ČASTKOV. KÁTOV. Od novembra ukladá novela zákona o veterinárnej starostlivosti obciam a mestám zabezpečovať odchyt túlavých zvierat. Ako hovorí Romana Březinová, inšpektorka Slobody zvierat, ktorá obciam a mestám ponúkla svoje služby, v regióne doteraz neuzatvorili žiadnu zmluvu o zabezpečení odchytu psov.
V obci majú psov z mesta
Obec Častkov (okres Senica) zatiaľ nemá zazmluvnenú firmu, ktorá by vykonávala odchyt psov. Doteraz nenastala taká situácia, že by to bolo podľa starostu obce Štefana Juráša potrebné. Ako hovorí, obec je v zložitej finančnej situácií a musí veľmi zvažovať, aké služby si zmluvne ošetrí.
„Tu by sa mala väčšia zodpovednosť preniesť na majiteľov psov. Je jednoduché mestského psa vypustiť v najbližšej dedine, keď sa im o neho nechce starať.“
Problémom je podľa jeho slov aj to, že nie všetky psy majú mikročip. To ich znemožňuje identifikovať. Od novembra minulého roku však platí pre majiteľov psov, mačiek a fretiek označiť zviera mikročipom.
„Túlavé psy sa v našej obci vyskytujú, no deje sa to zriedkavo. Teraz ich tu nemáme,“ hovorí starosta. Psy bez majiteľa sa zvyknú v Častkove objavovať koncom septembra a v októbri. Dôvod je podľa starostu jednoduchý.
„Deti dostanú na konci školského roka psíka za dobré vysvedčenie. Keď však nastúpia do školy, mení sa aj rozdelenie starostlivosti o zviera.“ Ako starosta dodáva, ide o mestských psov, čo je poznať na prvý pohľad. Niektorých sa ľudia v obci ujmú, iné sa však vydajú ďalej.
Mestské psy si podľa jeho slov na dedine ťažšie privykajú. Sú zvyknuté konzumovať granuly a bývať v byte. „Keď ostanú vonku je to pre nich trauma, a to by si mal rodič a majiteľ v jednej osobe uvedomiť,“ uzatvára starosta.
Pomohla výstraha
Zmluvu na odchyt zatúlaných psov nemajú ani v obci Kátov (okres Skalica). Podľa starostky obce Terézie Kučerovej zabrala na obyvateľov vidina pokuty či preplatenia prípadného odchytu. „Keď niekomu pes utiekol, upozornila som ho, že ak sa to bude opakovať, zaplatí nabudúce pokutu. Aj prípadný odchyt psa by hradil jeho majiteľ.“
Situácia sa podľa starostky zlepšila, ľudia si dávajú pozor. V súčasnosti sa skôr stane, že príde niekto z Holíča do svojej záhrady a psa vypustí. „Majiteľov zabehnutých psov sa snažíme nájsť prostredníctvom vyhlásenia v miestnom rozhlase alebo obvolávame ľudí.“
Výskyt mestských psov je v obci ojedinelý. „Raz sme pri zbernom dvore našli priviazaného pravdepodobne mestského psa. Išlo o čistokrvnú rasu. Nájdeného psa sa ľudia v dedine hneď ujali,“ hovorí starostka. Aj tu ak nájdu nejakého psa, ku ktorému sa nikto nehlási, tak je to po Vianociach.
NÁZOR INŠPEKTORKY SLOBODY ZVIERAT
Inšpektorka zo Slobody zvierat Romana Březinová hovorí, že každé zlepšenie zákona v oblasti ochrany zvierat združenie víta.
„Ochrana zvierat, by mala mať svoj samostatný zákon a nielen jeden paragraf a vykonávacie vyhlášky.“ Inšpektorka dúfa, že novelou zákona o veterinárnej starostlivosti končí doterajšie protizákonné riešenie strieľania psov, ktoré niektorí starostovia z obľubou vyžívajú.
Náklady na odchyt túlavých zvierat sa podľa Romany Březinovej dajú znížiť, treba však hľadať zdroje tam, kde sú. „Aj v tomto Sloboda zvierat pomáha starostom. Vypracovali sme projekt pod názvom Ako dostať psov v obci pod kontrolu, ktorý je k dispozícii na našej web stránke.“
Cena za odchyt závisí od vzdialenosti obce. Rozdiel spočíva aj v tom, či odchyt zabezpečuje obec a pracovník Slobody zvierat ho už len prevezme, alebo odchyt vykoná združenie.
„Novela tiež upravuje podporu zo strany obcí pre zariadenia, v ktorých sú odchytené zvieratá umiestnené. Cena sa preto môže skladať z dvoch častí, a to pevnej a pohyblivej za každé odchytené zviera. Prevádzka útulku nie je zadarmo a je ju treba zabezpečiť,“ vysvetľuje inšpektorka.
Ako dodáva, odchytené zvieratá ani z dôvodu dĺžky pobytu v útulku nezabíjajú a až do ich umiestnenie hradia všetky náklady spojené s pobytom len z vlastných prostriedkov.
ŽANETA JANEČKOVÁ
ČO HOVORÍ ZÁKON O MIKROČIPOCH
Podľa novely zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti, ktorá je účinná od 1.novembra 2011, platí pre všetky novonarodené spoločenské zvieratá (psy, mačky a fretky) povinnosť označenie čipom. Pre spoločenské zvieratá, ktoré sa narodili pred týmto dátumom, platí dvojročné prechodné obdobie, počas ktorého musia byť začipované.
Od 30. septembra 2013 bude už táto povinnosť platiť bez výnimky pre všetky spoločenské zvieratá. Dvojročná výnimka sa nevzťahuje na psy, mačky a fretky narodené do 31. októbra 2011, ktoré sa uvádzajú na trh, prevádzajú sa do vlastníctva alebo držby inej osoby.
Zdroj: www.veterinarna-amb ulancia.sk