SENICA. Francúzsky pilot Eric de Barberin so spolupilotkou Isabelle Bernabeu s ultraľahkým lietadlom Shark zo Senice medzi 15. a 23. decembrom 2011 z letiska Cuers na juhu Francúzska dosiahli v triede najmenších ultraľahkých lietadiel svetové rýchlostné rekordy. Za rekordy Francúzska ich uznali 27. januára tohto roku. Na oficiálne uznanie za svetové rekordy si ešte musíme počkať.
Najrýchlejší na viacerých trasách
Podľa konateľa spoločnosti výrobcov lietadlaVladimíra Pekára, certifikácia po vyše mesiaci od rekordu vo Francúzsku hovorí, že tam nie je proces príliš byrokratický „Pre nás je dôležité spraviť v prvom rade českú certifikáciu, pretože Česi sú svetový fenomén a unikát, sú uznávaní. Druhý krokom paralelne pracujeme na nemeckej certifikácii, pretože tú akceptuje takmer celá Európa.“
Aké hodnoty francúzsky demopilot Eric de Barberin so spolupilotkou dosiahli? Na 15 kilometrov rýchlosť 279,48 km za hodinu, na 50-kilometrovej trase 274,80 km, na stokilometrovej 282,35 km a na pätstokilometrovej rekord reprezentuje 254,27 km za hodinu.
Eric de Barberin s Isabelle Bernabeu, ktorí so Sharkom-lietajúcim žralokom zo Senice v decembri 2011 na juhu Francúzska dosiahli svetové rýchlostné rekordy na trasách 15,50,100 a 500 km dlhých.
Možno budú pracovné príležitosti
Odpoveď na túto otázku sa odvinie od toho, nakoľko sa chýr o svetovom rekorde premietne do záujmu o lietadlá zo Senice. „Momentálne pri ich výrobe pracuje dvadsaťdva ľudí,“ konkretizuje Barbora Gálová zo SHARK AERO, „roboty máme momentálne nad hlavu, objednávok takisto. Piate lietadlo od nás odišlo do Nemecka 7 februára. Momentálne ide o to zefektívniť práce, urýchliť výrobu, dostať sa na čo najkratší cyklus v dodávke lietadiel. K tomu výroba potrebuje ešte ďalších ľudí hlavne do konečnej finálnej montáže. Osvedčili sa nám mladí inžinieri z Leteckej fakulty z Košíc, „nažhavení“ na prácu, šikovní a draví. Najlepšou kvalifikáciou pre nás sú ľudia s chuťou pracovať, flexibilní, univerzálne použiteľní na viacerých pozíciách pri montáži.“
Šance zaujať vo svete
Vladimír Pekár vo výrobe predpokladá pomalý nárast o dvoch-troch ľudí. „V prvom rade sa však budeme pozerať na našich bývalých zamestnancoch, ktorých nemusíme zaúčať, pritom z kvanta ľudí, ktorí tu kedysi pracovali, máme záujem o tých najlepších.“ Zo Senice už odišlo päť lietadiel nového projektu Shark. Ďalšie dve sú na montáži, jeden kus je rozpracovaný a majú objednávky na deväť ďalších žralokov, dozvedáme sa od konateľa firmy.
Kde sa žralokom so svetovými rekordmi Seničania popýšia najbližšie? Najmä na tradičnom veľtrhu v nemeckom Fridrichshafene v apríli a tiež na akcii v Bittburgu pri nemecko-francúzsko-holandských hraniciach.
Autor: ms