Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Kalabiškov gól posunul Senicu do 2. predkola Európskej ligy

Futbalisti FK Senica postúpili do 2. predkola Európskej ligy, keď po remíze v maďarskej metropole 1:1 v odvetnom stretnutí zdolali na vlastnom trávniku MTK Budapešť 2:1.

Zverenci trénera Zdeňka Psotku tak budú štartovať v 2. predkole kontinentálneho pohára číslo dva.

FK Senica - MTK Budapešť 1:1 (1:0)

Góly: 72. Blackburn, 87. Kalabiška - 51. Kanta (11).

Pred 2684 divákmi rozhodovali Derdo - Levko, Byckalo (všetci Ukrajina).

ŽK 4:3 (24. Wijlaars, 35. Kalabiška, 89. Blackburn, 90.+ Bolinha - 30. Zsidai, 35. Lázok, 39. Vadnai).

ČK 0:1 (70. Vadnai).

Senica: Kamesch - Križko, Pavlík, Brabec, Kalabiška - Diviš (90. Janso), Kóňa, Wijlaars, Ďurica (90. Bolinha) - Hošek (60. Diarrassouba), Blackburn, tréner Zdeněk Psotka.

MTK: Hegedüs - Hidvégi, Kelemen, Vukmir, Wolfe - Könyves, Kanta, Vadnai, Zsidai, Rácz (46. Csíki) - Lázok (74. Nikházi), tréner József Garami.

Už v úvodnej minúte zachraňoval domáci brankár Kamesch pred Könyvesim aj za cenu zranenia, trojminútového ošetrovania a štyroch štychov na tvári. Seničania sa z letargie vymanili až po piatich minútach, strelecké pokusy Blackburna a Kóňu nemali však potrebnú razanciu. Po aute Wolfeho pokazil vnútri šestnástky Lázok finálnu prihrávku. V 20. min. po trestnom kope Ďuricu hlavičkoval nepresne Brabec, keď mu chýbalo niekoľko centimetrov. V 22. min. po Wijlaarsovej prihrávke pokazil Diviš center. V zápätí po Križkovej nevydarenej malej domov bol sám pred Kameschom opäť Könyves, no aj tentoraz bol v súboji úspešnejší domáci brankár. S malou domov sa nevyznamenal ani Vukmir, Blackburnovi pred Hegedusom však chýbal krok. Strnadovský aut z rúk Diviša poslal Kóňa hlavou tesne nad pravý vinkel. V 35. min. nákop Wijlaarsa do šestnástky posunul Pavlík hlavou k Hošekovi, ten však bez prípravy iba slabo vystrelil do rúk Hegedusa. Štandartky tentoraz neboli silnou stránkou Senice, ani Kóňa „neposadil“ svoj center na hlavu spoluhráča. V 40. min. po tr. kope Kalabišku sa odkop Lázoka dostal k Blackburnovi, ten však z 10 m zbrklo vypálil nad. Pred odchodom do šatní ešte Hošek mieril z dobrej pozície vedľa bránky a neujal sa ani slabý pokus kapitána MTK Kantu.

Po prestávke priniesol oživenie do hry MTK striedajúci Csíki a už v 51. min. mal MTK výhodu pokutového kopu, keď po súboji Brabca s Lázokom rozhodca dosť prísne ukázal na biely bod. Podobne ako v Budapešti sa k lopte postavil kapitán József Kanta a tentoraz bol úspešný - 0:1. Po góle sa zvýšilo úsilie hráčov Senice, no udrieť mohli hostia po úniku Csíkiho, na ktorého center Könyves nedočiahol. V 56. min. po spätnej prihrávke Kóňu Brabec zo 14 m prekopol bránu a v 62. min. Csiki z 30 m riadne vystrašil Kamescha. V 64. min. po peknom signály z rohu center Kóňu zblízka prekopol Pavlík. Z protiútoku sa do šance dostával Lázok, našťasie pre domácich netrafil loptu. V 71. min. sa šance domácich na zvrat v zápase zvýšili, keď Vadnai po druhej ŽK išiel predčasne pod sprchy a domáci mali početnú výhodu. Už o minútu fantastický center Diviša od postrannej čiary ešte krajšou hlavičkou premenil Rolando Blackburn na vyrovnávajúci gól - 1:1. Senica až do konca zápasu mala stály tlak, strela Kóňu išla nad bránu, skvelý Hegedüs chytil v 82. min. tutovku Divišovi. Rozhodnutie priniesla 88. min., kedy Pavlíkov center predĺžil za seba hlavou Blackburn a Jan Kalbiška bez prípravy k prvej tyči dal druhý, rozhodujúci gól domácich - 2:1. MTK sa už k záverečnému tlaku nedostalo a Senica si bez problémov udržala postupový výsledok.

Zdeněk Psotka, tréner Senice: „Obávali sme sa tejto odvety, keďže sme nemohli využiť najlepší možný tím. MTK bolo nebezpečné mužstvo, v útoku preúkazalo dobrý dôraz, ale naši hráči najmä v druhom polčase sa prezentovali veľkou vôľou. Ukázali sme bojovné srdce a dokázali sme futbalovými zbraňami zvíťaziť. Úspechom sme potešili klub, mesto i fanúšikov.“

József Garami, tréner MTK: „Odohrali sme dobrý, dramatický, ale pre nás nešťastný zápas. Išli sme do vedenia rovnako ako v prvom súboji, ale výsledok znamenajúcu víťazstvo sme neudržali. Až do 70. min sme hrali dobrý futbal podľa mojich predstáv. Senica má dobre hlavičkujúcich hráčov, čo potvrdil Blackburn v oboch stretnutiach. Môžem povedať, že proti MTK sa tomuto hráčovi veľmi darí, v rôznych súbojoch aj prípravných nám dal štyri góly. Dnes nám rozhodca vylúčil hráča po hrubom faule, ktorý naše mužstvo oslabil. S jeho verdiktom súhlasím, žiaľ, pre vlastné chyby sme dnes nepostúpili.“

1. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.