DOJČ. Do sporu sa dostalo vedenie obce a Klub ochrancov zelene (KOZEL), Strana zelených Slovenska (SZS) a niekoľko občanov, ktorí v snahe zabrániť likvidácii stromov privolali nielen zástupcov uvedených organizácií, ale aj políciu.
Protest nepomohol
„Problém výrubu stromov, a to nielen v Dojči, sledujeme už dlho. O pomoc nás požiadali zúfalí občania, vraj sa máme prísť sami presvedčiť, čo sa deje,“ popísala situáciu Ľubica Krištofová (SZS). Ako ďalej uviedla, po príchode do obce našli v predmetnom parku obyvateľov Dojča a firmu, ktorá za asistencie starostky obce Kataríny Jankovičovej zrezávala stromy.
„Občania protestovali a žiadali, aby bol výrub zastavený. Už ráno pred naším príchodom zavolali políciu, ktorá prišla a s pani starostkou riešili vec na obecnom úrade za zatvorenými dverami. Obyvatelia a prítomní poslanci pri tom neboli. Polícia odišla s vyjadrením, že starostka má na výrub stromov povolenie,“ doložila Krištofová s tým, že si vyžiadali potrebné dokumenty.
Z tých vyplynulo, že v roku 2009 dala obec vypracovať projekt na revitalizáciu verejných priestorov. „Projekt údajne schválilo obecné zastupiteľstvo . Dokument a zápis však o tom nejestvuje,“ povedala Krištofová.
Opačný názor na vec má starostka Dojča Katarína Jankovičová: „Dňa 13. augusta 2009 zastupiteľstvo prijalo uznesenie č. 41/2009, ktorým schvaľuje predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok (NFP) v rámci výzvy ROP-4.1a2009/1 za účelom realizácie projektu "Revitalizácia verejných priestranstiev obce Dojč", ktorého ciele sú v súlade s platným Programom hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce.
Zároveň schválilo realizáciu projektu obcou po schválení žiadosti a financovanie projektu vo výške päť percent z celkových oprávnených výdavkov na projekt. Na stavbu bolo vydané stavebné povolenie SOÚ-824/2009-MUC.“
Tri roky sa nič nedialo
Podľa zástancov zachovania stromov v parku to však nie sú dostatočné argumenty. „Z nejakých dôvodov sa tri roky nič nedialo, údajne 14. marca prišla výzva, aby sa projekt začal realizovať. Dňa 26. marca vydala obec rozhodnutie na výrub stromov a ešte v ten istý deň nadobudlo právoplatnosť, čo je veľmi neštandardné,“ povedala Ľubica Krištofová.
Poukázala tým na skutočnosť, že podľa zákona malo byť rozhodnutie zverejnené na úradnej tabuli 15 dní, aby sa k nemu občania mohli vyjadriť.
„Toto sa v obci nestalo. Vraj preto, aby sa dodržal termín výrubu do konca marca. Pritom nikde sa nehovorí o tom, že by sa stromy mali vyrubovať do 31. marca, ale hovorí sa o dobe – mimo vegetačného obdobia. Stromy však už 31. marca, kedy prišlo k ich likvidácii, kvitli, takže termín aj tak nebol dodržaný,“ skonštatovala zástupkyňa SZS.
„Argument pani starostky, že stromy treba vyrúbať, lebo sú staré, je do neba volajúci znak jej environmentálneho bezvedomia. Stromy mali v priemere 40 – 70 rokov, boli zdravé, stačilo ich odborne ošetriť a mohli ďalej slúžiť,“ povedala. Nezrovnalosť vidí aj v tom, že pôvodne sa malo vyrúbať trinásť stromov, napokon to bolo pätnásť.
Odôvodnenie výrubu
Katarína Jankovičová sa vyjadrila, že revitalizácia prvkov verejnej zelene a následná výsadba novej sú súčasťou projektu.
„V lokalite boli dreviny vysádzané nekoncepčne, v dôsledku čoho bol priestor parku a ihriska prehustený a tým dosť zatienený. Bolo nutné previesť prebierku drevín. Najväčším dominantným stromom bola vŕba, ktorej veľká koruna zatieňovala veľkú časť pozemku. Vzhľadom k tomu že bútľavela a bola napadnutá drevokaznými hubami, stávala sa nebezpečnou, najmä pri náporoch vetra padali konáre a haluze.“
Väčšina stromov bola podľa nej vysoko vyvetvená v dôsledku nie vždy správneho vedeného rezu, neskoro sa robil rez na vysokokmeň.
„Vzhľadom na presvetlenie a uvoľnenie priestoru pre rozvoj zostávajúcich bolo navrhnutých pätnásť kusov drevín na výrub. Vytypované boli tie, ktoré boli najmenej zdatné po zdravotnej a estetickej stránke i s ohľadom na bezpečnosť prevádzky v parku. Povolenie na výrub si v zmysle zákonov vydáva sama obec. Riešiteľmi celého projektu boli Ing. Káčerová, Ing. Zemanová, Ing. Pagerka, Ing. Polesňáková, Ing. Mach a Ing. Koppl,“ skonkretizovala starostka.
Verejnosť sú ľudia
Podľa Ľubice Krištofovej starostka urobila zásadnú chybu: „Verejné priestranstvo je pre ľudí a práve ľudia mali rozhodnúť o tom, čo tam chcú mať. Malo im byť umožnené vyjadriť sa, či tam chcú stromy, alebo niečo iné. V projekte sa za trinásť vyrúbaných dospelých stromov plánovala výsadba približne dvanástich stromov v inej lokalite. V parčíku sa výsadba neplánuje, iba chodníky a lavičky. Po odstránení kríkov sa v parku obnažil neestetický plot rodinného domu a lavičky stratili možnosť tieňa. Takže výsledný efekt bude otázny.“
Jadro problému vidí v tom, že v obci zlyhala komunikácia. Občianske združenie Klub ochrancov zelene podalo vo veci trestné oznámenie.
Starostka Dojča Katarína Jankovičová dodala,že v rámci projektu sa zrevitalizujú dve lokality v obci a to pri obecnom úrade a pri škole. Pribudnúť by mali prvky mestského mobiliáru – lavičky, stojany na bicykel, odpadkové koše, strieška na automat, ale aj verejné hygienické zariadenie.
V parku sa dotvorí jestvujúce detské ihrisko. Medzi uvedenými lokalitami bude zrekonštruovaná miestna komunikácia , chodníky a verejné osvetlenie. Po vykonaní verejného obstarávania predstavujú celkové výdavky na projekt 404.295 Eur, z toho je NFP 379.008 Eur.