SKALICA. Prezidentka občianskeho združenia Šanca pre nechcených Anna Ghannamová na tlačovej konferencii poďakovala všetkým zástupcom sponzorov za podporu a spoluprácu. Podotkla, že aj nové Hniezda záchrany boli vybudované vo väčšej miere zo súkromných zdrojov. Spolu sa na ne a na informačnú kampaň vyzbieralo 80 000 Eur.
Slávnostného otvorenia Hniezda záchrany v Skalici sa vo štvrtok popoludní okrem zástupcov sponzorov zúčastnila aj riaditeľka Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Skalici Renáta Kormanová, primátor mesta Stanislav Chovanec a zástupcovia Detského oddelenia FNsP na čele s primárom Jurajom Riškom, vrchnou sestrou Máriou Mišovou a staničnou sestrou Dášou Zajdenovou. Hniezdo záchrany je umiestnené priamo pri hlavnom vstupe do nemocnice.
Občianske združenie Šanca pre nechcených začalo iniciovať na Slovensku zriaďovanie Hniezd záchrany - verejných inkubátorov na odloženie nechcených bábätiek - od roku 2004, kedy zároveň vznikli prvé tri. Odvtedy sa rapídne znížila štatistika pohodených a usmrtených bábätiek. Pred ich existenciou to bolo až desať mŕtvych detí ročne. Dnes sú to v priemere dve ročne. Projekt Hniezdo záchrany za osem rokov existencie dodnes zachránil 35 detí.
Predovšetkým vďaka ochote Ministerstva zdravotníctva v minulom období bola prijatá účinná legislatíva, ktorá umožnila nemocniciam zriaďovať Hniezda záchrany ako jednu z krízových možností záchrany detského života. „Takto sme úlohu Hniezd záchrany vždy vnímali aj v našom občianskom združení a takto ju našťastie vnímajú aj predstavitelia dvoch najpodstatnejších rezortov - Ministerstva zdravotníctva a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny“,zdôraznila Anna Ghannamová.
Ako dodala, Hniezda záchrany sú teda na Slovensku legálne a kompetentné rezorty im aj do budúcnosti vyjadrujú podporu. Preto sa o ich zachovanie v systéme pomoci nechceným deťom neobáva: „Slovenská laická i odborná verejnosť ako aj všetky politické reprezentácie - či už pravé, alebo ľavé - boli v názore na hniezda jednotné a vždy stáli na strane života. Verím, že Slovensko svoj postoj nikdy nezmení.“
Občianske združenie Šanca pre nechcených robí nielen intervenciu, ale aj prevenciu. Už v roku 2005 zriadilo telefonickú non- stop linku pomoci na čísle 0905 888 234.Na linke matkám s nechceným tehotenstvom odporúčajú v prvom rade utajený pôrod - sprostredkovali ich už 170 - a až po odmietnutí tejto alternatívy ženu informujú o možnosti využiť hniezdo.
Od roku 2009 tiež matkám, ktoré presvedčia, aby sa dieťaťa nevzdávali, poskytujú ubytovanie a sociálnu starostlivosť a poradenstvo v Centre sociálnych služieb Náruč záchrany. Dnes už majú dve prevádzky, v ktorých doteraz za tri roky pomohli spolu 19-tim ženám a 19-tim deťom.
Postoj OSN verzus Šanca pre nechcených
Výbor OSN pre práva dieťaťa je proti hniezdam záchrany. Tvrdí, že upierajú odloženým deťom právo na identitu. Jeho tvrdeniam oponuje Šanca pre nechcených, o.z.
Verejné schránky na odloženie novorodencov:
OSN – berú deťom právo na biologickú identitu
Šanca – to im vzali rodičia a štát nemá páku ako urobiť z nechceného dieťaťa chcené
OSN – neexistuje možnosť zdravotnej anamnézy
Šanca – dnešná diagnostika to už vie riešiť
OSN – Nie je vraj preukázané, že deti uložené do schránok by inak boli mŕtve
Šanca – OSN nevie preukázať, že by neboli!
Šanca pre nechcených súhlasí s OSN v tom, že členské štáty dohovoru musia robiť viac v prevencii, aby ženy neboli okolnosťami nútené vzdávať sa detí.
Najčastejšie dôvody:
partner či rodina nepodporili tehotnú ženu
absencia strechy nad hlavou a financií
nevera, vydatá žena je tehotná s iným mužom
uprednostnenie kariéry pred materstvom
patologické dôvody: násilie v rodine, zákaz otehotnieť, dôsledok prostitúcie či znásilnenia
tehotenstvo neplnoletej
(IS, TS)
Verejný inkubátor. FOTO: INGRID SOCHOROVÁ
Autor: TS