SKALICA. Počas Dňa otvorených dverí návštevníci uvidia napríklad najstarší archivovaný dokument, ktorý pochádza z roku 1389. Ide o súdne privilégium kráľa Žigmunda, v ktorom určil, že skalických mešťanov smie súdiť len vlastný mestský súd.
Nepochybne zaujme aj kniha testamentov z roku 1604, zápisnica cechu súkenníkov so zápismi o stavbe prvého parného stroja na valchovanie súkna (1830-1831), ktorý bol najstarším strojom tohto typu na Slovensku, ochranný list poľského kráľa Jána Sobieskeho z roku 1683 či vysvedčenie cechu povrazníkov s jedinou zachovanou vedutou – vyobrazením - Skalice z roku 1803.
„Okrem výstavky z najvzácnejších dokumentov si návštevníci prezrú priestory archívu, môžu sa spýtať pracovníkov na ich prácu a budú si môcť pozrieť fotografie z rôznych podujatí, ktoré archív organizoval,“ informovala riaditeľka Helena Polakovičová.
Výnimočná exkurzia bude pokračovať vo večerných hodinách ako Noc v archíve. Jej súčasťou budú krátke prednášky o histórii a poslaní skalického archívu a o práci archivárov. „Spomenieme na doktorku Zoru Viestovú, ktorá bola prvou riaditeľkou Mestského archívu v Skalici a neskôr aj riaditeľkou Štátneho okresného archívu Senica so sídlom v Skalici, do ktorého bol včlenený aj Mestský archív v Skalici. Tento rok uplynie desať rokov od jej smrti,“ priblížila Helena Polakovičová.
Ako ďalej uviedla, to všetko bude spestrené ukážkami z rôznych, najmä vtipných archívnych dokumentov v podaní členov Divadelného spolku F. K. Veselého pri Gymnáziu F. V. Sasinka v Skalici a príjemnou hudbou harfistiek zo ZUŠ Skalica. Súčasťou podujatia bude aj nočná prehliadka priestorov archívu.
ARCHÍV V SKALICI
- je pobočkou MV SR, Štátneho archívu v Bratislave.
Najväčší a historicky najbohatší je fond Magistrát mesta Skalica (1389-1922), z ďalších miest sa zachovalo podstatne menej písomností, napr. Mestečko Senica 1464-1866, Mestečko Šaštín 1401-1852, Mestečko Brezová 1659-1872 Mestečko Sobotište 1608-1849, Mestečko Myjava 1831-1872.
Zdroj: Archív Skalica