SENICA. Majiteľom pozemkov a budov na viac než tridsaťhektárovom priestranstve bývalej fabriky je spoločnosť Slovenský hodváb PLUS. „Rozhodli sme sa areál oživiť tak, že ho rozdelíme na dve časti. Novšia časť smerom ku Slovkordu a Čáčovu je zachovalá. Zvyšok, smerom do mesta, bol v technicky neudržateľnom stave,“ informoval Jiří Šmehlík, investičný riaditeľ spoločnosti.
Spresnil, že novšia časť si zaslúži pozornosť v takom stave, v akom je. To znamená, že tunajšie nehnuteľnosti budú obnovené a ponúknuté na predaj. V časti smerom do mesta musela koncom minulého roka prebehnúť asanácia a demolácia areálu pre havarijný stav. Práve tu by na ploche približne jedenásť hektárov mala vyrásť nová súčasť centra Senice.
Dvojnásobný počet zamestnancov
Na vyše deväťdesiatročnú tradíciu výroby textilných vlákien nadväzuje spoločnosť SLOVKORD Plus, ktorá sídli v areáli hodvábky. Rovnako ako Slovenský hodváb PLUS patrí do portfólia českej spoločnosti JET INVESTMENT, ktorá oživenie výroby a fungovanie areálu riadi.
„SLOVKORD Plus sa zaoberá výrobou technických vlákien uplatňujúcich sa v kordoch , ktoré sa implementujú do pneumatík. Cieľovým odberateľom týchto vlákien sú preto aj výrobcovia pneumatík známych svetových značiek,“ informoval ďalej Jiří Šmehlík.
Zároveň uviedol, že v súčasnosti spoločnosť produkuje viac než 2000 ton textilných vlákien ročne. V priebehu roka 2012 investuje do rozšírenia výroby 8 miliónov eur. Výsledkom bude zvýšenie výroby na 16,5 tisíca ton vlákien ročne. Zamestnanosť by sa mala zvýšiť o sto percent - zo súčasných 75 až na 150 ľudí.
Príležitosť rozšíriť centrum
Odstránenie starých budov v časti bližšie smerom k centru podľa Jiřího Šmehlíka otvorilo možnosť vytvoriť úplne nové centrum Senice. Primátor mesta Ľubomír Parízek považuje za ideálne, aby tu nefiguroval priemysel. Využitie tejto časti areálu by podľa vedenia radnice malo smerovať k občianskej vybavenosti, napríklad v podobe obchodov, služieb či športovísk.
Uvažuje sa tiež o pešej zóne, parku, polyfunkčnom dome či supermarkete. Celkove ide o obrovský celok, pre porovnanie staré sídlisko v Senici sa rozprestiera na ploche približne desať hektárov, Sotiná na štrnástich. Súčasné ústredné centrum mesta zaberá plochu približne tri hektáre. Po dohode s firmou, ktorá túto časť demoluje, sa podľa Ľubomíra Parízka podarilo zachovať približne 90 percent stromov, ktoré sú jej súčasťou.
Výnimočný priestor
Aktuálne prichádza k separácii jednotlivých druhov odpadov, ako aj k rekultivácii a recyklácii zbúraných materiálov, čo by malo prebehnúť v priebehu roku 2012. „Plocha, ktorá vznikne, bude úplne rovná a čistá, bez akéhokoľvek obmedzenia. Je to celkom zaujímavá výzva, pretože takýto priestor sa len tak nenájde,“ skonštatoval Jirí Šmehlík.
Nevyužitá časť priemyselného komplexu je teda pripravená na predaj. „Momentálne je naším zámerom ponúknuť areál spektru podnikateľov , pričom máme zacielené najmä aj na tých regionálnych. Preto sme areál rozdelili na 22 celkov pozostávajúcich z jednotlivých hál a skladov, prípadne pozemkov, a tieto ponúkame plošne potencionálnym investorom regionálneho charakteru. Systém máme nastavený tak, aby boli jednotlivé časti uchopiteľné strednými podnikateľmi zo Záhoria,“ vysvetlil investičný riaditeľ.
O zriadení múzea v niektorej z častí bývalej fabriky sa zatiaľ neuvažuje. „Dôvodom je skutočnosť, že predchádzajúci vlastníci rozpredali a rozobrali všetko, čo by mohlo mať nejakú historickú hodnotu,“ vyjadril sa Ľubomír Parízek. Názor, že v areáli nie je čo pamiatkovo chrániť, zdieľa aj Jiří Šmehlík.
Areál bude otvorený, s niekoľkými prístupovými komunikáciami zo všetkých strán. Zmeny, ktoré tu prebiehajú, zatiaľ nie sú zakomponované v územnom pláne mesta.
Variabilná cena
Primátor Senice aj investičný riaditeľ spoločnosti Slovenský hodváb PLUS sa vyjadrili, že cena pozemkov a nehnuteľností v areáli zatiaľ nie je stanovená. Podľa nich je variabilná a závisí od toho, v akej fáze a do akej časti tohto územia bude investor ochotný vložiť peniaze.
„Pôjde o konkrétne jednania a dohody. Keď príde záujemca, ktorý pritiahne ďalších a tým zhodnotí aj ostatné pozemky, dostane výhodu,“ povedal Ľubomír Parízek. Jiří Šmehlík podotkol, že ide o štandardný postup a všetko je to o kompromise umenia obchodu. Každopádne chcú však predaj nastaviť tak, aby bol úspešný.
Jiří Šmehlík, investičný riaditeľ SH PLUS, Ľubomír Parízek, primátor Senice a Miro Sedlák, mediálny zástupca SH PLUS predstavujú zámery s areálom bývalej fabriky. FOTO: Ingrid Sochorová
KTO JE KTO
JET INVESTMENT
Investičná spoločnosť so sídlom v Brne funguje od roku 1997. Jej hlavnou náplňou sú akvizície, fúzie a reštrukturalizácie priemyselných podnikov. Medzi jej investičné projekty patria napríklad Strojírny Poldi, Adast Blansko, PBS Industry či skupina Kord, do ktorej patrí aj senický výrobca textilných vlákien SLOVKORD Plus a majiteľ areálu niekdajšieho Slovenského Hodvábu, spoločnosť Slovenský hodváb PLUS.
Slovenský hodváb PLUS
Spoločnosť je majiteľom pozemkov a budov v areáli bývalej fabriky Slovenský Hodváb Senica. Jej hlavným cieľom je revitalizácia areálu na takzvaný hnedý priemyselný park (brownfield), starostlivosť o nehnuteľnosti ako i oprava a obnova funkčných budov.
Kľúčom pre úspešnú revitalizáciu je v spolupráci s mestom Senica a špecializovanými štátnymi inštitúciami ako SARIO aktívne vyhľadávať investorov, ktorí majú ambíciu pôsobiť v priemyselnom parku.
SLOVKORD Plus
Výrobca textilných vlákien, ktorý priamo nadväzuje na tradíciu bývalého Slovenského Hodvábu v Senici. Sídli v areáli hodvábky. Je súčasťou skupiny Kord spolu s firmami ako Kordárna Plus na Morave a Texiplast v Ivánke pri Nitre. Skupina Kord fungovala niekoľko desaťročí.
Po nástupe svetovej krízy v roku 2009 sa dostala do insolventnosti, keď firma masívne investovala do závodu, ktorý nedorobila. Insolventnosť bola riešená cezhranične ako prvý takýto projekt, a vyriešila sa v rámci reorganizácie. Víťazom výberového konania je práve spoločnosť JET INVESTMENT , ktorá sa stala vlastníkom spoločností spadajúcich pod skupinu Kord v Českej republike aj na Slovensku, informoval Jiří Šmehlík.
Zároveň priblížil, že výroba nového SLOVKORDU pozostáva z výroby daného technického vlákna. „Investovali sme do výroby technického vlákna, ktorá má perspektívu aj do budúcnosti,“ dodal.
Primátor Senice má jasné predstavy, ako areál využiť. FOTO: Ingrid Sochorová
NÁPADY PRE KOMÍN
Senickí žiaci a študenti mali nakresliť svoje predstavy, čo by mohlo mesto vybudovať v areáli bývalej hodvábky. Nápady padli rôzne, od zoologickej záhrady, až po priemysel. Rovnako tak sa zvažuje, ako ďalej naložiť so 105 metrov vysokým komínom, ktorý má zostať zachovaný.
Primátor mesta Ľubomír Parízek a jeho tím by si tu vedeli predstaviť určité druhy pravdepodobne adrenalínového športu, laserové osvetlenie, reklamy či kamerový bezpečnostný systém, pričom podnety očakávajú aj od verejnosti. Na komín sa dokonca chystajú vyliezť. Statické posudky zatiaľ vyzerajú byť bez problémov. Druhý komín v areáli bude odstrelený. Technicky je nevyhovujúci a neskôr, po využití okolitých pozemkov na výstavbu, by bolo jeho odstránenie veľmi komplikované.