ZÁHORSKÁ VES. Po knihe Najzápadnejšia na Slovensku, ktorá vyšla vo vydavateľstve Veda roku 2002 s podnadpisom Slovníček uhranského nárečia s čítaním o histórii a živote ľudí Záhorskej (Uhorskej) Vsi, vydal vlastným nákladom 400 výtlačkov v tlačiarni Masha press, s.r.o. Bratislava novú, graficky veľmi pôsobivú, viazanú knihu pod názvom V objatí rieky Moravy. Kniha vyšla aj s podporou Bratislavského samosprávneho kraja a sponzorov.
Na 216 - tich stranách bohatého textu je viac ako 200 fotografií z autorovho vlastného archívu , Okresného archívu z Modry, z archívu Mgr. Tomáša Haviara a zapožičaných starých fotografií od niektorých spoluobčanov.
Pravopisnú a jazykovú korektúru robil sám autor ako stredoškolský profesor slovenského jazyka, literatúry a dejepisu, obsahovú recenziu jeho manželka pani Magdaléna Šimkovičová. Grafický návrh, sadzbu a návrh obálky s použitím fotografií autora s veľkou profesionalitou urobil pán Ing. František Belányi.
Ako sám autor píše vo svojej knihe, „knihou chcem prispieť k významným výročiam našej obce v roku 2011 - 2012 :
- 710 rokov existencie našej obce / od roku 1301, čo je zaznamenané v Súpise všetkých obcí a miest Uhorska : Magyarország vármegyei és városai i v Lexikone aller Österreichischen Staaten /,
- 100 rokov od prvého železničného spojenia Uhorská Ves – Zohor a sprístupnenia celého železničného areálu v obci 11.11.1911,
- 90 rokov založenia futbalu v obci – FC Uhorská Ves 1921,
- 70 rokov od veľkej povodne v obci / Pomník povodne 1941 /,
- 10 rokov od otvorenia kompy Záhorská Ves - Angern a.d. March,
- 10 rokov obecných slávností „Uhranský somíc“.
Knihu slávnostne pokrstili v prvý deň slávnosti Uhranského somíca vodou a štrkom z rieky Moravy Dagmar Ihringová za sponzorov, starosta obce, autorov syn, Boris Šimkovič, Janka Davidová za Kultúrny spolok Uhranská perla a autor knihy, ktorý okrem iného povedal:„Naše ľubozvučné krásne uhranské nárečie i všetky záhorské nárečia si musíme stále pestovať.“
Z dvadsiatich kapitol čitateľa iste zaujmú najmä tieto : Začleňovanie Záhoria do štátnych útvarov a styky Záhoria so susedmi, Historické pramene, Cukrovar v Uhorskej Vsi, Školy v našej obci, Pravda o histórii našich kostoloch, Historická udalosť v Záhorskej Vsi / Odhalenie Pamätnej tabule Ľudovítovi Štúrovi, pravda o jeho úteku cez našu obec pred zatykačom uhorských úradov /, Židovskí obyvatelia Uhorskej Vsi /mená, presné dáta o židovských rodinách a ich strašnom osude v koncentráku /, Časci a zákucá našej dzedziny, Uhranské múzeum / v budove novej colnice /, Zvyky, obyčaje a slávnosti v Záhorskej Vsi, Šport a telovýchova, Poľovníctvo, Po prelome, Nárečové texty, Listy od Uhranú Uhranom a Foto na záver.
Kniha je určená širokej verejnosti, s hlavným cieľom - zachovať históriu a informácie o obci pre ďalšie generácie.
V knihe sa dočítate aj o celom procese výroby cukru v uhranskom cukrovare / časopis Devín z roku 1936 /, iste sa budú páčiť fotozábery žien zo spevokolu Uhranka na besede s pánom Dočolomanským, s pánom prezidentom Gašparovičom a pani Máriou Kráľovičovou vo Hviezdoslavovom divadle v roku Ľudovíta Štúra, historické fotky zo starého kostola, či krásne zábery rieky Moravy a záhorskej prírody.
Práve množstvo fotozáberov v archíve autora ho priviedlo na myšlienku, že ešte pred odchodom do „večných lovíšť“ by vydal ďalšiu knihu o kráse, charakteroch uhranských ľudí a ich krásnej prírode.
Autor: OŠ, IS