vzhľadom na skutočnosť, že sa nenašiel budúci prevádzkovateľ pavilónu, navrhujú vláde zrušiť tento investičný zámer v lokalite Malacky. Z rozostavenej výrobnej haly odporúčajú urobiť sklad bežných farmaceutických liečiv a zdravotníckeho materiálu.
Z dokumentu vyplýva, že ak by stavba bola dokončená na tento účel, náklady by dosiahli približne 1,3 milióna eur. "Neuskutočnením montáží už vyrobených a zastavením výroby ešte neobjednaných technologických strojov a zariadení dôjde k zníženiu ceny diela oproti zmluve o približne 5,2 milióna eur, čiže pri dostavaní rozostavanej výrobnej haly v Malackách ako skladu bežných farmaceutických liečiv a zdravotníckeho materiálu sa znížia náklady o približne 3,9 milióna eur,“ konštatuje sa v materiáli. Tento sklad by mal byť v budúcnosti využívaný SŠHR, alebo prenajatý za tým istým účelom.
Pokračovanie projektu v inej podobe?
Sebestačnosť Slovenska pri výrobe vakcín na pandemickú chrípku by však nemusela byť stratená. Z materiálu vyplýva, že v projekte by sa mohlo pokračovať v inej bližšie nešpecifikovanej lokalite a za iných podmienok. Odporúčajú preto, aby bol vypracovaný návrh nového projektu na zabezpečenie Slovenskej republiky na pandémiu chrípky výrobou pandemickej vakcíny na jej území. Využiť by sa pritom mali technologické stroje a zariadenia, ktoré budú uložené v skladovacích priestoroch SŠHR.
Výstavba pavilónu na výrobu pandemickej vakcíny v Malackách začala koncom roka 2011. Začiatkom augusta tohto roka však vláda na návrh Správy štátnych hmotných rezerv rozhodla o pozastavení výstavby technologickej časti pavilónu. Dôvodom mala byť skutočnosť, že nebol vybratý prevádzkovateľ, ktorý by sa podieľal na realizácií práve tejto časti pavilónu.
Pôvodne mala byť v Šarišských Michaľanoch
SŠHR považovala výber prevádzkovateľa, ktorý bude schopný okamžite začať výrobu pandemickej vakcíny, za rozhodujúci pre ďalšie pokračovanie investičného zámeru. Rozhodnutím vlády tak bola výstavba pavilónu v auguste definitívne pozastavená, pokračovalo sa len v prácach na vonkajšej časti objektu.
Zástupcovia SŠHR a zhotoviteľa diela sa následne dohodli na tom, že už objednané stroje a zariadenia, u ktorých nie je možné zvrátiť výrobu a tie, ktoré už boli vyrobené budú odovzdané do skladov SŠHR. Zhotoviteľ pritom upozornil, že ak nebudú stroje spustené do prevádzky do pol roka od výroby a testovania, výrobca neposkytne záruku na ich bezchybnú prevádzku.
Prvá vláda Roberta Fica chcela fabriku pôvodne postaviť v Šarišských Michaľanoch, kde spoločnosť Imuna Pharm ponúkla štátu pozemky za jedno euro. Bývalé vedenie SŠHR na čele s Evou Hrinkovou už za vlády Ivety Radičovej sa rozhodlo zmeniť lokalitu a výstavbu fabriky premiestnilo do Malaciek, kde pozemky stáli 453 tisíc eur.