SKALICA. Pri príležitosti začiatku jubilejného Roku sv. Cyrila a Metoda na Slovensku a osláv 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu usporiadala Súkromná stredná odborná škola VIA HUMANA Skalica študentskú konferenciu venovanú solúnskym bratom. Zúčastnili sa jej študenti Via Humana, študenti Gymnázia Jána Bosca zo Šaštína - Stráží a zástupcovia kultúrneho života okresov Skalica a Senica, pričom bola výzvou pre mladých ľudí navracať sa k bohatej cyrilometodskej tradícii.
Počas konferencie sa prednášajúci i samotní študenti snažili vyzdvihnúť význam obdivuhodnej misie solúnskych bratov u našich predkov pre súčasnosť. Cieľom bolo, aby účastníci konkrétnejšie poznávali dejiny, príbehy našich predkov a našich vierozvestov, aby ich odkaz, posolstvo, dedičstvo boli pre Slovákov prínosom a hodnotou aj dnes. Podujatie bolo súčasťou aktivity „Moderná škola – výnimočný študent“. Po otvorení konferencie riaditeľka školy Dana Dorothea Mikulová predniesla Proglas. Po nej koordinátorka projektu Lenka Mikulová zhodnotila priebeh a význam aktivity, ktorú škola uskutočňovala od roku 2011.
Scenáristka a režisérka z Bratislavy Helena Slavíková – Rabarová študentom predstavila filmovú poému „Prívet ponad tisícročia“ – film o Konštantínovom Proglase v oživenom symbolickom obraze, Miroslav Holečko z Národného osvetového centra z Bratislavy hovoril o význame príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie a o význame práce Metodovho nástupcu Gorazda, jedného z jeho učeníkov slovanského pôvodu. Širšie geopolitické vzťahy v strednej Európe v dobe príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu predniesol historik Vladimír Petrovič. Odbornú časť uzavrela prednáška vysokoškolskej profesorky a literárnej historičky prof. PhDr. Evy Fordinálovej, Csc. hlbokou filozofickoľudskou výzvou k mladej generácii na tému odkaz Cyrilometodských tradícií v literatúre.
Študentská konferencia pokračovala vystúpením dlhoročného priateľa školy, evanjelického farára Miroslava Hvožďaru, ktorý veľmi pútavo a zrozumiteľným jazykom mladým účastníkom vysvetlil pojem, čo znamená s radosťou slúžiť iným, odvolávajúc sa práve na službu a poslanie Cyrila a Metoda. Záver konferencie už patril študentom Via Humana. Najprv tretiačky Dominika Ševčíková a Petra Nováková v aktuálnej prezentácii predstavili činnosť v tvorivej dielni.
„Odkaz predkov“, ktorá sa venovala problematike vierozvestcov. Veľký úspech zožali aj chlapci – študenti, ktorí podľa scenára a pod vedením svojej pedagogičky Slavomíry Masrnovej a za organizačnej asistencie Lenky Látalovej predviedli divadelné vystúpenie „ O dvoch bratoch a prvých písmenách Slovanov“. Študenti Tomáš Milota, Tomáš Macúch, Ivan Boor, Michal Kopriva, Andrej Mlčúch, Martin Čech, Peter Šohajda a Patrik Rehák oblečení do dobových kostýmov obdivuhodne zvládli veľmi náročný text s veľkým množstvom historických údajov.
Počas vystúpenia boli bohato využívané informačno-komunikačné technológie zabezpečované študentmi Via Humana pod vedením pedagógov Milana Mikiča a Radka Trúbu, čo je dôkazom, že aj historická téma sa dá skĺbiť s modernými technológiami a možno práve tie oživili a pútavou formou zjemnili náročnosť témy. Výnimočné osobnosti zasiahli nielen rozum, ale aj srdce účastníkov konferencie. Veď sv. Cyril a Metod tvoria v dejinách Slovanov a zvlášť Slovákov jednu z najdôležitejších kapitol. S ich misionárskou činnosťou na Veľkej Morave sa spája skutočný rast Slovienov v kresťanskej viere a k ich odkazu sa dnes hlásia všetci Slováci bez rozdielu náboženskej či politickej príslušnosti. Uskutočnená konferencia je toho dôkazom.
Autor: Izabela Mikulová