SENICA. Do čáčovského hniezda sa predminulý pondelok (2. apríl) vrátili bociany biele. Niekoľko dní pred ich príletom prešiel ich príbytok úpravou. Postarali sa o to pracovníci Západoslovenskej energetiky (ZSE) a Štátnej ochrany prírody (ŠOP) Slovenskej republiky. Náklady na podložku, techniku a všetky práce znášala ZSE.
Už sa zahniezdili
„Takéto úpravy nerobíme často. V tomto prípade to však bolo potrebné, pretože hniezdo prekrývalo elektrické vodiče aj s izolátormi, a to už predstavuje riziko. Počas dažďov môže hniezdo navlhnúť a vyskratovať káble,“ vysvetľuje Rudolf Jureček zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Záhorie. Pracovníci ZSE preto požiadali ochranárov o pomoc.
Podľa Rudolfa Jurečeka tu boli dve možnosti, ako situáciu riešiť. Prvou bolo nadstavenie a položenie hniezda na umelú podložku, aby nebolo v dosahu elektrických vodičov. Druhá možnosť spočívala v premiestnení hniezda na novopostavený stĺp.
FOTO: S. BUČÁK
„Druhá možnosť je však finančne náročnejšia. Ak by sa musel postaviť nový stĺp, vyžadovalo by si to tiež súhlas majiteľa pozemku, na ktorom by sa stĺp nachádzal,“ objasňuje ochranár.
Takisto by sa mohlo stať, že bociany si zmenu všimnú a do hniezda sa nevrátia. Na svoje príbytky sú totiž naviazané. Radšej si postavia nové hniezdo niekde ďalej. Ochranári však poznajú prípady, kedy bociany svoje preložené hniezdo v prvý rok odignorujú, no na ďalší rok sa doň opäť vrátia. Tohto sa už v prípade bocianov z Čáčova neobávajú, nakoľko sa v ňom zahniezdili.
Okresali ho na polovicu
Raj bocianov bielych je podľa ochranára na východnom Slovensku. Ich výskyt na Záhorí je skôr chudobnejší. „Záhorie má ale jedno špecifikum. Bociany sú naviazané na ľudské sídla, preto už len malá časť z nich hniezdi na stromoch. Na Záhorí je ich ešte na stromoch vidieť,“ prezrádza Rudolf Jureček.
Pri rozprávaní tiež poukáže na jednu zaujímavosť. V rakúskej obci Marchegg, ktorá sa nachádza neďaleko slovenských hraníc, je najväčšia stromová kolónia bocianov bielych v Európe. Na jednom strome je aj desať hniezd. „Minulý rok tam hniezdilo 44 párov, ktoré vyviedli 115 mláďat,“ uvádza Gerhard Egger zo Svetového fondu ochrany prírody Rakúsko.
Hniezda bocianov môžu mať podľa ochranára priemer aj výšku dva metre. Vážiť môžu až jeden a pol tony. Bociany si svoje hniezdo budujú postupne. Niekedy to trvá niekoľko rokov. „Stáva sa, že strom hniezdo neunesie. Najmä ak je starý, či chorý. Bociany si však vedia poradiť, nový domov si vytvoria inde.“ hovorí Rudolf Jureček.
Hniezdo čáčovských bocianov museli pracovníci ZSE nadvihovať žeriavom. „Zistilo sa, že jeho spodná polovica je spráchnivená, preto sa musela odstrániť,“ hovorí ochranár. O polovicu menšie hniezdo potom položili asi o meter vyššie na umelú podložku. Bociany si ho dostavajú.
ČÁČOVSKÉ BOCIANY
Príchod bocianov bielych evidujú v Čáčove (miestna časť Senica) od roku 2001. „To však neznamená, že predtým tu neboli. Len sme nenašli skorší údaj,“ hovorí Rudolf Jureček zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Záhorie.
Čáčovské bociany prileteli vo zvyčajnom čase. Ako ochranár hovorí, bociany k nám prilietavajú koncom marca a začiatkom apríla.
Bocianí pár priletel tentokrát spolu. „Väčšinou prilieta prvý samec a s odstupom času samička,“ píše sa na webovej stránke Senica.“
Podľa údajov z portálu Bociany.sk najviac mláďat sa páru narodilo minulý rok. Spočiatku ich bolo päť, ale ako sa píše na senickej stránke, jedno neskôr zahynulo.
(ŽAJA)