KÁTOV. Samospráva v Kátove sa rozhodla zvýšiť počet svetiel verejného osvetlenia v obci a zároveň ušetriť. Momentálne prebieha verejné obstarávanie firmy, ktorá by zabezpečila vhodný systém svietidiel.
Svetlá sú častým terčom vandalov
Podľa slov starostky Terézie Kučerovej má Kátov veľký problém s vandalizmom. „Niektorí mladí ľudia, skôr dospelí, než deti, sústavne narúšajú pokojný nočný život a podgurážení alkoholom páchajú škody na obecnom majetku,“ hovorí.
Terčom výtržníkov je vo veľkej miere práve verejné osvetlenie. „Položka za opravy nie je malá. V súčasnosti máme úplne vystrieľaných päť lámp, jedna stojí približne dvadsať eur. K tomu treba prirátať zničený plastový kryt a výmenu, takže rádovo sa jedná o stovky eur,“ doloží starostka.
Čím sú žiarovky verejného osvetlenia rozstrieľané sa nedá presne určiť. Na obecnom úrade predpokladajú, že môže ísť o pištole na malé tvrdé plastové guľôčky. „Pán, ktorý poškodené osvetlenie opravuje, sa vyjadril, že vandali museli strieľať do svetla dovtedy, dokiaľ žiarovky úplne nerozstrieľali. Pod krytom ich potom našiel doslova ako rešeto,“ popisuje Terézia Kučerová.
Policajná hliadka z Holíča prechádza obcou asi trikrát do týždňa, neraz ju privolajú samotní občania, ktorí by prijali, aby jazdila častejšie. Na obecnú políciu Kátov nemá, rovnako ako ďalšie obce, peniaze. Samospráva i tak uvažuje skôr o kamerovom systéme a to najmä z toho dôvodu, že kamery vandalizmus zaznamenávajú. V prípade policajnej hliadky sa po jej odchode z obce znovu otvára možnosť pre výtržníkov páchať škody na obecnom majetku.
Vykryjú neosvetlené zóny
Vyše tridsať svetelných bodov v obci by sa malo zvýšiť na približne päťdesiat. V Kátove rozhodujú o druhu svietidiel. „Máme tri možnosti. Prvou sú sodíkové výbojky, druhou rovnako tieto výbojky, ale už s takzvaným stmievaním. To znamená, že uprostred noci by bola intenzita svetla nižšia, nad ránom a večer, respektíve počas špičky, vyššia,“ vysvetlil poslanec Obecného zastupiteľstva v Kátove Andrej Irša.
Populárne LED osvetlenie, ktoré je treťou možnosťou, podľa neho predstavuje vyššie obstarávacie náklady, dlhšiu dobu návratnosti aj náročnejší servis.
„Keď prihliadneme ku všetkým aspektom, najlepšie nám vychádzajú sodíkové výbojky so stmievaním. Pre obec potrebujeme nad päťdesiat lámp, lebo niektoré zóny nemáme vykryté. Nová etapa verejného osvetlenia povedie smerom k družstvu,“ informoval.
Podľa jeho slov sa v konečnom dôsledku na osvetlení aj tak ušetrí. „Spoločnosti nám ponúkajú možnosť splácania úveru rozdielom, ktorý nám vznikne medzi terajšou a budúcou spotrebou. Obec by teda za osvetlenie platila stále rovnako, ako je zvyknutá, ale splácal by sa úver a po jeho splatení už by len šetrila. Takže obecný rozpočet to neťaží,“ vysvetlil Andrej Irša.