Za pekným zážitkom neraz stojí práca značkárov turistických trás

Turistické značky dnes už neprekvapia asi nikoho. Stali sa bežnou súčasťou nášho života ako veľa ďalších vecí, za ktorými stojí takmer filantropická práca stoviek ľudí.

Turistické značenie v Sobotišti.Turistické značenie v Sobotišti. (Zdroj: INGRID SOCHOROVÁ)

SOBOTIŠTE. Pri putovaní prírodou či za krásami, históriou a kultúrou krajiny vnímame ako samozrejmosť turistické značky. Za ich existenciou sa skrývajú tisíce nachodených kilometrov turistov - značkárov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komisia značenia Regionálnej rady KST Senica sa stará o trasy vo svojom regióne prostredníctvom dobrovoľníkov, ktorí tieto vo svojom voľnom čase budujú a obnovujú.Čo je zmyslom ich práce? Jednoducho chcú turistom umožniť návštevu pekných miest.

Kluby turistov sú v pohotovosti

Na Slovensku je vyznačených 13 870 kilometrov turistických trás. História ich značenia siaha do 19. storočia, kedy sa začalo značkovať v okolí Banskej Štiavnice. Jednotný systém do turistického značenia vniesla ČSN 018025 z roku 1958, ktorá stále platí ako Slovenská technická norma STN 018025.

SkryťVypnúť reklamu

„Značenie turistických trás je neoddeliteľnou súčasťou našej činnosti. V regióne ich máme dvestoosemdesiat kilometrov, čo je viac ako štyridsať percent z turistických trás Trnavského samosprávneho kraja,“ hovorí Juraj Koba zo Sobotišťa, predseda Komisie značenia Regionálnej rady KST Senica.

V oblasti, ktorá zahŕňa Senicu, Skalicu, časť Myjavy a časť Malaciek sú trasy sústredené do Zlatníckej doliny (Biele Karpaty), Sobotišťa – Senice, ( Biele Karpaty, Myjavská pahorkatina), Rozbehov – Cerovej Malé Karpaty) a Studienky – Závodu (Záhorská nížina).

„Komisia značenia na začiatku svojej činnosti rozdelila všetky turistické značené trasy medzi jednotlivé kluby regiónu a tieto majú prostredníctvom svojich značkárov zabezpečovať obnovu značenia v pravidelných trojročných intervaloch,“ vysvetlí predseda. Ide o kluby turistov v Sobotišti, Senici, Holíči a Studienke.

SkryťVypnúť reklamu

Značkovanie je takmer veda

Značkovať turistické trasy nie je len tak, táto činnosť má svoje prísne zásady, preto je výlučne v kompetencii KST a ich Komisií značenia. „Dobrovoľníci ju môžu robiť ako takzvaní pomocní značkári, teda pod dozorom a v spolupráci s vyškolenými značkármi,“ vysvetlí dlhoročný inštruktor značenia a profesionál v tejto oblasti.

Juraj Koba navrhol a v spolupráci s priateľmi - značkármi v rokoch 2001 – 2003 vybudoval sieť turistických značkovaných chodníkov v celkovej dĺžke 97 kilometrov v okolí Senice a Sobotišťa. V rámci tohto projektu vznikla aj trasa Záhorácka magistrála.

Podľa stupňa dôležitosti sa pri značkovaní používajú farby červená, modrá, zelená a žltá. Biela je farba vodiaca. Na zatieranie starých značiek slúži zelená - kaki farba.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ide o obnovenie turistického značenia, najprv treba nájsť starú značku. Následne je dôležité upraviť jej okolie a podklad, napríklad orezať konáre, osekať kríky, očistiť kôru a podobne. Až potom je možné značku obnoviť.

Tvoria ju mnohým dôverne známe tri farebné pásy - biela, farba značky, a znovu biela. Každý pás je desať centimetrov dlhý a tri centimetre široký, pričom medzera medzi nimi je pol centimetra. Celkový rozmer značky je 10 cm x 10 cm.

Nie je strom ako strom

Stáva sa však, že značkár starú značku nenájde. Vtedy musí namaľovať novú a to vo výške očí, každých päťdesiat až sto metrov v oboch smeroch.

„Najčastejšie sa používa takzvaná preponová značka , ktorú je vidno už z väčšej vzdialenosti z boku. Čelnú turista zbadá, len keď k nej prichádza kolmo, ale tá sa používa málo. Pri horšej orientácii musia byť značky hustejšie, zavážia aj zmeny smeru. Pokiaľ sú prudké, treba použiť šípku približne pätnásť až dvadsať metrov pred odbočením. Po odbočení sa po piatich metroch umiestni prvá značka a po ďalších desiatich metroch druhá - potvrdzujúca. Následne sa pokračuje v päťdesiat až stometrových intervaloch. Keď sú zmeny smeru plynulé, šípka sa nepoužíva, stačia preponové značky umiestnené hustejšie,“ priblíži značkovaciu vedu Juraj Koba. „A treba používať hustejšie farby, aby nestekali.“

Asi najčastejším objektom pre umiestnenie turistickej značky je strom. „Prednosť majú stromy pomaly rastúce s hladkou kôrou, napríklad buk, hrab a podobne, ale značku môžete dať na každý strom, keď tam nič iné nie je. Horšie je to potom s obnovou,“ vysvetlí značkár.

Podnety aj od občanov

Návrh na vybudovanie novej trasy musí spracovať Komisia značenia Regionálnej rady Klubu slovenských turistov. „Podnet môže prísť z obce, ale aj od občanov. Posiela sa na schválenie do Bratislavy na Sekciu značenia Výkonného výboru KST. Po jeho odobrení je novej trase pridelené číslo a potom sa môže v teréne vyznačiť. Aby sa o novej trase dozvedela široká verejnosť, dostaneme ju do turistickej mapy tak, že kópiu celej dokumentácie pošleme do Harmanca na VKÚ Harmanec a oni pri najbližšom novom vydaní mapy urobia zmenu,“ priblíži zrod novej značenej trasy Juraj Koba.

Aj v tomto roku trasy obnovia

Za vyše desať rokov svojej existencie Komisia značenia Regionálnej rady KST Senica vykonala veľa práce. V minulom roku sa obnovovali turisticky značené trasy v okolí Holíča a Skalice. Do práce sa zapojilo jedenásť značkárov a pomocných značkárov, pričom obnovili 36,4 kilometrov trás. Vykonali tiež údržbu troch smerovníkov.

„Tieto očistili, vyrovnali a natreli. Demontovali trinásť starých poškodených smeroviek a tabuliek miestnych názvov a rovnaký počet nových namontovali. Pri obnove došlo aj k zrušeniu približne jedného kilometra starých trás. V teréne máme deväťdesiat smerovníkov, šesť značkárskych kolov, dvestodesať smeroviek a deväťdesiat tabuliek miestneho názvu,“ skonkretizuje predseda.

Ani tento rok turisti – značkári nezaháľajú. „Obnovovať budeme v oblasti Zlatníckej doliny, kde je zelená značka, a Radošoviec so žltou. V oblasti Žalostinej pôjde o červenú a zelená sa bude obnovovať aj do Brezovej pod Bradlom a zo Šaštína na Tomky. Plán obnovy sa práve teraz uzatvára.“

Budovanie nových trás sa v priebehu dvoch rokov neplánuje. Ako uviedol Juraj Koba, perspektívne – do piatich rokov – značkári uvažujú s prepojením časti Chvojnickej pahorkatiny Zámčisko, ktorá leží medzi obcami Oreské, Smrdáky, Unín, Vieska, s existujúcou sieťou turistických trás.

„V našom regióne je ešte veľa zaujímavých a atraktívnych oblastí bez potrebného turistického značenia. Úlohou pre nás bude navštíviť orgány samosprávy a ponúknuť im naše služby. Ide o projektovanie turistických značených trás a náučných chodníkov či projektovanie orientačných máp a ich samotná realizácia, ktoré sú jedinečné a nik iný ich ani nemôže poskytnúť. Tu je aj perspektíva rozvoja siete turistických značených trás a zlepšenia príjmov miestnych organizácií Klubu slovenských turistov,“ vysvetľuje Juraj Koba.

Či už sa ešte teraz, alebo až s prvými jarnými lúčmi, vyberiete na výlet, skúste si pri pohľade na turistickú značku spomenúť na ľudí, ktorí tu kráčali pre vami, aby vám pekný zážitok spríjemnili a uľahčili.

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 233
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 487
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 010
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 648
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 508
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 025
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 320
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 815
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 474
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 145
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Špeciálna pedagogička Eva Gelányiová, deťom s autizmom sa venuje 35 rokov.

Ochorenie ovplyvňuje desiatky miliónov ľudí.


Starší cyklista išiel podľa polície vo večerných hodinách po ceste na tmavom bicykli a v tmavom oblečení.


SITA
Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 815
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 474
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 145
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu