MALACKY. Diskusia o malackých Rómoch pripomína hru na Čierneho Petra. Akurát s tým rozdielom, že v hre sa nakoniec niekto s neobľúbenou kartou musí zmieriť. Komunitu neprispôsobivých ale nechcú v žiadnej mestskej časti – a na zastupiteľstve to dali občania mesta hlasne najavo. Ľudia sa obávajú o svoju bezpečnosť, majetky aj celkovú kultúru svojho okolia. Každý vie, ako to vyzerá na Družstevnej ulici. Padol aj návrh o presťahovaní neprispôsobivých Galbovcov a Danihelovcov do vojenských lesov na Spiši.
Petícia proti neželaným susedom
Emotívne internetové diskusie sa presunuli do verejných stretnutí občanov s mestskými poslancami. Mnohí vraj prišli na základe letákov, ktoré rozširovali neznámi ľudia. Na papieri bola fotografia (zrejme z Luníka IX) a varovanie, že z mestkej časti Juh sa môže stať rómske geto. Mestskí poslanci za Juh sa od týchto materiálov dištancovali. Do pléna predložili petíciu za nevytváranie nových lokalít pre neprispôsobivých občanov. Za tri dni zozbierali vyše 1200 podpisov.
Tlak a kritika občanov, ktorí nemali čas zoznámiť sa so zámerom zriadiť ubytovanie pre neprispôsobivých v objekte vodární pri sídlisku Juh, spôsobili, že poslanci za zámer poslanca Říhu napokon nehlasovali. Ten svoj nápad obhajoval v päťhodinovej debate, kde lietali aj tvrdšie slová. Pokračovanie verejnej diskusie bude v stredu večer na Základnej škole na Štúrovej ulici. Návrh, ktorý je na stole, má vyše 50 strán textu a hovorí o premiestnení Rómov do zdevastovanej budovy Bratislavskej vodárenskej spoločnosti v lokalite Vampil.
“Každý sa vyhovára, že nemôže zohnať prácu, lebo je čierny. Ale v dotazníkoch sa predsa nikto nepýta, akej farby ste, tam je dôležité, koľko máte rokov, aké máte skúsenosti. Mesto má svoje problémy, zdravotnícke, sociálne a iné. Prečo musíme toto vôbec riešiť? Bežný človek, ktorý chce dom, sa musí na 30 rokov zadĺžiť, nechodí na dovolenky, do slušnejších reštaurácií. Rok som žil vo Francúzsku, bol som pri tom, keď francúzska vláda zakročila proti rumunským imigrantom. Malacky, sme silné mesto, neustupujme im. Zničili si svoje, nech sa starajú,” začal zostra diskusiu mladý obyvateľ Juhu.
Pošlime ich preč, navrhla mlada mamička
Medzi obyvateľmi Družstevnej ulice, kde Rómovia bývajú, a početnejšími Južanmi to miestami iskrilo. Čerstvá mamička vo svojom príspevku povedala, že je hlúpe sa kastovať. “Spojme hlavy, určite máme páky, známych, právnikov, spojme sa a dajme týchto ľudí preč,” navrhla.
Obyvatelia Družstevnej sú za variant s objektom vodárne. Svoje si už vytrpeli.
Hlina kritizoval mesto, vraj je nekonštruktívne
Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Miroslav Pollák zareagoval, že ho desí, koľko ľudí tlieska myšlienke, že Rómov treba vyviezť preč z mesta. „Kedysi možno práve tak tlieskali nápadu na deportácie Židov do vyhladzovacích táborov,“ povedal. Jeden z prítomných Rómov povedal mladej žene, že o nich nič nevie, pozná ich len z internetových videí.
„Pani, ste ako misska, ktorá chce svetový mier. Snažíte sa o dohodu, ale zároveň Rómov nikde nechcete a necháte Dobrovodského, nech sa trápi. Na Družstevnej by mali postaviť pomník vašej nesolidarite, a pekne veľký,“ nechal sa počuť z rohu rokovacej sály aktivista Alojz Hlina. Už predtým utrúsil niekoľko ostrých narážok na adresu Malačanov, ktorých naviac vytočil svojím predčasným odchodom z debaty.
„Žijem skoro 50 rokov na konci Malaciek. Rómovia tam boli vždy a nikdy s nimi neboli problémy. Ak komunitu na Družstevnej dlhé týždne strážili policajti, koľko ich budú strážiť na našej ulici? Môžete nám garantovať, že tam tí ľudia vydržia? Že sa prispôsobia, že nám nebudú vykrádať záhumienky? Za aké peniaze chcete z tej ruiny v BVS-ke urobiť dôstojné bývanie?“ spýtal sa muž, ktorý dodal, že býva asi 100 metrov od objektu, kam majú nasťahovať Rómov.
Myšlienku zdupľoval podnikateľ z Juhu, ktorý vlastní podnik Furmanský dvor: “Mesto nevie urobiť poriadok na jednej ulici. Na nekontrolovanom mieste sa nezaručíte, že sa tam nebudú stávať rovnaké veci. Čo sme si vytrpeli za desať rokov prevádzkovania podniku, čo sa u nás nakradli, čo nám zdevastovali niektorí ľudia. Je riešenie prehodenie horúceho zemiaka inde?”
Pozor na "turistiku"
Aj majiteľka ranča mala v minulosti problémy. Niekto im tu zmárnil zvieratá, policajti našli nôž s otlačkami. “Mám sa strachovať, čo bude ďalej? Narodila som sa v Malackách. Aj keď som sa vydala do zahraničia, stále som tu, verila som vám, pán primátor, že nám niečo také oznámite dopredu,” zapojila sa do debaty.
Že to ale s odsunom Rómov nie je také jednoduché, ako sa môže zdať, naznačili niektorí poslanci. Neprispôsobivé rodiny sú z Malaciek – pred desiatimi rokmi ich vysťahovali do Gajár a odtiaľ sa ako bumerang vrátili späť. V Gajaroch ich nechceli. No miesto desiatich prišli tridsiati.
“Pozor, aby sa na Slovensku neroztočila rómska turistika, aby sa nám nestalo, že z iných samospráv nám začnú posielať Rómov, s ktorými si nevedia rady,” zaznelo z poslaneckých lavíc.