Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

Na Záhorí postavia pravoslávny chrám

Niekoľkoročná iniciatíva pravoslávnych veriacich z Holíča sa vyplatila, dočkali sa výstavby vlastného chrámu. Mesto už v roku 2010 vydalo územné rozhodnutie, momentálne prebieha stavebné konanie.

Chrám bude slúžiť všetkým pravoslávnym veriacim.Chrám bude slúžiť všetkým pravoslávnym veriacim. (Zdroj: ARCHÍV JAKUB JACEČKO)

HOLÍČ. Náhradné bohoslužobné priestory pre pravoslávnych veriacich v kaplnke sv. Floriána v Holíči onedlho vystrieda ich vlastný pravoslávny chrám. Príslušný stavebný úrad v zmysle zákona prerokoval a posúdil návrh Pravoslávnej cirkevnej obce Holíč a rozhodol o umiestnení stavby na jej vlastnom pozemku.

Modlitby v byte i požičanej kaplnke

Myšlienka získať vlastné bohoslužobné priestory alebo v budúcnosti postaviť chrám bola u pravoslávnych veriacich živá už po ich presťahovaní do Holíča v roku 1996, kedy sem prišlo niekoľko rodín reoptantov z Ukrajiny. „Začiatky boli neľahké, sprevádzalo ich mnoho starostí, aklimatizácia na nové prostredie, hľadanie práce,“ hovorí jerej Jakub Jacečko, ktorý je od roku 2006 správcom Pravoslávnej cirkevnej obce v Holíči.

„O získanie stáleho duchovného pastiera, kňaza, sa dosť usiloval môj spolužiak z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, skalický chirurg Alexander Zakuťanský. Spočiatku sa bohoslužby vykonávali v byte u jeho rodičov. Potom nám rímskokatolícka obec poskytla občasne chrám Božského srdca a nakoniec dlhodobo bezplatne zapožičala Floriánsku kaplnku na cintoríne. Patrí im za to veľká vďaka,“ hovorí duchovný otec a lekár v jednej osobe.

V roku 2007 pravoslávni zakúpili pozemok za mestským cintorínom od rodiny zosnulého Ľudovíta Čermáka. Myšlienku o výstavbe chrámu začali rozvíjať s veľkou radosťou, ale aj s rešpektom a zodpovednosťou.

„V roku 2009 si projektant obhliadol pozemok a jeho polohu, ktorá je veľmi príťažlivá na stavbu takého objektu. O rok neskôr sme získali územné rozhodnutie a momentálne prebieha stavebné konanie. Snažíme sa robiť podľa svojich možností, zbytočne veci neurýchľujeme, všetko postupne dozrieva,“ vysvetľuje Jakub Jacečko.

Kostol Bozskeho srdca Jezisovho v Holici

Pravoslávni veriaci sa občasne stetávali v kostole Božského srdca, ktorý im zapožičala rímskokatolícka obec. Vľavo Loretánska kaplnka.
FOTO - INGRID SOCHOROVÁ

Florianska kaplnka v Holici

Kaplnka sv. Floriána poskytuje pravoslávnym veriacim náhradné bohoslužobné priestory už dlhodobo.
FOTO - INGRID SOCHOROVÁ

Bohosluzba

Bohoslužba pri kaplnke. Vpravo jerej Jakub Jacečko.
FOTO ARCHÍV - JAKUB JACEČKO

Podpora samosprávy

Podľa jeho ďalších slov vychádza miestna samospráva pravoslávnym veriacim maximálne v ústrety: „Všetci primátori sa za ostatných šestnásť rokov snažili pomôcť aj reoptantom z Ukrajiny. Mnohým našli zamestnanie, poskytli byt pre pravoslávneho kňaza a celkove vytvárajú atmosféru tolerancie a vzájomného pochopenia. Chrám samozrejme poslúži všetkým pravoslávnym veriacim, ktorí ho budú potrebovať, aj zo širšieho okolia. Dnes je väčšia migrácia obyvateľstva a preto aj intenzívnejší stret kultúr.“

ico

Vrátili sa domov

Predkovia našich pravoslávnych kresťanov boli na základe československo-sovietskych opčných dohôd presídlení v roku 1947 na územie terajšej volynskej Ukrajiny. Napriek ich dlhoročnej túžbe vrátiť sa domov na rodné Slovensko, ostávali v zajatí vtedajšieho politického systému Sovietskeho zväzu. Po dlhé roky si presídlenci na Ukrajine udržiavali svoj jazyk, kultúru, zvyky a náboženské presvedčenie a to aj napriek veľkej nevôle vtedajšej vládnej politiky. Rodný jazyk Rusínov z východného Slovenska žil v ich rodinách, zneli piesne a udržiavali sa zvyky.

Príležitosť vrátiť sa domov na Slovensko prišla až v roku 1991 a to na základe Uznesenia vlády SR pod číslom 664. V devätnástich etapách bolo presídlených 1221 osôb slovenského pôvodu z Ukrajiny s rozmiestnením po celom území Slovenskej republiky v 45 mestách a obciach, medzi nimi aj v Holíči.

Zdroj: PCO Brezová

Aký bude pravoslávny chrám

Stavba Pravoslávny chrám je podľa územného rozhodnutia riešená ako jednopodlažný objekt bez podpivničenia, v pôdoryse takmer štvorcového tvaru o rozmeroch 16,8m x 16,8 metrov. Zastrešenie je navrhnuté v časti nad obradnou miestnosťou ako železobetónová kupola a v časti nad zádverím ako drevená pultová strecha.

Navrhovaná stavba vzhľadom na riešenie a funkčné využitie nebude rušivo pôsobiť na okolie a je v súlade so schválenou územnoplánovacou dokumentáciou. Jej umiestnenie zodpovedá hľadiskám starostlivosti o životné prostredie, ktorým neodporuje. Nikto z dotknutých účastníkov konania nevzniesol námietky proti výstavbe chrámu.

„Chceli by sme postaviť neveľký, ale pekný chrám, ktorý by zapadol do miestneho koloritu a siluety holíčskych vežičiek. Radi by sme ho zasvätili Presvätej Deve Márii, ktorú slovansky nazývame aj Bohorodica, ona je našou nebeskou ochrankyňou,“ priblížil slovami pravoslávneho duchovného otca Jakub Jacečko.

Pripomenul, že chrám sa stavia s perspektívou pár storočí, preto bude trochu väčší, než je momentálna potreba, s kapacitou približne dvesto ľudí. „Spĺňa kritéria pravoslávnej duchovnosti. Má tu panovať nadčasová atmosféra bez rušivých moderných prvkov. Financovať ho chceme z vlastných zdrojov, pomôžu aj priatelia, podnikateľské subjekty a iné cirkevné obce,“ povedal na záver jerej Jakub Jacečko s tým, že pokiaľ všetko dobre pôjde, chrám začnú stavať už tento rok.

ico

Historické súvislosti

V Holíči a blízkej oblasti sa slúžili pravoslávne bohoslužby už v 9. storočí pri príchode vierozvestcov svätých Kirila a Mefodija - takto sa ich mená vyslovujú v gréckom origináli a u pravoslávnych Slovanov. Moravsko-Panónska cirkevná oblasť pod vedením Mefodija po jeho zosnutí zanikla, pretože bolo približne dvesto jeho učeníkov vyhnaných za Dunaj do Bulharska. V roku 1002 je nahradená latinskou Ostrihomskou arcidiecézou.

V 16. storočí počas tureckých vojen v Holíči žili pravoslávni Srbi. Šľachtic Peter Bakič a jeho príbuzní boli pochovaní v krypte dnešnej Loretánskej kaplnky, kde sa slúžili pravoslávne bohoslužby, no neskorší majiteľ túto pamiatku zrušil. Angelika Bakičová, s ktorou sa spája úcta k Šaštínskej Matke Božej, bola tiež pravoslávneho pôvodu. Z politických dôvodov a istého tlaku v 17. storočí Bakičovci prechádzajú na rímskokatolícku vieru.

Druhý koreň pravoslávia na Slovensku je spojený s Kyjevskou Rusou. Po roku 988 Kyjevská mitropolia siahala až do oblasti Východných Karpát- dnešného Východného Slovenska. Prakticky do 17. storočia bola väčšina obyvateľstva na Východe pravoslávna. V 18. storočí bolo pravoslávie habsburgovskou svetskou mocou postavené mimo zákon. Mukačevský pravoslávny biskup musel odísť do Moldavska a dovolená bola iba uniatská, teda gréckokatolícka cirkev, ktorá sa úplne podriadila rímskemu pápežovi. Pravoslávie bolo potom obnovené a odobrené zákonom až v 20. storočí počas 1. Československej republiky. Z tohto karpatsko-ruského prostredia pochádzajú aj dedovia a babky našich Ukrajincov - imigrantov. Všetci majú pôvod z obcí od Svidníka, Bardejova, Starej Ľubovne a Popradu.

JAKUB JACEČKO

Pozemok

Na pozemku, kde postavia pravoslávny chrám, zatiaľ symbolicky stojí kríž.
FOTO ARCHÍV - JAKUB JACEČKO

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
  3. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
  4. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
  5. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  6. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
  7. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
  8. Prišli na to, že odpad je cenný
  1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 851
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 6 868
  3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 092
  4. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 4 606
  5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 381
  6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 226
  7. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 3 109
  8. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 2 497

Blogy SME

  1. Rado Surovka: Prečo strieľajú do vlastných ?
  2. Rudolfa Vallová: Menia sa parlamentné voľby na výpredaj pocitov?
  3. Elena Antalová: Podporujú relevantné televízie extrémistov?
  4. Martin Škopec Antal: Voľby sú oslavou demokracie. Tie slovenské môžu byť jej pohrebom
  5. Rastislav Puchala: A prečo sa nepochváliť?
  6. Martin Sústrik: Voliť veľké, či malé strany? (II.)
  7. Radko Mačuha: "Keď padne zvon ďaleko od kostola."
  8. Anton Kovalčík: Ruské voľby v roku 2004. Boršč a abraka-dabra.
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 864
  2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 26 505
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 13 152
  4. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 10 612
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 523
  6. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 7 503
  7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 348
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 270
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Ľudovít Hološka.

Dve galérie na západnom Slovensku spojilo jubileum Ľudovíta Hološku. Galéria Jána Koniarka (GJK) v Trnave i Záhorská galéria Jána Mudrocha (ZGJM) pripravili umelcovi k 80.


TASR 4 h

Diskusiu vysielame naživo 26. 9. 2023 o 11.00 h.


24 h
Predstavenie sochy Maceka v Malackách.

Na unikátnej soche pracoval umelec niekoľko mesiacov.


22. sep

Šikovní majstri z tradičnej pekárne vedia, ako ľuďom ulahodiť.


22. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Rado Surovka: Prečo strieľajú do vlastných ?
  2. Rudolfa Vallová: Menia sa parlamentné voľby na výpredaj pocitov?
  3. Elena Antalová: Podporujú relevantné televízie extrémistov?
  4. Martin Škopec Antal: Voľby sú oslavou demokracie. Tie slovenské môžu byť jej pohrebom
  5. Rastislav Puchala: A prečo sa nepochváliť?
  6. Martin Sústrik: Voliť veľké, či malé strany? (II.)
  7. Radko Mačuha: "Keď padne zvon ďaleko od kostola."
  8. Anton Kovalčík: Ruské voľby v roku 2004. Boršč a abraka-dabra.
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 864
  2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 26 505
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 13 152
  4. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 10 612
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 523
  6. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 7 503
  7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 348
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 270
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu