V Pomoraví deti neraz majú české aj slovenské štátne občianstvo. Česká republika im môže vydať občiansky preukaz aj keď ešte nedovŕšili pätnásť rokov a nemajú trvalý pobyt na jej území. V krajinách únie rovnako slúži ako cestovný doklad.
BRATISLAVA. SKALICA. V utorok vstúpilo do platnosti nariadenie Európskej únie, ktoré členským štátom ukladá povinnosť vydávať cestovné pasy už iba ako individuálne cestovné doklady. V praxi to znamená, že príslušné útvary Policajného zboru od 26. júna 2012 nebudú vykonávať zápisy detí mladších ako 5 rokov do cestovného pasu rodiča, informujú stránky Ministerstva vnútra SR.
Slovenská republika a niektoré ďalšie členské štáty EÚ zastávajú názor, že na základe zápisu dieťaťa do cestovného pasu rodiča vykonaného do 25. júna 2012, bude môcť takéto dieťa cestovať mimo územia Slovenska bez vlastného cestovného dokladu, ak cestuje s rodičom, v ktorého cestovnom doklade je zapísané, píše sa ďalej na stránkach ministerstva.
Slovensko však má už v súčasnosti viaceré signály o tom, že niektoré iné členské štáty schengenského priestoru majú v úmysle od 26. júna 2012 neuznávať zápisy detí v cestovnom doklade rodiča - čiže budú striktne vyžadovať, aby bolo každé dieťa, bez ohľadu na vek, držiteľom vlastného cestovného pasu. Patrí medzi ne aj Česká republika.
Dvojaké občianstvo
Horné Záhorie bezprostredne hraničí s Českou republikou a denne hranicu v oboch smeroch prekročia stovky ľudí. Žije tu veľa zmiešaných rodín, manželstiev, obyvatelia majú české aj slovenské, teda dvojaké občianstvo, a to z oboch strán rieky Moravy.
Spýtali sme sa preto na Ministerstve vnútra Českej republiky, či sa nebude na tieto skutočnosti prihliadať, minimálne ak bude zápis dieťaťa do cestovného pasu rodiča vykonaný do 25. júna 2012. Napríklad vtedy, ak má jeden z rodičov české občianstvo a bude mať dieťa zapísané vo svojom pase – bez samostatného cestovného dokladu, alebo v prípade, ak má dieťa české aj slovenské štátne občianstvo.
„Dieťa, ktoré má české a slovenské štátne občianstvo, by malo vstupovať a zdržiavať sa na území Českej republiky s českým cestovným dokladom. Podľa príslušného zákona smie občan Českej republiky prekračovať štátne hranice Českej republiky bez vlastného cestovného dokladu s rodičom, v ktorého cestovnom doklade je zapísaný, najneskôr do 26. júna 2012,“ informovala doktorka Zdeňka Tomášová z Ministerstva vnútra Českej republiky.
Pas aj občiansky preukaz
Zákon o cestovných dokladoch stanovuje, že zápisy detí v cestovných dokladoch rodičov strácajú platnosť dňom 26. jún 2012. Dôvodom skončenia platnosti zápisov detí v cestovných dokladoch rodičov je ustanovenie článku 6 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č 444/2009, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Rady (ES) č 2252/2004 o normách pre bezpečnostné znaky a biometriu v pasoch a cestovných dokladoch vydávaných členskými štátmi, podľa ktorého sa cestovné pasy s účinnosťou od 26. júna 2012 majú vydávať ako osobné (individuálne) doklady s tým, že pôvodná platnosť pre držiteľa dokladu nie je dotknutá, píše ďalej v odpovedi z Ministerstva vnútra ČR.
„Spomínané nariadenie, ktoré je záväzné pre všetky štáty Európskej únie, teda zachováva platnosť dokladov - pasov, nie zápisov detí v dokladoch. Z vyššie uvedenej právnej úpravy vyplýva, že každý občan Českej republiky, vrátane detí, bude musieť mať od 27. júna 2012 k prekročeniu štátnych hraníc Českej republiky vlastný cestovný doklad, teda cestovný pas a ak ide o cestu do štátu Európskej únie, môže použiť aj občiansky preukaz. Dodávame, že občiansky preukaz je možné vydať aj občanovi mladšiemu ako pätnásť rokov alebo občanovi, ktorý nemá trvalý pobyt na území Českej republiky,“ uzavrela Zdeňka Tomášová.