SEKULE. MORAVSKÝ SVÄTÝ JÁN. Dedinčania prirovnávajú smršť k malému tornádu, ktoré netrvalo ani desať minút. Zasiahnuté časti obcí a popis udalostí tomu nasvedčujú.
Vzdušný vír neskutočnej sily úradoval na hranici Sekúľ a Moravského Svätého Jána, ktoré sú v podstate spojené.
V Sekuliach sedia na múriku ženy rodiny Balúchovcov. Nebránia sa slzám, zo strechy im zostala len hromada dosiek. Tie chlapi nakladajú na pristavený traktor.
„Prišlo to náhle, pani od naproti videla zhodenú strechu krútiť sa veľkou rýchlosťou vo vzduchu, potom sa už len ako dosky náhle zosypala na zem,“ hovorí suseda Balúchovcov.
Jej domu sa akoby zázrakom nič nestalo. „Viete, my to máme zabetónované,“ vysvetlí.
Izby na poschodí poškodených domov sú zaplavené, nábytok a ostatné zariadenie premočené. Balúchovci potrebujú zakryť vrchné podlažia.
Zo strechy rodiny Balúchovcov zo Sekúľ sú len dosky.
Strecha školy je desiatky metrov v poli
„Mala by sa vyhlásiť nejaká zbierka na pomoc týmto ľuďom, veď dnes sa už zbiera na všeličo, čo majú títo chudáci robiť, keď z večera do rána nie vlastnou vinou prišli doslova o strechu nad hlavou,“ navrhuje priateľka postihnutých. Rodina už vec hlásila ako poistnú udalosť, poisťovňa prisľúbila rýchlu pomoc.
Od domu Balúchovcov je len kúsok ku škole, silno poškodenú strechu je vidieť z diaľky. Šokom je príchod priamo na miesto.
Za školou, asi 150 metrov v poli, je odnesených niekoľko veľkých kusov strechy, po celom dvore sú roztrúsené jej roztrhané a dolámané zvyšky.
Aj tu sa pracuje na odstraňovaní škôd, strechu z poľa likvidujú hasiči, školský dvor upratuje školník s ďalšími chlapmi.
Hrôzou v priamom prenose je aj átrium školy, budova akoby sa tu postavila na hlavu, strecha je dolu, kusisko z nej visí len na chabej doske a hrozí, že sa zrúti, hore nie je nič.
Školský dvor v nebývalej podobe. Kus strechy sa zrútil práve sem.
Zvyšné kusy rozvláčilo po poli.
Potrebujú pomôcť
Na obecnom úrade sa telefóny nezastavia.
„Je hrozné dovolať sa plynárom, poisťovniam, telefónnym operátorom, práve keď to človek najviac potrebuje, všetci dispečeri sú obsadení“ posťažuje si utrápená starostka obce Pavla Maxianová, pričom stále drží slúchadlo. Konečne sa jej ozvala operátorka Komunálnej poisťovne.
„Včera sme nafotili a zakryli časť strechy. Prosíme vás o naliehavé zmapovanie situácie, nemôžeme dlho čakať, musíme konať, veď o dva týždne začína školský rok,“ hovorí.
Medzitým príde do kancelárie pracovník úradu so zoznamom vecí, ktoré obec súrne potrebuje na likvidáciu škôd: páčidlo, elektrocentrálu, predlžovačky, veľkú karbobrúsku s novými kotúčmi, rozdvojky, vodiacu lištu, reťaz na pílu, ochranné pomôcky... Všetko toto obec má, ale v danej chvíli je toho veľmi málo. Nové veci musí samozrejme zafinancovať.
„Volali nám z charitatívnej organizácie, s ktorou sme svojho času riešili potravinovú pomoc, že nám akokoľvek pomôžu, či už finančne, alebo dodaním plachiet a iného materiálu, pýtali sa, čo potrebujeme,“ neskrýva svoje dojatie Pavla Maxianová.
A neprestáva telefonovať všetkým, ktorí môžu pomôcť.
„Nikdy sa u nás nič podobné nestalo, aj povodne nás obchádzajú, teraz sa to asi vyvŕšilo naraz. Naši hasiči včera robili doslova zázraky, patrí im obrovská pochvala a poďakovanie, rovnako tak všetkým spoluobyvateľom, ktorí ochotne pomáhajú odstraňovať škody,“ hovorí starostka.
Na zrekonštruovanej škole vznikla škoda asi za 350-tisíc eur. Starostka kontaktovala spoločnosť, ktorá strechu robila. Podľa nej tam budú najlepšie vedieť, ako uskutočniť jej opravu.
Obyvatelia upratujú obec Sekule.
Plot padol ako domino
Práve v čase našej návštevy prišiel za starostkou Sekúľ aj starosta Moravského Svätého Jána Anton Emrich.
„Viete, my máme teraz spoločne rozrobené veci okolo kanalizácie, tlačia nás termíny a navyše sa nám to takto skomplikovalo. Všetko riešime spolu, pomáhame si,“ povie Pavla Maxianová.
V druhej obci zasiahnutej ničivou búrkou poškodilo päť domov, zvalilo desiatky metrov plota na cintoríne a poškodilo 103 hrobových miest.
Aj tu podľa starostu udalosť ukázala charaktery ľudí, ktorí vlastnými silami likvidujú škody. Obec je stále bez elektriny, podarilo sa však sprevádzkovať obecný rozhlas, ktorý je nutný pre informovanosť obyvateľov. V čase, kedy sa presúvame k cintorínu, hlási, že prišiel zástupca poisťovne a občania môžu nahlásiť svoje škody.
Postihnuté obce dnes navštívil aj podpredseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Zdenko Čambal.
Na základe dohody s vedením obecných samospráv tieto spíšu vzniknuté škody a požiadajú kraj o pomoc pri ich likvidácii.
Podpredseda VÚC sa zasadil iniciovať vyčlenenie finančných prostriedkov z Centrálneho krízového fondu na odstránenie škôd. Obdobný fond, do ktorého prispievajú mestá a obce kraja, má TTSK zriadený ako jediný v republike.
O udalostiach v Sekuliach a Moravskom Svätom Jáne budeme priebežne informovať.
Cintorín v Moravskom Svätom Jáne, múr sa zvalil ako domino.
Ďalšie fotografie:
Hasiči likvidujú zvyšky strechy z poľa.
Átrium školy. Strecha je celkom strhnutá dole.
Vietor očesal aj koruny statných stromov.
Sekule a Moravský Svätý Ján majú k sebe blízko doslova aj obrazne.
Starosta Moravského Svätého Jána Anton Emrich so starostkou Sekúľ Pavlou Maxianovou veria, že vďaka spolupatričnosti zvládnu aj vzniknutú situáciu. FOTO: INGRID SOCHOROVÁ