MALACKY. O súvislostiach s výstavbou fabriky na výrobu vakcín na pandemickú chrípku priebežne informuje Občianske združenie Ľudia pre Malacky (ĽPM) na svojich internetových stránkach. Prvotné informácie tu boli na základe článku Gabriela Beera v týždenníku TREND uverejnené už pred dvomi týždňami. Uplynulú sobotu prostredníctvom svojich internetových stránok reagovalo k veci aj mesto Malacky.
Otvorený list
Informácie sa dostali „von“ aj napriek režimu utajenia. Ľudia pre Malacky poslali otvorený list premiérovi, ombudsmanke a primátorovi mesta. Žiadajú v ňom o pomoc a poskytnutie informácií.
„Ako obyvatelia mesta Malacky sa na základe dostupných informácií obávame, že v Malackách má bez posudzovania vplyvov na životné prostredie vzniknúť Areál pre výrobu vakcín na pandemickú chrípku. Snažili sme sa získať viac informácií, avšak stavebný úrad mesta Malacky nám z dôvodu režimu utajenie stanovisko neposkytol,“ píše sa okrem iného v liste.
Mesto: Prevádzka bude neškodná
V článku tlačovej hovorkyne Malaciek Michaely Janotovej na web stránke mesta sa uvádza, že podobné fabriky sú bezpečné a namiesto rizika ponúkajú vynikajúcu pracovnú príležitosť pre vedcov a farmaceutov. Článok ďalej prináša informáciu, že predstavitelia mesta navštívili českú obec Kostelec nad Černými lesy, ktorá je susedom veľkej farmaceutickej fabriky už desaťročia.
Okrem iného tam vyrábajú aj protichrípkové vakcíny. Následný rozhovor so starostom obce Jánom Svatošom a s občanmi rovnako prezentuje fabriku ako bezpečnú a neškodnú. Mesto zároveň požiadalo o vyjadrenie odborníkov z českého Národného referenčného laboratória pre chrípku, odpoveď očakáva začiatkom tohto týždňa.
ĽPM: Požadujeme EIA
„Prioritne nám ide o to, aby bolo vykonané a s ohľadom na druh prevádzky aj zákonov stanovené posúdenie vplyvov na životné prostredie, teda vypracovanie EIA. Druhou dôležitou požiadavkou je zrušenie režimu utajenia,“ informoval člen o. z. Ľudia pre Malacky a zároveň poslanec Mestského zastupiteľstva v Malackách Juraj Říha.
Podotkol, že „vyjadrenia mesta ani rozhovor so starostom českej obce nemôžu byť pre obyvateľov Malaciek dostatočnou garanciou bezpečnosti a neškodnosti závodu na výrobu vakcín, pokiaľ sa tento nebude posudzovať osobitne. “
Areál pre výrobu vakcín na pandemickú chrípku mal pôvodne stáť v Šarišských Michaľanoch. Tu však bolo posúdenie vplyvov na životné prostredie EIA vykonané. Navrhovateľom projektu je Správa štátnych hmotných rezerv.
Sas: Továreň na chrípkové vakcíny sa v Malackách buduje protizákonne
Na stavbu sa pozrie okresná prokuratúra aj Najvyšší kontrolný úrad.
BRATISLAVA. Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) neďaleko Malaciek v rozpore so zákonmi buduje továreň na výrobu vakcín proti pandemickej chrípke, tvrdí podpredseda SaS a poslanec Národnej rady SR Ľubomír Galko. Na tlačovej besede dnes povedal, že v rozpore so zákonom pri stavbe neprebehlo hodnotenie vplyvov na životné prostredie (EIA), ktoré je pri takomto objekte nevyhnutné. SaS sa preto obráti na Najvyšší kontrolný úrad.
Stanovisko, že EIA nie je potrebná, vydal pre Stavebný úrad v Malackách Obvodný úrad životného prostredia, čo podľa Galka potvrdila aj prednostka tohto úradu Patrícia Hanzová. „Prednostka úradu životného prostredia v Malackách potvrdila, že takéto stanovisko vydali, ale na základe týchto nových informácií je presvedčená, že ju zavádzali. Preto nás informovala, že požiada Stavebný úrad v Malackách o okamžité zastavenie stavby,“ povedal Galko. Okrem SaS koná aj občianske združenie Ľudia pre Malacky, ktoré podľa Galka dnes už podalo podnet na okresnú prokuratúru.
Tímlíderka SaS pre oblasť životného prostredia Anna Zemanová dodala, že na vybudovanie virologického pavilónu pre výrobu vakcín proti pandemickej chrípke je povinné hodnotenie vplyvov na životné prostredie. „Preto celý proces je nezákonný, lebo toto posudzovanie pre túto činnosť v uvedenej lokalite neprebehlo.“
Rovnako ako vydanie stavebného povolenia bolo podľa Galka protizákonné aj obídenie verejnosti z rozhodovacieho procesu. „Postaviť takúto továreň, to nie je ako otvoriť si stánok s občerstvením. Pri výrobe vakcín takáto továreň vyprodukuje len z vajec až tristo ton nebezpečných odpadov,“ vyhlásil. Dodal, že tie sa budú prevážať do kafilérie, ktorú však Malacky nemajú. „My chceme pre výrobu vakcín riskovať zdravie tisícok ľudí, ktorí žijú v okolí, a úrady nemajú ani toľko slušnosti, aby ich o tom informovali,“ položil otázku.
Galko tiež upozornil, že SŠHM sa začiatkom roka 2010 dohodla na kúpe pozemku za jediné euro v Šarišských Michaľanoch, pričom tamojšia spoločnosť mala všetky potrebné povolenia a občania voči stavbe továrne nemali výhrady. Po voľbách sa však zmenilo vedenie SŠHR a následne po „podivnom celoslovenskom prieskume trhu“ správa hmotných rezerv kúpila pozemok v Malackách za takmer pol milióna eur. Navyše, stavebné povolenie na tomto pozemku bolo vydané len na priemyselnú halu a žiadosť o zmenu účelu využitia objektu SŠHR vydala až po začatí výstavby.
Hovorkyňa SŠHR Marcela Rybanská reagovala, že správa hmotných rezerv sa k projektu vyjadriť chce, ale nemôže, pretože ten sa realizuje v utajenom režime, konkrétne podlieha stupňu utajenia vyhradené. "V prípade, že sa situácia zmení, sme pripravení informácie bezodkladne a v plnom rozsahu poskytnúť. V nadväznosti na medializované informácie by však SŠHR rada zdôraznila, že projekt bol v celom rozsahu realizovaný za vlády Ivety Radičovej, a to od pôvodnej myšlienky po započatie výstavby v roku 2011," napísala Rybanská.
Prednostka Obvodného úradu životného prostredia v Malackách Patrícia Hanzová pre agentúru SITA uviedla, že výrobný pavilón Správy štátnych hmotných rezerv SR mali vybudovať na území Priemyselno-technologického parku Záhorie - Eurovalley v Malackách. Na celé územie Ministerstvo životného prostredia SR v roku 2002 vydalo záverečné stanovisko v zmysle zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. "Stavba mala byť realizovaná na základe Uznesenia vlády SR z roku 2009. V roku 2011 investor požiadal o zmenu stavby pred dokončením, ktorá bola v režime "tajné"," uvádza Hanzová, podľa ktorej však v tom čase nebolo ešte zrejmé, o akú technológiu ide. "V tom štádiu tunajší úrad potvrdil, že nie je potrebné zmenu stavby posudzovať podľa zákona č. 24/2006 Z.z.," informovala ďalej prednostka, podľa ktorej v prípade, že je známa technológia a je zaradená v zmysle prílohy č. 8 zákona, však treba takúto činnosť posudzovať. Stavbu preto odporučia stavebnému úradu v Malackách zastaviť.
(SITA)