Sté výročie narodenia priekopníka a klasika moderného slovenského sochárstva 20. storočia Jozefa Kostku si v Senici pripomenú v piatok 27. januára.
SENICA. Záhorská galéria pripravila v spolupráci s bratislavskou Galériou Jozefa Kostku výstavu diel a sympózium o živote a práci tohto umelca, pochádzajúceho z neďalekej Stupavy. Kurátormi výstavy z cyklu Umelci Záhoria sú Marcela Macharáčková a Štefan Zajíček.
Vystavené diela, v zaujímavej, na verejnosti menej známej kolekcii z umelcovej pozostalosti, uchovávanej v autentickom prostredí jeho bratislavského ateliéru, sú doplnené aj niektorými dielami zo zbierok ZG. Naposledy bolo Kostkovo dielo prezentované pred desiatimi rokmi, rovnako v Senici pod názvom Neskorá tvorba (1970-1996).
Jozef Kostka po vyučení v džbánkarskej dielni svojho strýka Ferdiša Kostku študoval najprv na umeleckopriemyselnej škole v Brne a Prahe. Po návrate zo študijného pobytu v Paríži v rokoch 1938-1939 nastúpil na celoživotnú plodnú pedagogickú dráhu, bol aj jedným zo zakladateľov, pedagógov a rektorov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorú v roku 1973 musel nedobrovoľne opustiť z dôvodov nastupujúcej normalizácie. "Kostka bol sochár, ktorý zásadným spôsobom zmenil tvárnosť novodobého slovenského sochárstva, neúnavným hľadačstvom dosiahol výrazný odklon od predchádzajúceho, prevažne realistického, vizuálneho konceptu k neiluzívnu, podpovrchovému poznaniu a symbolickému, znakovému stvárneniu vnútornej, duchovnej podstaty bytia. Moderné slovenské sochárstvo našlo v jeho osobe nezameniteľného a nezastupiteľného priekopníka, pioniera nových moderných ciest," uviedli kurátori.
Sympózium Jozef Kostka, dielo v čase sa uskutoční pred vernisážou, má okrem iných témy O sochárskom čine Jozefa Kostku, Neskorá kresliarska tvorba - medzi sochárskou predstavou a definitívnym kresbovým opusom a Dielo Jozefa Kostku na Záhorí.