MALACKY. Vládny návrh zákona bol prerokovaný v novembri minulého roku. Prezident novelu najskôr vetoval, parlament ju napokon schválil. Ľudia, ktorí majú vydané povolenia do vojenských lesov, budú tieto potrebovať len do 30. júna.
Vydali vyše tritisíc povolení
Ivan Gašparovič vrátenie zákona odôvodnil tým, že jeho navrhované znenie vzhľadom na predpokladaný rozsah využívania vojenských obvodov nemôže bez pochybností vylúčiť ohrozenie života a zdravia ľudí vo vojenských obvodoch.
Upozornil, že na celom území vojenských obvodov nebola vykonaná pyrotechnická sanácia, čo považuje za významné riziko pre život a zdravie ľudí v obvodoch. Parlamentu odporučil , aby pri opätovnom hlasovaní novelu odmietol.
Medzitým na Mestský úrad v Malackách neustále pribúdali nové žiadosti o povolenie vstupu. Od začiatku roka ich bolo už štyristopäť, uvádza sa na internetových stránkach mesta Malacky.
Platnosť všetkých povolení vydaných v tomto roku je do konca roka 2014. K žiadosti bolo treba priložiť kolok v hodnote 4,50 eur a odovzdať staré povolenie, ak ho občan mal vydané. V roku 2011 bolo na Mestskom úrade v Malackách vybavených vyše 3000 povolení, informovala pracovníčka klientskeho centra MsÚ v Malackách Viera Lapinová na webe.
Žiadosti možno stornovať
Poslanci však napokon prezidentove veto zlomili a zákon na konci februára schválili. Mesto Malacky v tejto súvislosti prinieslo nové informácie.
„Do 30. júna tohto roku je na vstup do vojenských lesov povolenie potrebné. Kto chce chodiť na vychádzky na bicykli či pešo do letných prázdnin, povolenie ešte využije. Tí, čo ho už majú vydané a mienili chodiť až v lete na huby, majú smolu. Kolok ani poplatok zaň im už nikto nevráti, aj keď vydané povolenie nevyužijú,“ vysvetlila prostredníctvom internetových stránok mesta Viera Lapinová.
Vrátiť kolok v hodnote 4,50 € môžu však aspoň tí, ktorí síce majú podanú žiadosť o povolenie na vstup do vojenských obvodov, no ešte im nebolo vydané. Ide o poradové číslo 204 a viac. „Kto chce využiť možnosť vrátenia kolku a stornovania svojej žiadosti, môže prísť do klientskeho centra mestského úradu a požiadavku nahlásiť pri priehradke s označením Životné prostredie, uviedla ďalej Lapinová na stránkach Malaciek.
Prísne pravidlá a limity v obvodoch
Podľa opätovne schválenej vládnej novely bude oprávnenie vstupovať do vojenských obvodov bez povolenia limitované na pobyt do 24 hodín. Na dlhší dočasný a trvalý pobyt bude naďalej potrebné povolenie.
Dočasný zákaz vstupu do vojenského obvodu bude vyhlásený v čase cvičení, krízovej situácie alebo keď tam budú zložky ministerstva obrany robiť činnosti, pri ktorých môže byť ohrozený život a zdravie osôb. Trvalý zákaz vstupu sa bude vzťahovať na časť vojenského obvodu alebo územie, kde hrozí vážne ohrozenie života alebo zdravia osôb, alebo sú tam objekty obrannej infraštruktúry.
Ľudia vstupujúci na územie vojenského obvodu budú podľa novely povinní rešpektovať pokyny vyplývajúce z tabúľ, dopravných značiek, dopravných zariadení alebo piktogramov a poslúchnuť pokyny osôb zabezpečujúcich poriadok a bezpečnosť vo vojenskom obvode. Bude tam zároveň zakázané manipulovať s nájdenými zbraňami, strelivom, výbušninami alebo ich časťami, ako aj zhotovovať nákresy, plány, fotografické zábery alebo filmové zábery objektov obrannej infraštruktúry.
Civili budú mať tiež zákaz robiť také činnosti, ktoré by spôsobili škodu na štátnom majetku alebo by bolo obmedzené plnenie úloh obrany a bezpečnosti štátu. Za priestupky podľa nového znenia hrozí pokuta od 100 do 1 000 eur, pričom ministerstvo nebude zodpovedné za poškodenie zdravia ani škodu, ktoré vzniknú osobe v dôsledku nerešpektovania zákona.