SKALICA. Mestskému háju domáci nepovedia inak ako hájek, aj priľahlé sídlisko nesie oficiálny názov Pod hájkom. Územie sa svojho času stalo príjemným útočiskom pre mamičky s malými deťmi. Mesto tu nechalo nainštalovať drevené sochy v tvare zvieratiek, vybudované bolo pieskovisko.
Drevo časom podľahlo skaze
V súvislosti s poveternostnými vplyvmi však zo sôch v priebehu niekoľkých rokov zostali len torzá. Na túto skutočnosť poukázal aj poslanec Mestského zastupiteľstva v Skalici František Kadlečík. „Drevené sochy v hájku treba vymeniť za niečo trvácnejšie. Topoľové drevo, z ktorého sú vyrobené, časom podľahlo skaze,“ povedal na zasadnutí.
Sochy v hájku boli zhotovené po ťažbe topoľov v tomto priestore, respektíve selektívnej redukcii stromov. Autor sôch, umelecký rezbár Andrej Irša, ich odstránenie schvaľuje. „Výroba sôch bola dočasným a pomerne jednoduchým zhodnotením dreva, ktoré by inak skončilo v spaľovni či na skládke. V čase zhotovenia ich bolo päť, k tomu niekoľko sedacích objektov. Rátalo sa s tým, že sochy zostarnú, budú zničené a odstránené - ak bude treba,“ podotkol rezbár s tým, že svoj účel nepochybne splnili.
Ako ďalej informoval, sochy zvierat vznikli niekedy koncom minulého storočia. „Vandali sa síce po zhotovení prejavili, ale svoje urobilo aj uloženie priamo na zemi, bez dištančných medzier, a absencia preventívnych náterov. Odstránenie poškodených sôch po tak dlhom čase považujem za veľmi vhodné,“ povedal Andrej Irša.
Priblížil, že zhotovenie sôch mesto nestálo veľa peňazí. „Ak si dobre spomínam, išlo približne o desať tisíc slovenských korún. Vzhľadom k cene aj vtedajšiemu stavu bolo zhotovenie sôch skôr osobnou iniciatívou, ktorú mesto podporilo finančne,“ uzavrel rezbár.
Mesto prisľúbilo revitalizáciu
Skalický hájek bol v minulosti dejiskom ľudových a prvomájových veselíc, ale aj koncertov, na čo si spomenú najmä skôr narodení. Dnes slúži predovšetkým ako tichá zelená oáza určená na oddych. Jeho revitalizácie sa občania dožadujú aj prostredníctvom internetových stránok mesta. „Aké sú plány s hájkom? Kedysi bola na internete pekná štúdia využiteľnosti tejto lokality, ale dodnes sa nič nerealizovalo. Nedali by sa vysadiť aspoň nové stromy, ktoré by nahradili už vyrúbané?“ opýtal sa jeden z nich.
Z odpovede vedúceho Oddelenia výstavby Mestského úradu v Skalici Jozefa Hlavatého sa dozvedáme, že na revitalizáciu priestoru hájka bol spracovaný projekt, na ktorý sa však nepodarilo doposiaľ získať finančné prostriedky: „Mesto Skalica tu bude zatiaľ vykonávať len základnú údržbu - kosenie, ošetrovanie jestvujúcich stromov, prípadne postupnú dosadbu ďalších stromov a podobne. V prípade získania finančných prostriedkov alebo ich vyčlenenia z mestského rozpočtu bude postupne revitalizácia týchto priestorov realizovaná.“
Skaličania sa tak nádejajú, že obľúbené miesto, ktoré aj za hranicami mesta preslávila populárna pieseň významného skalického rodáka Františka Krištofa Veselého V tom skalickom zelenom hájičku, sa časom dočká zaslúženej obnovy a pozornosti.