Investor, exminister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, plánoval teplo z bioplynovej stanice využívať na vykurovanie veľkoplošného skleníka na pestovanie rajčín.
ROHOV. Dedinka Rohov na Záhorí sa zaradila k tým slovenským obciam a mestám, ktoré odmietli vo svojom katastri výstavbu bioplynovej stanice. Obecní poslanci nechali rozhodovanie na občanoch, tí sa postavili proti zariadeniu na zhodnocovanie bioodpadov.
Do kultúrneho domu prišlo v utorok večer 92 obyvateľov Rohova, svoj názor na novú investíciu prezentovalo 85 z nich. Jedenásť ľudí sa postavilo k tabuľke s označením ÁNO, čím dali najavo súhlas s výstavbou bioplynovej stanice, 74 sa postavilo k tabuľke s nápisom NIE.
"Obecné zastupiteľstvo už predtým prijalo uznesenie, že výsledok hlasovania z verejného zhromaždenia bude záväzný. Na základe výsledku hlasovania teda obecné zastupiteľstvo s výstavbou bioplynovej stanice nesúhlasí,“ povedal zastupujúci starosta Peter Rybnikár.
Okrem obáv zo zápachu a celkového zhoršenia životného prostredia rezonovali medzi ľuďmi predovšetkým obavy, že prídu o vodu. ,, Ľudia sa obávali, že pri odbere vody na polievanie skleníka by mohli prísť o vodu vo svojich studniach,“ vysvetlil Rybnikár.
Rohov nie je jediná obec, ktorá odmietla stanicu na spracovanie a zhodnocovanie biologických odpadov. Podobné zariadenie už odmietli ľudia na Myjave, v Hlbokom, Zavare a ďalších obciach. Napriek tomu záujem investorov o bioplynové stanice neutícha, najnovšie majú viacerí záujem o dediny v okolí Piešťan a Hlohovca.