Senický Klub ochracnov zelene už pracuje na vyčistení čerešňovej aleje v južnej časti mesta. Plánuje ju premeniť na vychádzkovú aj cyklistickú oddychovú zónu.
SENICA. Čerešňovú aleju, ktorá sa nachádza smerom na obec Hlboké, chcú zachrániť dobrovoľníci z občianskeho združenia Klubu ochrancov zelene (KOZEL).
„Namiesto prechádzok si sem ľudia zvykli voziť odpad,“ píše sa na oficiálnej stránke mesta Senica na Facebooku. Pozemok, na ktorom je aleja, patrí mestu.
Z čias prvej republiky
Aleju tvorí podľa predsedu združenia Juraja Kabáta 116 stromov, väčšina má obvod kmeňa viac ako dva metre. Nachádza sa tu niekoľko odrôd. O aké presne ide, združenie zatiaľ nevie, sú to však skoré májové odrody.
„Ako sme zistili, aleja bola vysadená za prvej republiky v čase keď bol richtárom Senice pán Mitáček. Snažíme sa dopátrať k bližšiemu časovému údaju,“ prezradil Juraj Kabát. Na stromy sa boli pozrieť aj arboristi, aby zhodnotili ich zdravotný stav a navrhli ďalšie riešenia.
Snahou dobrovoľníkov je aleju vyčistiť a premeniť ju na vychádzkovú aj cyklistickú oddychovú zónu s informačnými tabuľami.
„S naším projektom sme uspeli v grantovom programe Nadácie Ekopolis Zelené oázy a spoločnosti Slovnaft,“ hovorí predseda Kozla.
Okrem nelegálnych skládok došli v aleji aj k nelegálnemu výrubu stromov. „Zatiaľ sme zaznamenali a ohlásili tri nelegálne výruby a poškodenia stromov. Kompetentné orgány konali spoľahlivo a v týchto prípadoch už boli udelené pokuty,“ hovorí Juraj Kabát.
Pomáhať prichádzajú aj z diaľky
V tomto roku zorganizovalo združenie už dve upratovacie brigády, 19. mája sa chystá ďalšia.
Na prvej sa zišlo podľa informácií na webe združenia 16 ľudí. „Vyzbierali sme 20 vriec odpadu a veľkú kopu stavebného odpadu,“ píše Dana Ševčíková, podpredsedníčka združenia.
S povylievaným betónom si nevedeli bez techniky poradiť. Dobrovoľníci objavili pri upratovaní aj fotoaparát, hrniec či koženú bundu. Vyzbieraný odpad odviezli Technické služby Senica.
„Smutné je, že sme v aleji okrem odpadkov narazili aj na „načierno“ spílenú čerešňu. Bola zvalená na ceste a pripravená na odvoz,“ píše ďalej Dana Ševčíková.
Na aprílovú brigádu prišlo pomôcť 40 ľudí. Veľa dobrovoľníkov z iných obcí a miest. Organizátorov trochu sklamala účasť domácich, no vďační sú za každú pomocnú ruku.
„Snažili sme sa zlikvidovať kus zarasteného plotu, poodstraňovať náletové kroviny, väčšinou „vyzdobené“ nepríjemnými pichliačmi a tŕňmi, pozbierať ďalší odhalený odpad,“ opisuje Dana Ševčíková.