SKALICA. Manželka umelca pani Janka Majdová totiž znovu sugestívne načrela do hlbokej zásobnice umeleckej pozostalosti svojho manžela Oldricha a predkladá nám ďalšiu prekvapujúcu kolekciu doteraz neznámych a nezverejnených diel umelca, tentoraz pod názvom Akty a kone.
Sú to témy, ktoré sa vinuli ako červená niť celým jeho maliarskym a sochárskym dielom. Sugestívna téma ženy, predovšetkým v príťažlivej podobe aktu, dominuje na výstave, doplnená jeho ďalšou životnou láskou a témou koňa, objavujúceho sa v najrôznejších obsahových, tvarových a farebných kompozíciách v jeho maliarskom a kresliarskom diele.
Aj keď je Oldrich Majda v Skalici už dobre známy z jeho predchádzajúcich výstav, na úvod aspoň pár slov o jeho živote a tvorbe.
Oldrich Majda pochádza z južnej časti stredného Slovenska, kde sa narodil 5. apríla 1930 v Kováčovciach. V pohnutom roku 1938 sa rodina presťahovala do hlavného mesta na Dunaji, kde Oldrich Majda aj maturoval na gymnáziu. Pri svojej ďalšej ceste za umením študoval v rokoch 1949-1953 najprv architektúru na SVŠT v Bratislave u profesorov Emila Belluša a Ladislava Bezisetzera a potom scénografiu na bratislavskej VŠVU u profesora Ladislava Vychodila.
Po štúdiách dlhé roky až do roku 1970 pôsobil Oldrich Majda v rôznych novinách a časopisoch ako technický a výtvarný redaktor, pričom sa s úspechom venoval aj novinárskej ilustrácii. Žiaľ, v období normalizácie bol vylúčený z verejného života spolu so zákazom vystavovania a celé normalizačné dvadsaťročie rokov 1970-1990 pôsobil potom v Dekoračných dielňach Slovenského národného divadla v Bratislave za veľmi skromných finančných podmienok,
Svoj nedobrovoľný život v ústraní využil maliar na intenzívnu tvorbu, či už obrazov, kresieb a od 60. rokov aj drevených plastík. Jeho letný ateliér v Devínskej Novej Vsi s početnými podzemnými priestormi s vyrezanými figúrami sa stal tvorivou vyhňou jeho mnohých výtvarných diel, trpezlivo čakajúcich na svoj veľký deň verejnej prezentácie. Ten naozaj prišiel po nežnej revolúcii, keď ho slávnostne rehabilitovali na autorskej výstave jeho po prvý krát zverejnených diel v Slovenskom rozhlase. Odvtedy sa uskutočnila nevídaná séria jeho samostatných a spoločných výstav doma a v zahraničí, či už vo Francúzsku, Nemecku, Česku, alebo aj v ďalekom Japonsku.
Ustavičná výstavná činnosť podnietila maliara a rezbára k ešte väčšej tvorivosti a realizácii svojich diel. Dodnes nie je jeho tvorba ešte v úplnosti známa a aj skalická výstava má v dôležitej miere prispieť k ďalšiemu, hlbšiemu poznaniu jeho umeleckého odkazu. Výstava sa sústreďuje na už spomínané námety ženských aktov a koníkov, ktoré uprostred prevažujúcich autorových krajinárskych motívov, ale aj zátiší, tvoria osobitnú námetovú kapitolu.
V Majdovom tvorivom ponímaní dostáva zobrazený ženský akt veľmi zjednodušené tvary v základnej konfigurácii najčastejšie sediaceho, ale aj ležiaceho a stojaceho aktu svetlých ružových, a červenohnedých plôch, niekedy vymedzených aj tenšou kontúrou. Ženský akt je zobrazený v pokojnom čase odpočinku, alebo toalety v interiéri.
Autor maľuje akty na rôzne veľkých formátoch obrazov, kde zobrazený akt obvykle plasticky svieti z tmavého modrozeleného, alebo hnedého pozadia. Inokedy prevládajú svetlé sivobiele alebo modrosivé plochy, v ktorých možno rozoznať len veľmi jemne naznačené ženské akty, či už tenkou kontúrou alebo bez nej, len v načrtnutých plochách.
Vo všeobecnosti dokazujú Majdove ženské akty, zobrazené na najrôznejších plochách, počnúc od maličkých až miniatúrnych až po veľké kompozície, jeho zmysel pre ženské telo a odpovedajúce výtvarné pretlmočenie jeho zmyslovej, vizuálnej krásy.
Majdove vystavené jazdecké námety zaujímavo výtvarne doplňujú zobrazené ženské akty. Kone bývajú často podané s jazdcami, mnohokrát v tmavých farbách na štruktúrnom svetlom pozadí. Niekedy sa u Oldricha Majdu objavuje aj motív tmavého tela býka s útlou ženskou postavou sediacou na jeho chrbte zobrazených na kontrastnom modrozelenom pozadí. Inokedy motív koňa majerníkovsky dominuje na obrazovej ploche v kontraste tmavej plochy koňa a svetlého štruktúrneho, bližšie neurčeného pozadia.
Majdove obrazy na výstave vhodne dopĺňajú aj jeho vyrezávané drevené plastiky najmä ženských aktov, ale aj portrétov podnetne využívajúcich jemnú kresbu a štruktúru hmoty dreva.
Vystavené obrazy a plastiky Oldricha Majdu nepochybne opäť zaujmú Skaličanov a budú príjemným oživením a obohatením tohtoročného neúnosne slnečného a horúceho leta v meste a okolí.
FOTO: (AS)
Autor: Štefan Zajíček