Počet zajačej zveri v skalických vinohradoch neustále narastá. Predátori, ktorí by ich tlmili v reprodukcii,sempre prítomnosť človeka neprídu. Poriadok preto robia poľovníci.
SKALICA. Mimoriadna poľovačka, cieľom ktorej je zníženie počtu zajacov v lokalite, kde sa pestuje predovšetkým vinič, sa koná každý rok na II. sviatok vianočný, teda na Štefana. Povolenie na ňu vydáva Obvodný lesný úrad Senica a organizuje ju poľovnícke združenie.
Mimoriadne halali
Poľovačka je povolená v čase lovu zajačej zveri, teda v decembri. Stalo sa už tradíciu, že ide vždy o 26. december príslušného roku, ani ostatný lov nebol výnimkou.
„O povolenie mimoriadnej poľovačky v predmetnej lokalite požiadali vlastníci a užívatelia jednotlivých vinohradov, nakoľko sa tu zajačia zver vyskytuje vo väčšom počte a spôsobuje im škody na poľnohospodárskych plodinách, na výhonoch mladého viniča v čase rašenia a v zimnom období ohryzom na ovocných stromoch,“ vysvetlil Pavol Hrnčiar, prednosta Obvodného lesného úradu Senica.
Dodal, že úrad za účelom posúdenia oprávnenosti žiadosti vykonal miestne šetrenie vo vinohradoch.
„Keďže sa každý rok uloví 80 až 90 kusov zajacov a aj to iba na časti pozemkov tejto lokality, nie je to zanedbateľný počet,“ hovorí prednosta. Vo vinohradoch početnosť zajačej zveri neustále rastie, nakoľko jej vyhovuje pestrosť stravy a pre neustály pohyb ľudí je v týchto priestoroch menej predátorov - vzhľadom na ich plachosť, ktorí by zajačiu populáciu tlmili v reprodukcii.
„Teda v podstate má mimoriadna poľovačka zabezpečiť zníženie početnosti lokálnej populácie zajačej zveri a tým elimináciu uvedených škôd,“ doloží Pavol Hrnčiar.
Bezpečnosť ľudí a ochrana prírody
Poľovačku organizuje poľovnícke združenie, ktoré je poverené jej vykonaním. Pred samotným uskutočnením o nej poľovníci informujú verejnosť prostredníctvom miestneho rozhlasu a vyvesením oznamu vo vinohradníckych informačných vitrínach v priestoroch vinohradov.
Schválená žiadosť býva vyvesená na úradnej tabuli mesta Skalica, ako aj na oficiálnych internetových stránkach mesta v rámci elektronickej úradnej tabule. Nie všetci však tieto informácie čítajú či zaregistrujú a lokalita skalických vinohradov býva husto zaľudnená v každom ročnom období.
„Poľovníci vedia ako, kam a kedy strieľať, pri každej poľovačke platí prísne dodržiavanie pravidiel,“ ubezpečili nás v Okresnej organizácii Slovenského poľovníckeho zväzu Skalica.
Aj pokiaľ ide o prírodu, je podľa vyjadrenia Obvodného úradu životného prostredia (OÚŽP) v Senici všetko v poriadku. Ako vysvetlila Markéta Černinová zo stáleho pracoviska OÚŽP Senica v Skalici, územie skalických vinohradov patrí v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny do prvého stupňa ochrany.
„Na tomto území nie sú obmedzenia organizovania spoločných poľovačiek z hľadiska zákona o ochrane prírody a krajiny. Organizovať spoločné poľovačky je zakázané na území, na ktorom platí tretí, štvrtý a piaty stupeň ochrany. A
k sa tieto organizujú na území s prvým a druhým stupňom ochrany, nedochádza k porušovaniu uvedeného zákona. Poľovná zver je predmetom zákona o poľovníctve,“ spresnila.
V Radošovciach šarapatia daniele
Podobný problém, akí majú skalickí vinohradníci, trápi aj pestovateľov viniča a iných plodín v radošovských vinohradoch. Pre nebojácne daniele si už viacerí svoje pozemky oplotili. „Požrali by všetko, nezastavia sa ani pred jedovatými rastlinami,“ vyjadril sa jeden z nich..
Pavol Hrnčiar objasnil, že táto zver je v lokalite nepôvodnou zverou. „Je to bylinožravá zver, ktorá sa prispôsobila súčasnej agrárnej krajine a spôsobu hospodárenia, nemá prirodzených predátorov - okrem diviačej zveri, ktorá zožerie i mláďatá danielej zveri - a vzhľadom na početnosť podlieha plánovaniu chovu a lovu v poľovníckych revíroch. Keďže sa kvalitná potrava pre ňu nachádza i na nepoľovných pozemkoch a nič jej neprekáža v pohybe, ide za potravou i do sadov a vinohradov, teda na pozemky, ktoré nie sú súčasťou uznaného poľovného revíru. Či žerie i jedovaté rastliny? V tomto prípade ide iba o uhol pohľadu na toxicitu niektorých druhov rastlín, ktoré pre človeka sú jedovaté, hlavne vo väčšom množstve, avšak u zveri môžu byť v určitom množstve súčasťou potravy,“ vysvetlil prednosta Obvodného lesného úradu Senica.