ZÁHORSKÁ VES. Cestujúci v Bratislave na Hlavnej stanici sa čudovali - na koľajach čmudila historická lokomotíva. Stará trať na Záhorí má už vyše 100 rokov.
Železnička na trati Zohor – Záhorská Ves a Zohor – Plavecký Mikuláš sa vinie miernym terénom Záhorskej nížiny popri Malých Karpatoch. Po sto rokoch prevádzky by vraj trať mohla slúžiť ešte ďalších sto rokov.
Okrúhle jubileum oslávili najmä zástupcovia župy a starostovia zo Záhoria a bratislavských mestských častí. Z bratislavskej Hlavnej stanice sa odviezli do Záhorskej Vsi na dvoch historických vozňoch, ktoré ťahal staručký parný rušeň 331.037.
S traťou sa ráta
Vláčik zastavil na siedmich zastávkach, od deviatej hodiny ráno sa zvládol vrátiť nazad do štyroch hodín popoludní. Akciu pripravili nadšenci z Klubu priateľov histórie železničnej dopravy a Železnice SR.
Podľa slov župana Pavla Freša Bratislavský kraj podporuje alternatívnu verejnú dopravu v rámci Záhoria. S traťou ráta v projekte integrovanej dopravy. Bratislavský kraj vraj ako jediný spomedzi vyšších územných celkov na Slovensku dáva peniaze na podobný druh regionálnej dopravy.
Na začiatku stavby trate boli organizátori z Malaciek a Budapešti. Doktor Emil Révész a inžinier Ľudovít Fabián získali povolenie na výstavbu a prevádzku od uhorských úradov. Trať mala 50 kilometrov s 10 stanicami. Bolo treba vybudovať 97 priepustov a mostov.
Modernizovali kvôli cementárni
Medzi stanicami Zohor a Lozorno mimoúrovňovo križuje na železobetónových mostoch cestu z Bratislavy do Malaciek a diaľnicu D2 z Bratislavy do Prahy.
Úsek Zohor - Rohožník bol v polovici sedemdesiatych rokov modernizovaný kvôli výstavbe cementárne v Rohožníku, vďaka ktorej sa podstatne zvýšil objem nákladnej dopravy.
Nákladná doprava je zabezpečovaná spoločnosťou ZSSK Cargo jedným párom manipulačného vlaku. 2. februára 2003 bola zastavená spoločnosťou ZSSK na trati osobná doprava.
Od roku 2003 do roku 2006 zabezpečovala osobnú dopravu spoločnosť BRKS. V súčasnej dobe prevádzkuje osobnú dopravu opäť spoločnosť ZSSK Slovensko a Bratislavská župa.
Autor: STA