Pondelok, 22. apríl, 2019 | Meniny má Slavomír

Až skvelá záverečná päťminútovka odvrátila prehru HK 36 Skalica

Po reprezentačnej prestávke sa hralo 47. kolo najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Tipsport extraligy.

Skalica v priamom súboji o 3. miesto privítala na svojom ľade Poprad a dlho to vyzeralo, že úspešnejší v ňom bude jej súper. Až posledných päť minút naklonilo misku váh na stranu Záhorákov, ktorý vyhrali Obdržálkovým gólom z trestného strieľania 62 sekúnd pred koncom.

HK 36 Skalica - HK Poprad 4:3 (0:0, 1:2, 3:1)

Góly: 32. Školiak (Šátek), 56. Pálffy (Višňovský, Školiak), 57. Lušňák (Hruška, Obdržálek), 59. Obdržálek (tr. str.) - 25. a 44. Strömberg, 26. Svačina.

Pred 1994 divákmi rozhodovali Lokšík - Stano, Kacej.

Vylúčení 3:4 na 2 min. Svačina (POP) 5 + DKZ, Pálffy (SK) 10 min. OT. Presilovky 0:1, oslabenia 0:0.

Skalica: Lakosil - Vyrúbalík, Šmach, Pojkar, Kloz, Jankovič, Křetinský, Gula, Magušin - Pálffy, Školiak, Obdržálek - Lušňák, Hruška, Višňovský - Kutálek, Holovič, Šátek - J. Jurík, Klejna, Konečný.

Poprad: Melicherčík - Pentikäinen, Suchý, Kovačevič, Tavželj, Kramár, Fabian - Strömberg, Koskinen, Kuľha - Svitana, Balán, Chovan - Svačina, Kroták, Rapáč - Škovira, Takáč, Homa.

Na skalickom štadióne hostili domáci Popradčanov, ktorí prevzali iniciatívu od prvej minúty a zasypali Lakosila v rýchlom slede viacerými strelami. Hra sa vyrovnala a v polovici stretnutia boli už Skaličania aktívnejší. V 8. min sa Višňovský ocitol vo veľkej šanci medzi kruhmi, no zvolil nevýhodnú prihrávku. Šance mali najmä prvá a tretia skalická päťka. V závere prvého dejstva si však Popradčania vypracovali niekoľko útočných akcií, z ktorých najbližšie ku gólu bol pokus neobsadeného Balána v 17. minúte.

Úvod druhej tretiny zvládli lepšie hostia a po tlaku pred skalickou bránkou padol vlastný gól po strele Strömberga, ktorému bol pripísaný. Len minúta stačila Popradu na to, aby zvýšil svoj náskok - osamotený Svačina prekonal Lakosila, keď využil zlú rozohrávku skalického obrancu. Počas celej druhej tretiny sa hral nervózny a agresívny hokej. Odpoveď Skalice prišla v 32. min. z hokejky Školiaka, ktorý presne trafil nekryté miesto pri presune Melicherčíka. Záver tretiny bol v réžii Skalice, ktorá sa snažila využiť päťminútovú presilovku - po mnohých strelách a vyložených šanciach, pri ktorých sa po Šátekovej strele ozvala aj žŕdka, však gól nepadol.

Aj do tretej tretiny vstúpili lepšie hráči Popradu. V 44. min. zvýšil Strömberg po prihrávke Koskinena už na 1:3. Skaličania sa nevedeli presadiť. V polovici tretiny mala prvá päťka hostí veľa gólových priĺežitostí, no Lakosil obetavými zákrokmi ich strely zneškodnil. Domáci tím prebudil Pálffyho gól z tesnej blízkosti po Školiakovej prihrávke spoza bránky. Hra domácich sa zlepšila a Lušňák v 57. min. presnou strelou vyrovnal. Minútu pred záverom tretej časti bol pri samostatnom úniku nedovolene atakovaný Obdržálek, ktorý následne premenil nariadené trestné strieľanie a tým zariadil víťazstvo domácich.

Peter Oremus, tréner Skalice: „Stretli sa dve kvalitné mužstvá. Vedeli sme, že Poprad bude hrať dobre. Diváci videli kvalitný zápas. Ukázalo sa, že treba hrať 60 minút. Dnes sa nám to oplatilo.“

Róbert Spišák, as. trénera Popradu: „Ťažko hodnotiť dnešné stretnutie. Mali sme zápas dobre rozohratý, ustáli sme aj päťminútové oslabenie na konci druhej tretiny. V tretej časti sme paradoxne zahrali najlepšie. Po elementárnych chybách sa však súper strelecky presadil a zvíťazil.“

Ďalšie výsledky 47. kola: Košice - Zvolen 9:3, Martin - Trenčín 1:2, Žilina - Slovan 0:4, B. Bystrica - Nitra 3:4.

1. Košice 48 30 2 1 15 171:112 95

2. Slovan 48 29 1 6 12 163:117 95

3. Skalica 48 29 1 3 15 182:135 92

4. Poprad 48 26 3 5 14 167:127 89

5. Trenčín 48 19 5 3 21 123:124 70

6. Žilina 48 18 5 5 20 117:138 69

7. Zvolen 48 19 3 2 24 115:154 65

8. B.Bystrica 48 13 7 8 20 115:123 61