Nemocnica v Skalici nemôže zdravotníkom zvýšiť výplaty, pretože by vraj do polroka skrachovala. Komunikácia župy, ktorá za nemocnicou stojí, a ministrom zdravotníctva je zlá.
SKALICA. „Navýšenie platov v nemocnici nie je reálne. Iba ak by zdravotné poisťovne prehodnotili cenu práce, vtedy by sme dokázali zabezpečiť navýšenie miezd, ktoré si ľudia v zdravotníctve zaslúžia,“ povedal na poslednom zasadnutí župných poslancov v tomto roku primátor Skalice Stanislav Chovanec.
Ten je zároveň predseda predstavenstva v skalickej nemocnici. Od začiatku decembra vykonáva aj právomoci riaditeľa.
Chovanec poznamenal, že navýšenie platov lekárov by stálo ročne 750 tisíc eur a väčšie ohodnotenie sestier by stálo 1,2 milióna eur. „Ak by sme na to pristúpili, museli by sme sami na seba vyhlásiť konkurz,“ poznamenal Chovanec.
Memorandumje nevykonateľné
Trnavská župa, ktorá má pod svojimi krídlami tri nemocnice v kraji, odmietla memorandum slovenskej vlády, ktoré podpísal minister zdravotníctva s lekárskymi odbormi.
Župan Tibor Mikuš sa vyjadril ostrejšie. Podľa neho dostal 3. decembra na podpis dokument, ktorý je nevykonateľný a nezmyselný, navyše v rozpore s niektorými slovenskými zákonmi.
„Memorandum o navýšení platov je v našich nemocniciach vykonateľné len v prípade, ak budú zároveň dlhodobo zmluvne kryté tieto výdavky na zdravotnícky personál. Pre naše nemocnice by to znamenalo pre každú vyše milióna eur nákladov navyše,“ povedal Mikuš.
Na zasadnutí vysvetľoval, že každá z troch nemocníc (Skalica, Dunajská Streda, Galanta) má základné imanie okolo dvoch miliónov eur, pričom hospodária so stratou. Do polroka by tak museli ísť nemocnice automaticky do konkurzu, pretože už boli transformované na akciové spoločnosti, ktoré nemôžu mať dlh vyšší ako päťdesiat percent zo základného imania.
„Sú to nemocnice, nie firmy predávajúce banány. Jedna vec je tlak odborárov, druhá vec je snaha politikov o riešenia a tretia vec je finančná realita,“ dodal Mikuš. Posťažoval sa, že štát niekoľkonásobne diskriminuje zariadenia, ktoré spadajú pod VÚC.
Diskriminácia akcioviek a zlá komunikácia
Nemocnice podľa neho nedostávajú za rovnaké úkony rovnaké prostriedky ako v štátnych zariadeniach – ako keby nemocnice pod župou slúžili občanovi inak ako štátne.
Tiež sú diskriminované pri procese znižovania dlhov a štát v priebehu roka stále nesystematicky zasahuje do hospodárenia nemocníc svojimi opatreniami. Komunikácia s ministrom zdravotníctvom Uhliarika je vraj veľmi zlá. Ten sa vraj so županmi nechce stretávať, prípadne má problém s vnímaním vzťahu so županmi ako s rovnocennými partnermi na rokovanie.
„V Skalici je transformácia nemocnice v podstate ukončená. Výpoveď dalo 33 lekárov, ktorí sú radi, že sa nemocnica rozvíja, ale chceli podporiť svojich kolegov pri riešení problémov slovenského zdravotníctva,“ povedal Stanislav Chovanec zo Skalice.
„Ak si pozriete napríklad niektoré nemocnice v Bratislave, ktoré nie sú fakultné, aké majú tam ceny, ak by sme ich mali aj u nás, boli by sme schopní zabezpečiť nárast platov lekárov.“ Chovanec dodal, že skalická nemocnica by mohla mať v roku 2012 viac-menej vyrovaný rozpočet, určitú stratu môžu spôsobiť niektoré odpisy.