HOLÍČ. Neskutočný vandalizmus je páchaný na náučnom chodníku Holíčsky lužný les – Kátovské ramená. Jeden z drevených mostíkov vedúcich cez mŕtve rameno rieky Moravy, ktorý od jesene pravidelne niekto poškodzuje, doteraz sústavne opravovali členovia Klubu slovenských turistov Holíč. Po tom, čo ho minulý týždeň našli doslova rozštvrtený motorovou pílou, pristúpili k podaniu trestného oznámenia. S prosbou o pomoc pri odhalení páchateľa sa obracajú aj na verejnosť.
Vyčíňaniu čelí unikátna lokalita
Náučný chodník sa Klubu slovenských turistov (KST) v Holíči podarilo vybudovať minulý rok za pomoci Regionálnej rozvojovej agentúry Skalica. Vznik trasy v unikátnom prostredí lužného lesa medzi mestom Holíč a obcou Kátov podporila aj Nadácia Ekopolis v rámci programu Zelené oázy, pričom tento projekt posunula medzi dvadsať najlepších z celého Slovenska. Finančne ho podporilo aj mesto Holíč a obec Kátov.
Na trase náučného chodníka boli vybudované dva drevené mostíky cez mŕtve rameno rieky Moravy, informačné tabule a lavičky na odpočinok. „Vyčistili sme asi šesť kilometrov trasy. Všetko nás to stálo nemalé finančné prostriedky a taktiež veľa dobrovoľnej práce bez nároku na odmenu. Tou nám bolo dokončenie chodníka, jeho otvorenie a hlavne pochvaly od spoluobčanov, ktorí si ho obľúbili,“ hovorí Helena Sedláková, predsedníčka KST Holíč, ktorá je zo situácie šokovaná.
Mostík cez mŕtve rameno rieky Moravy po vybudovaní...
Systematická práca páchateľa
Keď začal na jeseň niekto jeden z mostíkov pravidelne ničiť, turisti si mysleli, že ide o výtržníkov, čo nemajú čo robiť a nudia sa. „Najskôr nám ničili a postupne aj úplne zničili zábradlie z mostíka, potom pravidelne odtŕhali dosky, čo pokračovalo až do konca januára 2012,“ hovorí predsedníčka. Členovia klubu tento mostík pravidelne opravovali, aby neprišlo k úrazu, paradoxne napríklad aj práve ničiteľov mostíka.
„Až teraz sme prišli na to, že ide o prácu systematickú, ktorú dokola činí nejaký neprajník, inak si absolútne nevieme vysvetliť to, čo urobil naposledy. Mostík rozrezal motorovou pílou na štyri časti. Podarilo sa mu to aj vďaka zamrznutej hladine ramena, inak by sa pod mostík nedostal. Rozrezal ho naprieč v strede a stredom potiahol pílou aj po celej dĺžke. Nemáme slov,“ trpko konštatuje Helena Sedláková.
Aby toho nebolo málo, neznámy páchateľ či páchatelia zároveň ničia aj turistické značenie na živých stromoch a to tým najhorším spôsobom – osekávaním značky zo stromu. Teda nielenže poškodzujú turistické značenie, ale aj stromy.
... a po zásahu vandalov.
Znevážené úsilie dobrovoľníkov
Klub turistov po ostatnom odhalení nebezpečného vandalizmu pristúpil k riešeniu celej veci v spolupráci s políciou mesta Skalica, pod ktorú daná lokalita patrí.
„Ide o trestný čin, bol zničený mostík približne za 450 eur. Nejde tu však len o financie, ale aj o obrovskú nemorálnosť – zneváženie práce ľudí, ktorí chcú robiť a robia niečo pre okolie zadarmo a s chuťou. Toto im veru na tom nepridá. Prosíme preto občanov Kátova a Holíča, ale aj záhradkárov z blízkej osady Baráky a rybárov, aby nám pomohli vypátrať vinníka,“ obracia sa na verejnosť Helena Sedláková s tým, že turisti budú veľmi vďační za akýkoľvek, aj anonymný podnet, alebo oznam a pomoc.
Značený náučný chodník sa nachádza v katastri obce Kátov na území prírodnej pamiatky Slovenska – Kátovské rameno a v ochrannom pásme prírodnej pamiatky Kátovské jazero – rybník. Ide o chránené územie s 3. a 5. stupňom ochrany, ktoré bolo vyhlásené pre ochranu posledných zvyškov mŕtvych ramien rieky Moravy.
Vyčíňanie páchateľov si nevie nikto vysvetliť. „Vôbec nechápeme, ako toto mohol niekto turistom a všetkým občanom urobiť,“ hovorí predsedníčka.
Nevedia, komu vadia
Pre vybudovanie trasy a teda aj mostíka bolo treba absolvovať maratón žiadostí a povolení. „Stálo nás to dosť námahy a peňazí. Povolenie sme získali z Krajského úradu životného prostredia v Bratislave. Podmienkou bolo vybudovať mostík z prírodného materiálu, aby zapadol do tejto lokality, čo sme splnili,“ vysvetľuje Helena Sedláková.
Ďalej bolo nutné získať povolenie od CHKO Záhorie v Malackách, Slovenského vodohospodárskeho podniku – Správy povodia Moravy v Malackách, aj od starostky obce Kátov, ktorí rovnako zaujali kladné stanoviská. Súhlas s vybudovaním chodníka pretlmočil aj predseda záhradkárov a osadníkov , keďže oproti cez mŕtve rameno sa nachádza záhradkárska osada Baráky.
„Svoje miesto tam má aj Rybársky zväz, aj od nich sme si vyžiadali stanovisko k vybudovaniu chodníka a aj sme ho dostali, myslíme si, že tiež bez problémov,“ hovorí predsedníčka a dodá: „Pri výstavbe nám pomáhali aj žiaci a študenti zo škôl v Holíči a boli sme hrdí na to, že mali záujem nám pomáhať. Aký príklad im dal tento vandal, keď zničil tento mostík? Boli ho aj viackrát čistiť od neporiadnych takpovediac „turistov“, ktorí tam zanechali svoje viditeľné stopy v podobe rôzneho odpadu. Čo im máme povedať? Toto ich máme učiť?“
Odpoveď nielen na tieto otázky prinesú orgány činné v trestnom konaní.