Začínala hrať ako osemnásťročná. Od roku 1948 je členkou Činohry Slovenského národného divadla (SND)v Bratislave.
ČÁRY. BRATISLAVA. Známa slovenská herečka, národná umelkyňa Mária Kráľovičová, predstaviteľka množstva postáv stvárnených najmä na divadelných doskách, ale aj v televízii, vo filme, či dabovaných úlohách, a nezabudnuteľných recitácií oslávila životné jubileum. Narodila sa v dedinke Čáry na Záhorí 7. júna 1927 a vo štvrtok sa dožila 85 rokov.
Začínala hrať ako osemnásťročná. V roku 1945 vyhrala konkurz a dostala sa do divadla v Martine. Zaradila sa medzi mnohých slovenských nestorov herectva, ktorých toto divadlo vychovalo a podporilo ich výnimočný herecký talent.
V martinskom, vtedajšom Slovenskom komornom divadle, strávila dva roky (1945-1947) a potom do roku 1950 študovala herectvo na Štátnom konzervatóriu v Bratislave. Od roku 1948 je členkou Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave.
Zahrá akýkoľvek žáner
Mária Kráľovičová dokázala zahrať akýkoľvek žáner. Najradšej však hrala romantické a citové postavy a nezabudnuteľne recitovala. Javisková kompozícia Sládkovičovej Maríny Jozefa Budského bola teda pre ňu jednou z jej životných úloh. Bola prvou slovenskou herečkou účinkujúcou v televízii.
V roku 1956 ju režisér Ján Roháč obsadil do televíznej inscenácie Dovidenia, Lucien, ktorá začala sériu legendárnych televíznych pondelkov. Hralo sa naživo, z predstavenia sa nezachoval záznam.
Televízia potom poskytla Márii Kráľovičovej ešte veľa hereckých príležitostí v inscenáciách a seriáloch. Boli to Anna Christie, Buddenbrookovci, Leto v Nohante, Zbohom, pán profesor, Výnosné miesto, Verejný žalobca či Inšpektor sa vracia. V poslednom období hrala v televíznom seriáli Rodinné tajomstvá.
Vo filme sa ujala v roku 1950 postavou Uľky Bujnovej v Bielikovej Priehrade. Ďalej hrala v detektívke Petra Solana Muž, ktorý sa nevrátil (1959), v komédii Skalní v ofsajde (1960) a vo filme Výlet po Dunaji (1962). V roku 1963 stvárnila hlavnú ženskú úlohu vo filmovom prepise Čechovovej divadelnej hry Ivanov v réžii Jozefa Budského. Hrala aj vo filmoch Amálka, ja sa zbláznim (1999) a Vadí nevadí (2001).
Zaslúžené ocenenia
Mária Kráľovičová je nositeľkou štátneho vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra (2003) a držiteľkou ocenenia Kvet Tálie. Za celoživotné zásluhy v oblasti televíznej tvorby ju na galavečeri OTO 2006 uviedli do Siene slávy. V októbri 2007 jej za celoživotné herecké dielo udelili Cenu Jozefa Krónera.
Je držiteľkou Krištáľového krídla za rok 2007 v kategórii divadlo a film a ocenenia Identifikačný kód Slovenska tiež z roku 2007. Pamätnú dlaždicu herečke Márii Kráľovičovej na Filmovom chodníku slávy pred Mestským Divadlom Pavla Országa Hviezdoslava v Bratislave odhalili v júni 2011.
Mária Kráľovičová v súčasnosti účinkuje v SND v divadelnom predstavení Kvarteto. Diváci je môžu vidieť aj v hrách, Tri sestry, S mamou či Chrobák v hlave.
Pocta Piešťan umelkyni
Pri príležitosti životného jubilea udelilo kúpeľné mesto Piešťany herečke čestné občianstvo za celoživotné vynikajúce tvorivé výsledky v oblasti divadelného a filmového umenia a šírenie dobrého mena mesta.
„Mária Kráľovičová od 60. rokov 20. storočia pravidelne každoročne navštevuje Slovenské liečebné kúpele Piešťany. Počas liečby vo voľných chvíľach vždy navštevuje kultúrne a spoločenské zariadenia, prechádza sa piešťanskými ulicami a oddychuje v našich parkoch. V tomto roku to je už 44 rokov. Okrem toho svoje herecké umenie minimálne raz do roka prezentuje na scéne Domu umenia počas predstavení Slovenského národného divadla a vystupuje aj v kultúrnych programoch organizovaných mestom. V Dome umenia v Piešťanoch pani Kráľovičová zožala veľký úspech v divadelnej hre Táni Kusej S mamou, kde brilantným spôsobom zahrala matku trpiacu Alzheimerovou chorobou. Okrem dramatických úloh sa v roku 2008 stala patrónkou Piešťanských silákov a vystupovala aj v programoch Vianoce v Piešťanoch počas adventných podujatí. V roku 2009 v PIC predstavila svoju životopisnú knihu,“ píše sa na internetových stránkach mesta Piešťany v článku Mária Kráľovičová – Čestná občianka Piešťan.
Umelkyňa pri svojich prezentáciách a preberaní ocenení vždy propaguje Piešťany, ktorým vďačí za svoju energiu, za zdravie a radosť zo života. Nikdy nezabudne zdôrazniť, že Piešťany sú jej druhým domovom, bez ktorého by nikdy nedosiahla všetky svoje úspechy. Mária Kráľovičová je už čestnou občiankou Trnavského samosprávneho kraja.
Zvedavá Záhoráčka
Rodičovský dom národnej umelkyne Márie Kráľovičovej stále stojí v obci Čáry v tesnej blízkosti obecného úradu. Hoci žena, pre ktorú vek je len číslo a každý nový deň neopakovateľnou výzvou, odišla zo svojho rodiska už ako osemnásťročná, na svojich Čáranov a dedinku nezabúda. Jej príchodom vždy žije celá obec. V Čároch jej udelili čestné občianstvo v roku 2007 pri príležitosti významného životného jubilea – 80. narodenín.
Mária Kráľovičová nezostáva srdcu blízkym ľuďom, všetkým Záhorákom a vôbec celému Slovensku nič dlžná. Jej slová vyznania hovoria za všetko: “Milujem Slovensko a v ňom ten malý kúsok zeme, moje rodisko, ktoré sa volá Záhorie. A v ňom moju Bratislavu, v ktorej je moje divadlo, Milujem ľudí. Tak rada som na svete. Som zvedavá Záhoráčka. Teším sa na každý ďalší deň, možno bude ešte lepší, možno bude krajší... Tróny a burzy sa rúcajú, ale Záhoráci a divadlo ostáva.“
Niet divu, že s príchodom pani Kráľovičovej do rodenej dedinky vychádza slnko za každého počasia. Mária Kráľovičová však svojím neopakovateľným umením rozdáva radosť celej krajine.
Mária Kráľovičová v rodných Čároch na stretnutí s občanmi obce.