HOLÍČ. Nezodpovední a bezohľadní hazardéri by mali vedieť, že vypaľovaním trávnatých porastov a súvislých pásov bylín, kríkov a stromov páchajú protizákonnú činnosť, ktorá je sankciovaná až do výšky 350 eur.
Ako podotkol okresný riaditeľ hasičského a záchranného zboru Ján Cvečka, výjazdy majú teraz každý deň. Každoročne dochádza nielen k obrovským škodám na majetku, ale aj k stratám na ľudských životoch.
Hazard stojí tisíce eur aj život
Väčšina požiarov vzniká buď úmyselne alebo z nedbanlivosti a práve nedomyslenie následkov vypaľovania trávy je veľmi nebezpečné. „Prevažne vypaľujú starší ľudia, pričom následky môžu byť katastrofálne. Neuvedomujú si, že pri pálení trávy vzniká jedovatý oxid uhoľnatý. Stačí sa dva krát nadýchnuť a človek stráca orientáciu. Následne padne priamo medzi plamene, ktorými je obkolesený, a tragédia je na svete,“ upozorňuje Ján Cvečka.
„Pritom keď chceme pokutovať nejakú starenku za vypaľovanie čo len dvadsiatimi eurami, plače nám, že ju oberáme o dôchodok. Nedomyslí, že sa mohla udusiť a uhorieť,“ doloží.
Hasiči v tomto období absolvujú každodenné výjazdy, pričom náklady na výjazd s jedným autom predstavujú vyše 300 eur a s každým ďalším vozidlom sa násobia.
„Navyše, členovia jednotky môžu chýbať napríklad pri riešení dopravnej nehody či iných udalostí. Napokon, v prípade jarného vypaľovania trávy ide o bezohľadné zanedbanie povinností hospodára, ktorý mal porast pokosiť už v jeseni, trávu zhromaždiť na hromádky a vyviesť na skládku na to určenú,“ podotkne okresný riaditeľ.
Iskry z vlaku ohrozili lesný porast
Náhle vypuknutie požiaru môžu spôsobiť aj technického prostriedky. Minulý týždeň vo štvrtok na železničnej trati Skalica – Kúty požiar spôsobilo pribrzdenie vlaku pred návesťou, keď iskry zapálili priľahlý trávnatý porast. Bez včasného zásahu hasičov by vzbĺkol aj blízky gbelský les.
„Trápili sme sa tam takmer tri hodiny, kým sme požiar uhasili. Zhoreli približne tri hektáre hrabovky a trávnatého porastu. Našťastie sa plamene nedostali do lesa, ten by horel veľmi rýchlo, nakoľko je plný dreva a iných horľavých materiálov, ako sú trávy a staré kroviny,“ informoval Ján Cvečka.
K požiaru bola vyslaná hasičská jednotka z Holíča s dvomi autami, dobrovoľní hasiči z Gbiel prišli s jedným vozidlom. Strojvodca rovnako kontaktoval aj profesionálnu jednotku železničných hasičov z Bratislavy. Požiar teda napokon likvidovalo dvadsať mužov a štyri hasičské vozy, pričom sa včas zabránilo veľkej katastrofe.
„Podobné prípady sa stávajú, tráva pri železničných tratiach, ale aj pri cestných komunikáciách nie je vykosená a zbavená horľavých materiálov. Aby toho nebolo málo, k nepriaznivým štatistikám požiarov v týchto oblastiach prispievajú aj nezodpovední a bezohľadní ľudia, ktorí napríklad pokojne vyhodia cigaretový nedopalok z okna vlaku či auta,“ zdôrazní riaditeľ.
Dôležitá prevencia
Okresný riaditeľ hasičského a záchranného zboru Ján Cvečka sa právom hnevá, že hasiči nedostanú vždy priestor v miestnych televíziách, aby informovali o aktuálnych či sezónnych nebezpečenstvách požiaru.
„Tak tomu bolo aj pred ostatnými Vianocami. Zanedbanie prevencie na seba nenechalo dlho čakať – zaznamenali sme až dvestopercentný nárast udalostí, ktoré sme museli riešiť. Išlo napríklad o požiare vianočných stromčekov. Súčasnosť si zase vyžaduje dôrazne upozorniť občanov na nebezpečenstvá spojené s vypaľovaním trávnatých porastov. Táto hazardná činnosť sa, žiaľ, stáva národným športom číslo jeden a výsledkom tejto hrôzy je aj vyhorenie hradu Krásna Hôrka,“ podotkne riaditeľ.