MALÉ LEVÁRE. Na jedinečný krajinný reliéf rodnej obce a priľahlého okolia nedá dopustiť. Vášnivý rybár a milovník prírody sem často zavíta so svojou rodinou a priateľmi, aby si znovu prešiel neopakovateľné miesta, tak málo dotknuté človekom a zachované takmer v pôvodnom stave.
„Oblasť medzi obcou Malé Leváre a riekou Moravou, ktorá tvorí prírodnú hranicu medzi Slovenskom a Rakúskom, spadá do Chránenej krajinnej oblasti Záhorie. Tu sa nachádza aj hlavná časť revírov, kde sa spoločne s priateľmi venujeme športovému rybolovu. V panenskej prírode nachádzame relax, oddych. Nejde nám o množstvo ulovených rýb, niekedy sa tešíme aj z pekného úlovku do našich fotoaparátov,“ rozpráva Milan Vince.
Zrkadlenie porastu na pokojnej hladine v bezvetrí, labutie rodinky, staré stromy -pamätníci pri chodníčkoch Raudazi, kadiaľ vedie cesta k lovnému miestu, zátišia divých kvetov pri Starej Morave, to všetko sú jedinečné prírodné scenérie hodné zvečnenia.
Tieto obrazy pravidelne zachytáva aj Milan Vince: „Bútľavé vŕby - čaro, ktoré dokáže vytvoriť len príroda, prípadne chápavá manželka, bývajú svedkami rybačiek pri západe slnka alebo nočného rybolovu. Ku koncu leta, keď je hladina pokrytá odumierajúcim leknom, chodíme na šťuky. Niekedy síce skôr chytíme úpal, ale pobyt pri Morave sa nevyrovná ničomu. Na opačnom brehu majú vybudované svoje rybárske stanoviská rakúski kolegovia, neraz sme na ne z našej strany pozerali so štipkou závisti.“
Spojil ich rybolov
Časy sa však zmenili a rieka Morava už dávno nerozdeľuje ľudí žijúcich na slovenskej a rakúskej strane hranice, práve naopak. Najmä tunajší rybári -tichí blázni, si porozumeli hneď po páde železnej opony. Aj Milan Vince je oficiálnym členom obrovskej rodiny rybárov. Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu Malé Leváre spolu s Veľkými Levármi má neuveriteľných sedemsto členov!
„Nečudujte sa, v regióne máme veľmi atraktívne vody. U nás ulovíte kapry, šťuky, zubáče, sumce, karasy, belice, ostrieže, amury. Rybársky zväz nasádza do revíru ryby z chovných rybníkov. V máji pravidelne organizujeme rybárske preteky,“ priblíži.
Keď je na jar Morava vyliata, nesmú sa chytať ryby. Rybári musia vydržať, kým sa rieka vráti späť do svojho koryta. A potom vyzbrojení udicami a v „repelentovom brnení“ vyrážajú do jedinečnej slovenskej džungle popasovať sa s obyvateľmi vôd, ale predovšetkým oddychovať. „Toho roku nás komáre trápia menej, väčším problémom sú ovady. Nielen, že štípu, ale sú aj výnimočne veľké,“ hovorí Milan Vince s tým, že ani táto skutočnosť milovníkov prírody na západnej hranici neodrádza od pobytu v nej.
Panenská príroda
Jazerá v blízkosti obce Malé Leváre, s rozlohou približne šesťdesiat hektárov, vznikali počas štyridsaťročnej ťažby štrku pre potreby stavebníctva. Sú obklopené borovicovými lesmi a vytvárajú neopakovateľnú prírodnú scenériu. Územím CHKO Záhorie vedie popri Morave náučný chodník. Patrí medzi najdlhšie náučné chodníky u nás.
Trasa siaha od sútoku Dunaja a Moravy spod hradu Devín až po Moravský Svätý Ján a má dĺžku osemdesiat kilometrov. Štyri vstupné miesta a šestnásť zastávok s informačnými panelmi sľubujú výnimočný zážitok.
„Všetci tunajší domorodci sa nádejame, že každý, kto sem zavíta, sa bude správať tak, aby aj nasledujúce generácie mohli skonštatovať, že tu stále máme panenskú prírodu. Veríme, že si aj ostatní budú formovať lásku k nej, ľuďom a životu, tak ako to robíme my, ktorí sme tu odmalička,“ sprostredkoval nám v závere svoje úprimné vyznanie Milan Vince.
Jeho novú kolekciu fotografií z unikátneho prostredia západnej hranice si budú môcť všetci tí, ktorí sa do kúzelných miest výnimočnej prírodnej scenérie zatiaľ nedostanú osobne, pozrieť v zámockom kaštieli v Malackách od konca tohto mesiaca.
Zákaz vstupu zachránil unikát
Ticho a panenská príroda s jedinečnými scenériami. Územie zachované aj vďaka tomu, že štyri desaťročia ležalo vo verejnosti neprístupnom hraničnom pásme. Vstup prísne zakázaný sa zaslúžil o to, že zaplavované nivné lúky so zachovalou bohatou kvetenou nemajú v súčasnosti svojou rozsiahlosťou na Slovensku obdobu.
Krajina modelovaná činnosťou rieky Moravy s riečnymi terasami a širokou riečnou nivou tvorí západnú časť Chránenej krajinnej oblasti Záhorie, ktorá je prvou vyhlásenou nížinnou chránenou krajinnou oblasťou na Slovensku. Vďaka podzemnej vode a záplavovým cyklom tu zostal zachovaný cenný lužný les, kedysi bežný biotop, dnes ojedinelé územie v rámci Európy, nazývané tiež európska džungľa.
V katastri obce Malé Leváre ústi do Moravy rieka Rudava. Preteká tu tiež potok Lakšár. Mŕtve ramená Stará Morava, Raudazi, Panská Morávka, ale i menšie vodné plochy ako sú Studienka, Bystrá, Piverunk, Kaňa a Orlova jama vytvárajú malebné zákutia, ktoré po stáročia formovala samotná príroda.
Neopísateľné sú obdobia, kedy je snežienok či konvaliniek doslova plný les, toľká romantika sa len tak nevidí. Rastlinné spoločenstvá vyskytujúce sa na viatych pieskoch sú v strednej Európe veľmi zriedkavé, preto sa táto časť Záhorskej nížiny zaraďuje k unikátnym územiam.
(is)