V Marianke budú cez víkend omše nielen v slovenčine, ale aj v češtine, poľštine a maďarčine.
BRATISLAVA. Jedna z posledných pútí letnej sezóny patrí najstaršiemu slovenskému pútnickému miestu v Marianke pri Bratislave. Katolícki ctitelia Panny Márie sa tu zídu cez víkend 8. a 9. septembra pri príležitosti sviatku Narodenia Panny Márie, ktorý pripadol na sobotu.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Program sa začne už v piatok večer mládežníckou svätou omšou a adoráciou. V sobotu ráno bude svätá omša v češtine, na poludnie v maďarčine a popoludní pri Lurdskej jaskyni pred Kostolom narodenia Panny Márie v slovenčine. Nasledovať budú pobožnosti ako krížová cesta, ruženec a litánie.
O 20-tej sa pútnici presunú v sviečkovom sprievode od jaskyne do kostola, kde sa bude pokračovať omšou, poklonou pri Oltárnej sviatosti a polnočnou bohoslužbou. Slávnostnú nedeľnú omšu bude o 11.30 slúžiť bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Odpustovú slávnosť ukončí v nedeľu o 17-tej omša v poľštine.
História najstaršieho slovenského pútnického miesta siaha do 11. storočia a spája sa s legendou, podľa ktorej vyrezal jeden z pustovníkov 40-centimetrovú sošku madony s dieťaťom a počas nepokojov v Uhorsku ju ukryl do dutého stromu. Strom po čase spadol a soška padla do blízkeho prameňa. Objavili ju až v 13. storočí, keď ľudia pijúci vodu z tohto prameňa zaznamenali prvé zázraky.
Z historických záznamov vyplýva, že ide o najstaršiu sošku madony v celom vtedajšom Uhorsku. V roku 1377 tu uhorský kráľ Ľudovít Veľký z Anjou postavil kostol a kláštor a od tohto obdobia sa datuje začiatok tradície jedného z najnavštevovanejších pútnických miest v strednej Európe. Prichádzali sem aj veriaci z Maďarska a Rakúska a miesto sa stalo známym pod názvom Mariatál.
Spočiatku ho spravovala rehoľa paulínov, neskôr bratia tešitelia, ktorí pôsobia v Marianke aj dnes. Bývalý stredoveký kláštor zreštaurovali a sprístupnili na rôzne spoločenské, duchovné a rekreačné aktivity. Záujemcom slúži divadelná sála, prednáškové miestnosti, jedáleň a ubytovacia časť s kapacitou 50 lôžok v jedno a dvojmiestnych izbách.